wtorek, 29 kwietnia 2014

Tabulatory w Wordzie (i innych edytorach tekstu)

Z poprzedniego posta (Co to są znaki niedrukowalne) wiadomo już czym są znaki niedrukowalne. Możemy dzięki nim rozpoznać jakie klawisze zostały użyte w tekście, czyli np. kiedy został wciśnięty klawisz tabulator, enter, spacja itp. Ta wiedza przyda się obecnie, gdyż to na podstawie znaków niedrukowalnych będzie wyjaśniona zasada działania tabulatorów.

Podstawowe podstawy

Od strony fizycznej, tabulator to klawisz w lewej części klawiatury (zdjęcie nr 1). Wykorzystuje się go tworzenia notabene tabulatorów, czyli wcięć w tekście dokumentu.

Położenie klawisza tabulator na klawiaturze
1. Położenie klawisza tabulator na klawiaturze
Tabulator po włączeniu znaków niedrukowalnych
2. Użycie klawisza tabulator widoczne po włączeniu znaków niedrukowalnych

Użycie klawisza tabulator można rozpoznać po włączeniu znaków niedrukowalnych - tabulator to symbol strzałki skierowanej w prawo (użycie dwóch pierwszych tabulatorów na zdjęciu nr 2 zaznaczono czerwonymi polami). Widać, że w pierwszym wierszu (linii) do wyrównania miejscowości i daty do prawej strony użyto tabulatorów, a w drugim wierszu spacji (zaznaczonych kropkami). Tabulatora możemy użyć także do równego wypozycjonowania adresata w piśmie, czy pierwszego wcięcia w akapicie (zdjęcie nr 3).

Użycie tabulatora do wyrównania pozycji adresata i utworzenia pierwszego wcięcia w akapicie.
3. Użycie tabulatora do wyrównania pozycji adresata i  utworzenia pierwszego wcięcia w akapicie.

W tym momencie wiemy już jak możemy w podstawowy sposób wykorzystać domyślne tabulatory.

Trudniejsze podstawy ;)

Teraz wiedza o tabulatorach zostanie rozszerzona. Potrzebna nam do tego będzie znajomość dodatkowych elementów interfejsu Worda (w tym przypadku w wersji 2010) przedstawionych na zdjęciu nr 4.

Elementy interfejsu programu Word 2010 powiązane z konfiguracją tabulatorów
4. Elementy interfejsu programu Word 2010 powiązane z konfiguracją tabulatorów
 1. Pierwszy element interfejsu, zaznaczony czerwonym kwadracikiem przy lewej krawędzi, odpowiada za przełączanie tabulatorów (ich rodzaje wyjaśnię dalej),
 2. Drugi element, zaznaczony niebieskimi kwadracikami, to miejsca kolejnych tabulatorów. Należy przez to rozumieć, że kolejne przyciskanie klawisza tabulator na klawiaturze, będzie przenosiło kursor do tych właśnie pozycji i od nich będziemy mogli rozpocząć pisanie. Jak widać tutaj jest ich kilkanaście (możemy je dodawać lub usuwać).
 3. Trzecim elementem są zielone linie, które nie stanowią elementu interfejsu, ale umieszczone zostały na zdjęciu, aby zauważyć korelację pomiędzy występowaniem znacznika opisanego w punkcie nr 2, a początkiem tekstu w dalszych wierszach strony. 

Rodzaje tabulatorów

Kolejne naciskanie przełącznika tabulatorów (nr 1 ze zdjęcia nr 4 i 5) powoduje ich zmianę w poniższej kolejności.
Po wybraniu tabulatora należy kliknąć miejsce na linijce powyżej tekstu, gdzie tabulator ma zostać zastosowany.

tabulator lewy
- tabulator lewy - tekst jest pisany w prawo od pozycji tabulatora.

Użycie lewego tabulatora
5. Użycie lewego tabulatora
Na zdjęciu nr 5 widać, że wybrany został tabulator lewy (czerwone okienko oznaczone numerem 1) i ustawiony na linijce w pozycji 4,25cm (okienko niebieskie z numerem 2). Zielona linia służy do zobrazowania, że faktycznie tekst rozpoczyna się od miejsca gdzie został ustawiony tabulator.


tabulator środkowy
- tabulator środkowy - tekst jest wyśrodkowywany względem tego tabulatora

Zastosowanie tabulatora środkowego
6. Zastosowanie tabulatora środkowego
Tabulator środkowy ustawiony został na pozycji 11,25cm (czerwone okienko nr 1) i wykorzystany do wykonania równego podpisu. Aby do niego przejść należało dwa razy nacisnąć klawisz tabulator, bowiem za pierwszym razem ustawił się on na lewym tabulatorze utworzonym w poprzednim punkcie (pierwsza zielona linia), a dopiero za drugim razem, przeskoczył do tabulatora środkowego (druga zielona linia).


tabulator prawy
- tabulator prawy - tekst jest pisany w lewo od pozycji tabulatora. Działa jak funkcja "wyrównaj tekst do prawej" z tym, że miejsce będące prawą granicą tekstu ustawiamy sami.

Wyrównanie liczb do prawej przy użyciu prawego tabulatora
7. Wyrównanie liczb do prawej przy użyciu prawego tabulatora
Na powyższym zdjęciu tabulator prawy ustawiony został na pozycji 5,25cm. Po słownym napisaniu liczby i wciśnięciu klawisza tabulator, edytor tekstu ustawia kursor w pozycji zdefiniowanego tabulatora i do niego wyrównuje prawą stronę wpisywanego tekstu (w tym przypadku liczb).  Tabulator prawy może być także wykorzystany w celu dokładnego wyrównania daty pisma.

Wyrównanie daty do prawej strony przy użyciu prawego tabulatora
8. Wyrównanie daty do prawej strony przy użyciu prawego tabulatora


tabulator dziesiętny
- tabulator dziesiętny - służy głównie do wyrównywania liczb posiadających w sobie wartości ułamkowe zapisane po przecinku. W tym przypadku liczby te zostaną wyrównane właśnie względem przecinka.

Użycie tabulatora dziesiętnego
9. Użycie tabulatora dziesiętnego


tabulator paskowy
- tabulator paskowy - logicznego zastosowania tego tabulatora nie znam poza wstawianiem pionowych pasków

Zastosowanie tabulatora paskowego
10. Zastosowanie tabulatora paskowego


- wcięcie pierwszego wiersza - nie jest to wprawdzie tabulator, ale bardzo przydatna funkcja. Ustawienie wcięcia pierwszego wiersza wykorzystywane jest do tworzenia wcięć w akapitach. Funkcję tą można nazwać zautomatyzowanym tabulatorem.

Wcięcie pierwszego wiersza
11. Wcięcie pierwszego wiersza

Po jego ustawieniu, za każdym razem kiedy naciśnięty zostanie klawisz Enter, kursor ustawia się linię niżej ze zdefiniowanym wcięciem powodując, że pierwszy wiersz kolejnego zdania automatycznie posiada wcięcie.


- wysunięcie - o ile wcześniejsza funkcja odpowiada za wcięcie pierwszego wiersza w akapicie, o tyle wysunięcie pozwala na zdefiniowanie jak bardzo kolejne linie mają być odsunięte od krawędzi strony.

Zastosowanie wysunięcia
12. Zastosowanie wysunięcia


Tak wygląda korzystanie z tabulatorów przy użyciu przełącznika definiującego typ tabulatora i linijki. W gruncie rzeczy, jeżeli ktoś opanuje powyższy sposób ich wykorzystania to może śmiało twierdzić, że potrafi używać tabulatorów ;)

Inny sposób konfiguracji

Z rzetelności napiszę, że ustawiać tabulatory można także klikając na wstążce głównej, w sekcji "Akapit", w znaczek (nr 1 na zdjęciu nr 13), dalej w "Tabulatory..." (nr 2 na zdjęciu nr 13). Otworzy się wtedy okno nazwane "Tabulatory" w którym istnieje możliwość ustawiania tabulatorów jak powyżej, z tą różnicą, że tutaj istnieje możliwość zdefiniowania  Ustawienia tabulatorów można definiować w oknie "Tabulatory" dostępnym

Okno konfiguracyjne tabulatorów
13. Okno konfiguracyjne tabulatorów

W otworzonym oknie można, podobnie jak przy użyciu wcześniejszych sposobów, ustawiać różne tabulatory na linijce. Przewagą tej opcji jest to, że umożliwia ustawienie znaków wiodących. Można je wykorzystać na przykład przy sporządzaniu prostego spisu treści.

Spis treści utworzony przy pomocy tabulatorów ze znakami wiodącymi
14. Spis treści utworzony przy pomocy tabulatorów ze znakami wiodącymi

I to w zasadzie tyle jeżeli chodzi o tabulatory.

Dodatkowe informacje na temat tabulatorów można uzyskać na stronie Microsoftu dostępnej tutaj.

2 komentarze:

 1. witam, mój problem polega na tym, że kolejny tabulator jest dłuzszy niż poprzedni przez co zaburza mi układ strony. co jest tego przyczyną ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Bartku:)
   Prawdopodobnie masz ustawionych kilka tabulatorów, które Ci mieszają. Wejdź w okno "tabulatory" (screen 13) i sprawdź, czy tam nie masz niepotrzebnych tabulatorów. Jeżeli są, to je usuń. Wtedy powinno być ok.

   Usuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.