Reklama dynamiczna

sobota, 10 maja 2014

Wzory matematyczne na stronie www (bloggerze)

Do eksperta w dziedzinie deweloperki www mi daleko, jednak przedstawię co zrobiłem, aby na niniejszym blogu można było używać MathML, lub LaTeX do wprowadzania wzorów.
Przedstawione kroki są uniwersalne i powinny zadziałać na każdej stronie www.

Najpierw należy zalogować się do bloggera i wejść w "Szablon". Następnie kliknąć "Edytuj kod HTML"

Zaplecze bloggera
1. Zaplecze bloggera
W sekcji head wstawić poniższy kod (najlepiej przed znacznikiem </head>) powodujący wywołanie skryptu MathJax (MathJax to darmowy skrypt pozwalający na tworzenie na stronach wzorów matematycznych.)

<script type="text/javascript" src="http://cdn.mathjax.org/mathjax/latest/MathJax.js?config=TeX-AMS-MML_HTMLorMML"> </script>

Kod MathJax wstawiony w stronę niniejszego bloga. Przed końcem sekcji head
2. Kod MathJax wstawiony w stronę niniejszego bloga. Przed końcem sekcji head
I to w zasadzie tyle. Zatwierdzamy zmiany i tworzymy posta ze wzorami.

Składnia MathML wymaga więcej pisania i aby się z nią zapoznać odsyłam do tutoriala dostępnego tutaj - http://rypress.com/tutorials/mathml/basic-algebra.html

Natomiast jeżeli chodzi o LaTeX'a to jest to bardziej intuicyjny zapis. Równania można tworzyć chociażby przy pomocy edytora dostępnego na stronie http://www.codecogs.com/eqnedit.php i przekopiować je na swoją stronkę.
Należy pamiętać, aby równania były umieszczane pomiędzy odpowiednimi znacznikami o których można przeczytać tutaj. Jeżeli nie będą, to skrypt po prostu nie będzie wiedział, że jest to kod, którym on ma się zająć.

W ten oto sposób można tworzyć cuda jak poniżej:
$$\begin{aligned} \nabla \times \vec{\mathbf{B}} -\, \frac1c\, \frac{\partial\vec{\mathbf{E}}}{\partial t} & = \frac{4\pi}{c}\vec{\mathbf{j}} \\ \nabla \cdot \vec{\mathbf{E}} & = 4 \pi \rho \\ \nabla \times \vec{\mathbf{E}}\, +\, \frac1c\, \frac{\partial\vec{\mathbf{B}}}{\partial t} & = \vec{\mathbf{0}} \\ \nabla \cdot \vec{\mathbf{B}} & = 0 \end{aligned}$$
Powyższy opis powstał na podstawie instrukcji http://docs.mathjax.org/en/latest/start.html

4 komentarze:

 1. A co jeśli chcę umieścić jakiś wzór (matematyczny, fizyczny, elektryczny) w treści e-booka w formacie epub? Przy założeniu, że czytnik e-booków nie jest na stałe podłączony do internetu? Pozostaje tylko wklejenie własnego obrazka ze wzorem? Czy ewentualnie "kombinowanie" ze znacznikami indeksu górnego i dolnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli się da to zrób to indeksami, a jeżeli nie, to chyba pozostaje obrazek, chociaż nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, chociażby z powodu utraty jakości przy powiększaniu.
   Być może ktoś zna lepszy sposób.

   Usuń
 2. A jak chcę by strona działał bez dostępu do szerokiego internetu to wystarczy js wrzucić w kod?

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.