czwartek, 17 sierpnia 2017

Czy wyłączenie Wi-Fi w routerze zmniejsza pobór prądu?


Chyba niewiele jest dzisiaj gospodarstw domowych w których router by nie gościł. Są to przeważnie urządzenia udostępniające sieć bezprzewodową, a coraz częściej robią to poprzez dwie częstotliwości: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pierwsza częstotliwość charakteryzuje się tym, że obsługuje starsze urządzenia i posiada niższe możliwości w zakresie prędkości. Jej zaletą natomiast jest większy zasięg.
Niemalże dokładnym przeciwieństwem wcześniej wymienionych cech jest sieć 5 GHz. Ona, z racji tego, że jest nowszym standardem, może nie być obsługiwana przez starsze urządzenia, ale za to oferuje większe transfery kosztem mniejszego zasięgu.

Ot. Coś za coś ;)

Wiedząc już po krótce, czym się obydwie charakteryzują, możemy przejść do sedna sprawy, to jest do pytania...
Czy wyłączenie sieci Wi-Fi znajdzie przełożenie w zmniejszeniu pobór prądu, a jeżeli tak to na jakim poziomie?
W końcu nie każdy potrzebuje dostępu do routera poprzez dwie sieci. Użytkownik może chcieć wykorzystywać jedną z dwóch sieci, w zależności, które z wyżej wymienionych kryteriów je opisujących, bardziej mu odpowiadają.
Takie pytanie nurtowało mnie od dłuższego czasu, więc postanowiłem to sprawdzić. Z wynikami możecie zapoznać się poniżej.

Jak testowałem

Jeżeli kogoś nie interesuje jak testowałem to spokojnie może przejść do kolejnego rozdziału.

Jako, że nie posiadam odpowiedniego miernika energii, do jej pomiarów użyłem multimetru TrueRMS Brymen 525s, który ma możliwość logowania danych z interwałem do 0,05s. Z takim też interwałem następowało logowanie prądu pobieranego przez router Synology RT2600ac, który umożliwia swobodne zarządzanie sieciami bezprzewodowymi. Router pracował standardowo, to znaczy miał podpięty Internet oraz jeden port LAN. Za każdym razem, gdy któraś z sieci była włączana, jej moc propagacji była ustawiana na maksymalną.

W badaniu chodziło o skorelowanie poboru prądu przy poniższych scenariuszach:

 1. wyłączone sieci 2,4 GHz i 5 GHz,
 2. włączona tylko sieć 2,4 GHz,
 3. włączona tylko sieć 5 GHz,
 4. włączone sieci 2,4 GHz i 5 GHz.
Dane były logowane przez dokładnie 3 minuty po czym wyciągnięto z nich średnią arytmetyczną i porównano z pozostałymi wynikami. 

Rezultaty

Wykresy z poboru prądu przez router Synology RT2600ac

Nie wiem czy poniższe wykresy będą dla kogoś przydatne, ale z rzetelności je zamieszczam.
Stanowią one wizualizację próbek poboru prądu przez router Synology RT2600ac, logowanych co 0,05s.

Pobór prądu przez router Synology RT2600ac przy wyłączonych sieciach Wi-Fi
Pobór prądu przez router Synology RT2600ac przy wyłączonych sieciach Wi-Fi
Pobór prądu przez router Synology RT2600a przy włączonej sieci 2,4 GHz
Pobór prądu przez router Synology RT2600a przy włączonej sieci 2,4 GHz
Pobór prądu przez router Synology RT2600a przy włączonej sieci 5 GHz
Pobór prądu przez router Synology RT2600ac przy włączonej sieci 5 GHz
Pobór prądu przez router Synology RT2600ac przy włączonej sieci 2,4 GHz i 5 GHz
Pobór prądu przez router Synology RT2600ac przy włączonej sieci 2,4 GHz i 5 GHz

Porównanie wyników

Powyższe wykresy, same w sobie, są ciężkie w analizie i ciężko z nich cokolwiek wysnuć. Tak więc z danych, na podstawie których wykresy zostały wygenerowane, wyciągnąłem średnie arytmetyczne, które przedstawia poniższa tabelka. Dla ułatwienia analizy postanowiłem uzyskane dane pomnożyć przez 230 (napięcie - V), aby uzyskać przybliżone dane w watach - tę wartość, z racji przyjętej stałej w postaci napięcia należy traktować orientacyjnie.
Pobór prądu (mA) przez router Synology RT2600ac w zależności od włączonego radia Wi-Fi
Tryb pracy radia Poboru prądu Pobór energii
Wyłączone Wi-Fi 51,66472646 mA 11,88288709 W
Włączone 2,4 GHz 52,93995001 mA 12,1761885 W
Włączone 5 GHz 53,27079422 mA 12,25228267 W
Włączone 2,4 GHz i 5 GHz 53,36331297 mA 12,27356198 W
Dane zostały zobrazowane także na wykresie. Tutaj już wyraźniej widać jak kształtują się różnice pomiędzy poszczególnymi badaniami.

Porównanie poboru prądu przez router Synology RT2600ac w zależności od włączonego radia Wi-Fi
Porównanie poboru prądu przez router Synology RT2600ac w zależności od włączonego radia Wi-Fi
Kilka słów analizy.

Nietrudno się było domyślić, że całkowite wyłączenie sieci Wi-Fi będzie skutkowało najmniejszym poborem prądu. Tego można się było spodziewać. Niewiadomą było jak rzecz będzie wyglądała przy włączonym radiu 2,4 GHz i 5 GHz. Wyszło na to, że delikatnie bardziej oszczędna jest starsza sieć, zaś nieco więcej prądu zużywa pasmo 5 GHz.

Udało się potwierdzić, że w zależności od rodzaju włączonej sieci następuje różnicowanie poboru prądu. Ekspertem od elektroniki nie jestem, ale zastanawiałem się także, czy nie uda się tutaj zaobserwować faktu, który można by było określić programowym wyłączaniem chipsetu Wi-Fi, a który miałby polegać na tym, że niezależnie od tego czy sieć jest włączona czy wyłączona, nie następuje różnicowanie poboru prądu. Jak widać nic takiego nie ma miejsca i włączanie / wyłączanie radia sieci bezprzewodowej znajdowało odzwierciedlenie w ilości pobieranego prądu.

Podsumowanie

Oczywiście powyższe wyniki dają obraz sytuacji na przykładzie routera Synology RT2600ac. W każdym innym urządzeniu różnice w wynikach mogą być większe lub mniejsze.
Niniejszym tekstem chciałem przede wszystkim sprawdzić czy włączenie / wyłączenie sieci Wi-Fi przekłada się na zużycie prądu, a jeżeli tak, to jaka jest to skala. I to się chyba udało, bo różnicę widać ;)

Jeżeli więc zastanawialiście się kiedyś czy nie wyłączyć w routerze jednej z sieci, to teraz już macie ku temu ekonomiczne uzasadnienie ;) Może oszczędność na poziomie ~0,4 W nie jest czymś co powala na kolana, ale zawsze :)

Jeżeli macie miernik energii i dwuzakresowy router, to możecie się pokusić o powtórzenie powyższych pomiarów. Z chęcią ja, i pewnie inni czytelnicy, by się z nimi zapoznali.
Ceny wymienionego w tekście sprzętu wg Ceneo
Synology RT 2600ac Sprawdź
Brymen 525s Sprawdź

3 komentarze:

 1. Ostatni wykres jest chyba zle podpisany.
  Dzieki za odpowiedz na ciekawe pytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Marcinie :)

   Miałeś rację. Dzięki za uwagę :)

   Daniel

   Usuń
 2. Szukałem informacji czy wyłączenie WiFi coś daje i znalazłem, także dzięki za test.
  Chciałbym jednakże zwrócić uwagę, że przy obliczaniu mocy dla prądu przemiennego trzeba jeszcze uwzględnić cos fi, a niektóre zasilacze mają go daleko różnego od jedności. I nie podawałbym wyników z rozdzielczością do 10pA, skoro miernik ma pewnie błąd na poziomie setek uA.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.