niedziela, 22 czerwca 2014

Przenoszenie spójników i przyimków do następnej linii, czyli twarda spacja w Wordzie i OpenOffice

Przyjęło się już, że pisząc dłuższy tekst porządkuje się go w ten sposób, aby na końcu linii nie zostawały pojedyncze spójniki lub przyimki. Do tego celu używa się tzw. "twardej spacji". Zarówno w Wordzie, jak i OpenOffice wstawia się ją kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Spacja.

Aby zobaczyć twardą spację należy włączyć znaki niedrukowalne (co to są znaki niedrukowalne i jak je włączyć wyjaśniłem w poście "Co to są znaki niedrukowalne").

Poniżej widoczne jest porównanie twardej spacji (czerwona strzałka) i zwykłej spacji (zielona strzałka) w Wordzie oraz OpenOffice.

Twarda spacja (czerwona strzałka) i zwykła spacja (zielona strzałka) w Wordzie
1. Twarda spacja (czerwona strzałka) i zwykła spacja (zielona strzałka) w Wordzie


Twarda spacja (czerwona strzałka) i zwykła spacja (zielona strzałka) w OpenOffice
2. Twarda spacja (czerwona strzałka) i zwykła spacja (zielona strzałka) w OpenOffice
W Wordzie twarda spacja jest oznaczana symbolem stopnia (kółeczko) zaś zwykła spacja kropką. OpenOffice zaznacza twardą spację kropką na szarym tle i zwykłą spację - podobnie jak Word - kropką. 

Dlaczego używać twardej spacji

Aby poprawnie przenieść ostatnią literę w linii do następnego wiersza nie należy używać klawisza "Enter" (rysunek nr 3 - czerwona ramka) ponieważ jest to dla programu Word lub OpenOffice informacja, iż chcemy rozpocząć nowy akapit. Tym samym wstawia on domyślnie większy odstęp między wierszami. Także stawianie wielu spacji przed spójnikiem jest błędne (rysunek nr 3 - zielona ramka), ponieważ późniejsza zmiana czcionki, marginesu lub inne zmiany formatowania tekstu spowodują, że tekst zacznie się "rozjeżdżać". Jedynym poprawnym sposobem jest użycie twardej spacji (rysunek nr 3 - niebieska ramka).
Różne sposoby przenoszenia spójników
3. Różne sposoby przenoszenia spójników

Jak poprawnie użyć twardej spacji

Twardej spacji używa się kiedy na końcu wiersza pozostaje nam pojedyncza litera lub słowo (rysunek 4 - ramka 1), które chcemy przenieść do następnej linii. Wtedy tę literę należy połączyć ze słowem będącym w następnej linii (rysunek 4 - ramka 2) poprzez skasowanie zwykłej spacji między nimi, a następnie rozdzielić je używając twardej spacji Ctrl + Shift + Spacja (rysunek 4 - ramka 3).

Używanie twardej spacji
4. Używanie twardej spacji

Poniżej filmik poglądowy pokazujący użycie twardej spacji w programie Word.


Jak automatycznie przenieść spójniki w całym tekście

Istnieje możliwość automatycznego przeniesienia wszystkich spójników w całym tekście. Przydaje się to zwłaszcza w sytuacji kiedy mamy już napisaną pracę dyplomową i przeglądanie oraz porządkowanie spójników zajęłoby sporo czasu. W Wordzie wystarczy wtedy skorzystać z funkcji "Zamień" (skrót Ctrl + H) dostępnej na wstążce "Narzędzia główne" w sekcji "Edytowanie". Niestety z tego co wiem, to nie można tego wykonać w OpenOffice, LibreOffice itd.

Funkcja "Znajdowanie i zamienianie" w Word 2013
5. Funkcja "Znajdowanie i zamienianie" w Word 2013


W polu "Znajdź" wystarczy wtedy wpisać (bez plusów:)

 spacja + spójnik, który chcemy uporządkować + spacja

zaś w polu "Zamień na" wstawiamy 

spacja + spójnik + twarda spacja.

W oknie "Znajdowanie i zamienianie" nie widać znaków niedrukowalnych, więc obydwie spacje wyglądają tak samo (rysunek nr 5), ale nie przejmujmy się tym. Dalej wystarczy kliknąć "Zamień wszystko" i w tym momencie wszystkie spójniki w tekście mają po sobie twardą spację.
Dla porządku należy przejrzeć pracę, czy aby na pewno wszędzie twarda spacja była potrzebna. W większości tak jest, ale czasami może się zdarzyć, że należy twardą spację zamienić na zwykłą.

41 komentarzy:

 1. Dziękuję pięknie za ten filmik instruktażowy -dla mnie osobiście bardzo przydatny i pomógł mi w poprawie technicznej pracy licencjackiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super!
   Cieszę się, że mogłem pomóc i dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 2. Super strona. Pomogliście mi dużo. W łatwy i przejrzysty sposób wyjaśnione. Mam tylko pytanie. U mnie nie działa twarda spacja. Tzn działa tylko za pierwszym razem. Później muszę wyłączyć i włączyć Worda aby znowu działała. Da się coś z tym zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Anonimowy :)
   Ciesze się, że mogłem Ci pomóc:) Zaś co do Worda... Nie mam pojęcia dlaczego twarda spacja przestaje działać. Pracuje już kilkanaście lat jako admin i przyznam, że nie spotkałem się z czymś takim wcześniej, ale widzę w Internecie, że to się zdarza. Zobacz tutaj -http://answers.microsoft.com/en-us/office/forum/office_2010-word/ctrl-shift-space-not-entering-hard-space/f922d99b-2a59-e011-8dfc-68b599b31bf5?auth=1

   Ja spróbowałem przeinstalowac Worda.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
 3. Witam serdecznie,
  jak wskazaną komplikację Ctrl + Shift + Spacja zastosować w przypadku obsługi Worda na Macbooku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Jager.

   Przykro mi bardzo, ale z mackami nie mam zbyt dużego doświadczenia.

   Może ktoś inny poratuje Cię stosowną odpowiedzią.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
  2. na maku klawisz option + spacja powinno zadziałać.

   Usuń
 4. Witam, jak wskazaną komplikację Ctrl + Shift + Spacja zastosować w przypadku obsługi Worda na Macbooku ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć Piotrze :)

  Dziękuję Ci bardzo za informacje. Z pewnością przyda się wielu osobom.

  Pozdrawiam
  Daniel

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygoglowałem ten temat trochę przypadkowo. Ale wskazówka bardzo pomoże mi w edycji tekstów w przyszłości. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 7. wszystko pięknie ale czy ma ktoś sposób na poprawne justowanie tekstu z uporządkowanymi spójnikami za pomocą twardych spacji? Na chwilę obecną używam shift + enter (miękki enter) ale jest to bardzo niewygodne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystko pięknie ładnie, ale w jaki sposób poprawnie justować tekst z uporządkowanymi spójnikami za pomocą twardych spacji skoro twarde spacje się nie rozciągają podczas justowania i sposób z CTRL + H jest bardzo złym rozwiązaniem niestety. Ja używam miękkiego entera (SHIFT + ENTER), ale jest to chyba jeszcze gorsze. Może znasz jakiś dobry sposób. W którejś wersji Worda twarde spacje się justowały ale w najnowszym niestety nie i dalej nie działa opcja "śledzenia wdów"

  OdpowiedzUsuń
 9. znalazłem gdzie indziej -
  używasz opcji znajdź i zamień
  w znajdź wpisujesz każdy spójnik (i, o, w, z, u, na, ze, we, że,) poprzedzając go miękką spacją i po nim też wrzucasz miękką spację.
  w zamień wpisujesz ten sam spójnik, poprzedzając go miękką spacją, ale po nim dajesz twardą spację (CTRL+SHIFT+SPACJA)
  np.
  SPACJAwSPACJA
  na
  SPACJAwCTRL+SHIFT+SPACJA
  i w taki sposób wprowadzasz 10-15 spójników ręcznie a zmieniają się w całym dokumencie. 5 minut roboty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Andrzeju :)
   Dzięki za komentarz :) Wydaje mi się, że to samo co napisałeś jest pod koniec mojego posta. A przynajmniej, na chwilę obecną nie widzę zbytniej różnicy :)

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel

   Usuń
 10. Bardzo pomocny wpis, dziękuję. Przydało by się jeszcze kilka słów o numerowaniu stron.

  OdpowiedzUsuń
 11. A nie prościej zamiast ręcznie poprawiać każdy spójnik/przyimek, załatwić to za pomocą makra a następnie przypisać do niego skrót klawiszowy lub dodać ikonę w programie? Wtedy nie trzeba za każdym razem, gdy mamy do czynienia z nowym dokumentem, ręcznie wszystko poprawiać, a wystarczy kliknąć wcześniej dodany do szablonu (normal.dot) przycisk lub użyć swojego skrótu klawiszowego i w sekundę sprawa załatwiona. I tak w każdym dokumencie - klik i wszystko skorygowane automagicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Anonimowy :)

   Nie sądzę, aby osoba, która trafiła tutaj w poszukiwaniu informacji na temat twardej spacji, wiedziała czym są makra, a tym bardziej potrafiła z nich korzystać. Być może się mylę, ale tak mi się wydaje.

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel

   Usuń
 12. Jako laik pytam- postapiłam wg instrukcji, efekt- wszytskie i skleiły się z kolejnymi wyrazami, a w momencie wstawiania w między nie spacji, i wraca na koniec górnego wersa.... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli się skleiły to połowa sukcesu. Teraz trzeba je rozdzielić naciskając nie zwykła spację, ale Ctrl + Shift + Spacja. To powinno spowodować przyklejenie do słowa, które następuje po spójniku.

   Usuń
 13. nadal sklejone...i zmieniona czcionka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę spróbować pomóc Ci zdalnie. Jeżeli chcesz to napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy z prawej strony bloga.

   Usuń
 14. Niestety, ale jest to tylko połowa sukcesu, ponieważ zamienia też automatycznie duże litery na małe, a często zaczynamy nowe zdanie np. od Z. Myślę, że użycie tego sposobu, a następnie w miejscu znajdź wpisanie np. ". z" i w zamianie ". Z" rozwiązałoby sprawę, ale nie sprawdzałem tego rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, ale nie wiem jakie kroki wykonujesz... Jedyny sposób w jaki Ci mogę pomóc to zaoferować się, że podłącze się zdalnie do Twojego komputera i zerknę na to co się dzieje.
   Nic innego nie przychodzi mi do głowy.

   Usuń
 15. Edit. jest opcja uwzględniania wielkości liter

  OdpowiedzUsuń
 16. Próbuję, ale nic mi nie wychodzi. Korzystam z OpenOffice, czy to ma duże znaczenie? Chodzi mi bardziej o ręcznie ustawianie tej spacji, nie objęłam tego w całym tekście, skoro nie działa mi ręcznie ustawianie. Nie wiem już, co ja źle robię...? Naoglądałam się filmików, bo to przecież łatwa rzecz, nic trudnego przecież, a i tak mi nie wychodzi :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy z prawej strony bloga. Wtedy będziemy mogli chociażby screenami się wymienić, bo teraz to nie jestem w stanie w żaden sposób Ci pomóc. Nie wiem kompletnie co robisz, więc nie wiem gdzie tkwi błąd.

   Usuń
 17. Czy byłbyś w stanie napisać skrypt/makro dla Open Office Writera, który/e uruchamiałby się co wyznaczony okres czasu (lub np. w momencie zapisywanie dokumentu) i dokonywał takiej zamiany automatycznie?

  OdpowiedzUsuń
 18. Co zrobić, żeby Openoffice nie zaznaczał twardych spacji na na szaro? To jest irytujące, proszę o podpowiedź. Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Moniko :)

   Wyświetlanie szarych pól możesz wyłączyć w menu Widok -> Cieniowanie Pól (albo skrótem Ctrl + F8). To był szybszy sposób, zaś jeżeli chcesz na okrętkę to też Ci go podam :) - wchodzisz w Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice -> Kolory aplikacji -> Dokument tekstowy -> Cieniowanie pól.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
  2. Działa, dzięki!

   Usuń
  3. Cześć, mam jeszcze jeden problem z twardymi spacjami - przy justowaniu są mniejsze niż inne. Co z tym zrobić? Monika

   Usuń
  4. Hej.
   Moniko, a mogłabyś napisać do mnie przez formularz kontaktowy z prawej strony bloga. Wysłałabyś mi screena, bo przyznam, że nie bardzo wiem o co chodzi...

   Usuń
  5. Cześć, Danielu.
   Jak już kilka osób wcześniej zauważyło, proponowane przez Ciebie rozwiązanie nie jest idealnym, gdyż twarda spacja ma stałą szerokość i nie podlega justowaniu. Czy jest jakiś sposób na wstawienie twardych spacji przy zachowaniu prawidłowego justowania tekstu?

   Usuń
 19. Mam podobny problem. Wszystkie pojedyncze literki przesunęło mi na początek kolejnych wersów, ale też zdania rozpoczynające się od dużego Z, lub W zamieniło na małe z, w. A żeby to teraz poprawić trzeba pojedynczo się bawić z każdym zdaniem. Program dobry, ale nie do końca przemyślany.

  OdpowiedzUsuń
 20. W LibreOffice zamienianie wszystkiego metodą ctrl+H działa również dla twardych spacji. Haczyk polega na tym, że twardą spację trzeba skopiować z regularnego tekstu do pola "zamień na".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie do tego sam również doszedłem po przeczytaniu kilku kom na górze, że w LibreOffice to nie działa i chciałem się tym sposobem podzielić z innymi :) ale kolega mnie ubiegł 1,5 roku wcześniej xD

   Usuń
 21. Hejka.
  Super artykuł. moje pytanie to" czy wiesz jak stosować funkcję 'znajdowanie i ...' w google docs, bo żeby tam napisać twardą spację, trzeba wejść w kolejne okienko 'znaki specjalne',a wtedy zamyka się oknienko 'znajdowania i ...'. Wiem że można również użyć skrótu klawiszowego z altem do wstawienia twardej spacji ale do tego trzeba użyć liczb z klawiatury liczbowej (chyba), a ja takowej nie posiadam.
  Wielkie dzięki za artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Dziękuję. W mojej głowie zrobiło się jaśniej:). Eda

  OdpowiedzUsuń
 23. A czy wie ktoś jak zrobić to w docs google? Zrobienie twardej spacji przy użyciu ctr+shift+spacja nie działa. Z góry dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 24. Dzisiaj coraz więcej edytorów radzi sobie już automatycznie z twardą spacją, ale sama nie wiem czy to dobrze czy źle, bo pewnego dnia ludzie już zupełnie nie będą wiedzieli czym jest twarda spacja i dlaczego właściwie korygować sieroty!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.