niedziela, 4 maja 2014

Instalacja Windowsa w trybie UEFI

UEFI wypiera powoli BIOS z nowszych płyt głównych chociażby dlatego, że pozwala na obsługę dysków twardych ponad 2,2TB, ale także przyspiesza start komputera i jego wyjście ze stanu hibernacji. Jak jednak zainstalować system w trybie UEFI?

Potrzebujemy do tego dysku twardego podłączonego w trybie AHCI, oczywiście płyty głównej z UEFI i w miarę nowego systemu operacyjnego np. Windows 8 w wersji 64 bitowej (wersja 32 bitowa także da się zainstalować, ale poprzez Compatibility Support Module i wtedy nie korzysta z pełni "dobrodziejstw" UEFI). W trybie UEFI system będzie zainstalowany na dysku z tablicą GPT, natomiast w trybie zgodności będzie to tablica MBR.


System powinien być instalowany z urządzenia podłączonego do komputera w trybie UEFI. Mój komputer nie posiada wbudowanego napędu optycznego, więc do wyboru miałem pendrajw, lub zewnętrzny odtwarzacz płyt DVD podłączany przez USB. Zastosowałem drugi przypadek i dlatego nie musiałem "bawić" się z przenoszeniem instalki Windowsa na pendrajwa.

Po podłączeniu zewnętrznego odtwarzacza włączamy komputer i wybieramy menu startowe (Boot Managera).

Wybór urządzenia UEFI z którego komputer ma zostać uruchomiony
1. Wybór urządzenia UEFI z którego komputer ma zostać uruchomiony
W menedżerze odszukujemy podłączony odtwarzacz DVD. Na zdjęciu nr 1 widać, że jest on dostępny w dwóch trybach - tradycyjnym USB i UEFI. Należy wybrać tryb UEFI. Dalej instalacja przebiega już niemalże standardowo. Jedynym odróżnieniem jest układ partycji, który wygląda jak poniżej (więcej na temat partycji tworzonych przez setup Windows na UEFI można znaleźć w artykule dostępnym tutaj):
  • Windows RE Tools (czym jest Windows RE Tools zostało wyjaśnione tutaj)
  • partycja System
  • partycja MSR,
  • partycja Primary (na niej instalujemy system)
To w zasadzie tyle. 

Podsumowując stwierdzić należy, że aby zainstalować system w trybie UEFI trzeba po prostu wystartować instalację z urządzenia podłączonego w tym trybie. Dalej to już standard.
1 komentarz:

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.