poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Jak zaktualizować roundcube

Roundcube jest wg mnie najlepszym webowym klientem  poczty elektronicznej dostępnym za darmo. Od dłuższego czasu używam go w połączeniu z macierzą Synology, na której zainstalowany jest serwer pocztowy nazwany Mail Server.

Aktualizacja aplikacji, odkąd korzystam z roundcube'a, nie uległa zmianie i sprowadza się do poniższych kroków.

 1. Na samym początku polecam wykonać kopię dotychczasowej lokalizacji roundcube'a oraz jego bazy danych - u mnie nazywa się ona "roundcubemail". Kopię bazy można wykonać chociażby przez phpMyAdmin.
 2. Pobieramy najnowszą wersję z oficjalnej strony roundcube.net.
 3. Wypakowujemy i wysyłamy pobrany plik do dowolnego foldera na serwerze z roundcubem - nie nadpisujemy istniejącej instalacji! Robimy to przez ftp, scp (np. programem WinSCP), lub poprzez otoczenie sieciowe - jeżeli mamy taką możliwość.
 4. Następnie łączymy się przez ssh z serwerem i przechodzimy do folderu z wypakowaną aktualizacją, a w niej do folderu bin. 
 5. W folderze bin uruchamiamy skrypt installto.sh przekazując mu jako parametr ścieżkę do folderu z aktualnie zainstalowanym roundcubem:

  ./installto.sh ścieżka_do_aktualnie_zainstalowanego_roundcube'a

  Poprawne wydanie polecenia ./installto.sh
  Poprawne wydanie powyższego polecenia powoduje komunikat ze strony skryptu o potwierdzenie chęci wykonania aktualizacji
  Błędne wydanie polecenia ./installto.sh
  Wydanie powyższego polecenia z błędnym wskazaniem docelowego folderu roundcube'a powoduje wygenerowanie błędu • Skrypt podczas swojej pracy weryfikuje także poprawność konfiguracji roundcube'a, w przypadku wyłapania ewentualnych niedociągnięć sugerując ich naprawę

  Pytanie o naprawę istniejącej konfiguracji
  Pytanie o naprawę istniejącej konfiguracji
  Informacja o zaktualizowaniu konfiguracji
  Informacja o zaktualizowaniu konfiguracji

 • W tym momencie proces aktualizacji jest zakończony. 

 • Bieżąca wersja roundcube
  Informacja o bieżącej wersji aplikacji


  Nie jest to już wymagane do procesu aktualizacji, lecz jeżeli korzystamy z wbudowanej książki adresowej, warto na koniec uruchomić skrypt indeksujący indexcontacts.sh (polecenie poniżej). Skrypt należy uruchomić z katalogu bin głównej lokalizacji programu, a nie z folderu aktualizacji!

  ./indexcontacts.sh

  ./indexcontacts.sh
  Proces indeksowania kontaktów

  Powyższe kroki zostały wykonane podczas aktualizacji roundcube'a z wersji 0.9.5 do wersji 1.0.0. Jak wspomniałem na początku, sam proces aktualizacji nie zmienił się od kilku ostatnich wersji, więc zapewne powyższa instrukcja będzie pasować również do przyszłych aktualizacji. 

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Bardzo proszę o zachowanie netykiety.