sobota, 6 lutego 2016

BlitzWolf BW-P1 10400mAh - podróbka, czy lepsza wersja Xiaomi 10400mAh?

Power banków Ci, a power banków...

Jest ich już tak dużo, że ciężko wybrać ten który jest najlepszy wg parametrów technicznych, albo ten który najbardziej będzie nam pasował. Nie zawsze bowiem potwór o pojemności powyżej 20.000mAh będzie tym czego oczekujemy. Z jednej strony fajny, bo pojemny, ale z drugiej - zanim się naładuje - zaczniemy śpiewać "czterdzieści lat minęło..." (no, może trochę przesadzam).

Xiaomi, modelem 10400mAh (jego test możecie przeczytać tutaj) wstrzeliło się w rynek niemalże idealnie. Firma wydała urządzenie o pojemności pozwalającej dwu - trzykrotnie naładować przeciętnego smartfona, przy tym w estetycznej obudowie, przyzwoitej cenie i na dodatek o europejskiej jakości. Nie dziwi więc fakt, że rynek zalało całe mnóstwo podróbek o tandetnych parametrach, ale też, że inne firmy zdecydowały się "zapożyczyć" wygląd tego popularnego power banku.


Jedną z takich firm jest dynamicznie rozwijający się BlitzWolf, który wydał power bank o wyglądzie niemalże identycznym, jednakże - wg deklaracji - z lepszą elektroniką, pozwalającą na wykorzystanie nowych technologii szybkiego ładowania
Wstawię tutaj link do sklepu, gdzie można go nabyć, ponieważ warto zauważyć, że na 21 recenzji (na dzisiaj) ma on ocenę 5.0. To o czymś świadczy.


BlitzWolf BW-PB1 10.400mAh z przodu. Zdjęcie producenta.
BlitzWolf BW-PB1 10.400mAh z przodu. Zdjęcie producenta.

BlitzWolf BW-PB1 10.400mAh z tyłu. Zdjęcie producenta.
BlitzWolf BW-PB1 10.400mAh z tyłu. Zdjęcie producenta.

Testy innych power banków (a jest ich już kilka) możecie przejrzeć wybierając po prawej stronie kategorię Power Bank, lub klikając tutaj


Sprawdźmy zatem co możemy otrzymać za około 100zł.

Całość otrzymujemy w szarym, kartonowym pudełku na którego górze widnieje logo producenta.
W jego środku znajdziemy:
 • opisywany power bank,
 • kabel USB o długości 21,5cm,
 • krótką poczytajkę,
 • kartę gwarancyjną. 
Kabelek wykonany jest solidnie i estetycznie. Niestety nie jest zbyt miękki. 

Kabelek dołączany do PB. 


Dane techniczne BlitzWolf 10400mAh (BW-P1) wg producenta
ParametrWłaściwość
Pojemność 10.400mAh / 37,44Wh
Zastosowane ogniwa 4 x LG 2600mAh Li-ion Battery
Wejście
 • 5V/2.1A
 • 9V/1.8A
Wyjście
 • 5V/2A (Universal),
 • 5V/2.1A 9V/1.8A 12V/1.35A (for Android QC2.0),
 • 5V/2.4A (for Apple)
Wymiary 102*76.8*21.5mm
Waga 270g±10g
Certyfikaty CE,FCC,CEC,Qualcomm QC2.0

Na początek warto wspomnieć, że jest to jeden z nielicznych power banków obsługujących technologię szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge w wersji 2.0.

BlitzWolf PW-P1 10.400mAh czyli skądś ten wygląd znam

Biorąc do ręki opisywany power bank ma się wrażenie, że jest to kopia Xiaomi 10.400mAh.
Poniżej 3 zdjęcia porównawcze. Na górze jest Xiaomi, zaś na dole BlitzWolf.

Porównanie od przodu - Xiaomi 10.400 na górze, BlitzWolf 10.400 na dole
Porównanie od przodu. Xiaomi 10.400 na górze, BlitzWolf 10.400 na dole
Wygląd to nie koniec podobieństw. Do budowy BW-P1 użyte zostały również podobne (a może takie same?) materiały, tj. zewnętrzna obudowa została wykonana z chropowatego aluminium, zaś przedni i tylni panel są plastikowe.

Porównanie długości. Xiaomi na górze, BlitzWolf na dole
Porównanie długości. Xiaomi na górze, BlitzWolf na dole
Tak naprawdę tym co na pierwszy rzut oka pozwala się zorientować, że mamy do czynienia z produktem firmy innej niż Xiaomi jest logo na obudowie i przycisk zasilania - tutaj jest on wyraźnie mniejszy, niż u konkurenta.
Również wymiary się delikatnie różnią, ale bez zestawienia obydwu urządzeń obok siebie trudno to zauważyć.

Porównanie pod kątem. Xiaomi na górze, BlitzWolf na dole
Porównanie pod kątem. Xiaomi na górze, BlitzWolf na dole
Sygnalizacja stanu ładowania, czy też naładowania baterii rozwiązana została w tradycyjny sposób -  poprzez 4 diody świecące na niebiesko. Na szczęście ich intensywność nie jest zbyt wysoka, więc nie będziemy cierpieć w nocy z tego powodu. Jednocześnie są na tyle intensywne, aby nawet za dnia móc rozróżnić, które się świecą, a które nie.

Będąc w temacie diod muszę napisać, że trochę zaskoczył mnie sposób sygnalizacji naładowania, który bez sięgnięcia w instrukcję może sprawiać trochę kłopotów z poprawną interpretacją.

Na ogół przy czterech diodach producenci stosują prosty podział - każda z czterech diod oznacza naładowanie na poziomie 25%. W ten sposób 1 dioda oznacza naładowanie do 25%, dwie diody do 50% itd. Tutaj natomiast producent zastosował inny podzielnik, który odzwierciedliłem w poniższej tabelce.

Sygnalizacja naładowania BlitzWolf 10.400mAh
DiodaPoziom naładowania
 ҉  
0% - 10%
10% - 40%
40% - 70%
70% - 90%
90% - 100%


 ҉   - dioda mruga
- dioda świeci
- dioda zgaszona

Ładowanie BlitzWolf 10400mAh


Przyznam szczerze, że z tą częścią testu miałem najwięcej problemu. Na obudowie urządzenia widnieje informacja, że PB może być ładowany prądem 2,1A, natomiast ja żadnym sposobem nie mogłem uzyskać takiej wartości.


Tylny panel informacyjny. Widać, że prąd ładowania został podany na poziomie 2,1A przy 5V
Tylny panel informacyjny. Widać, że prąd ładowania został podany na poziomie 2,1A przy 5V

Przeprowadziłem kilka pomiarów ładowania:
 • Przy użyciu ładowarki BlitzWolf 24W Dual-Port (jej test możecie przeczytać tutaj) i kabla dostarczanego z power bankiem udało się "wtłoczyć" 9245mAh tj. 46,46Wh. W tym przypadku prąd ładowania nie przekraczał 1,5A. 


Ładowanie PB przy użyciu ładowarki BlitzWolf 24 Dudal-Port
Ładowanie PB przy użyciu ładowarki BlitzWolf 24 Dudal-Port
 • Kolejną próbę ponowiłem przy pomocy ładowarki Orico DUB-4P i - wymienionego wcześniej - kabla dołączanego do ładowarki. Tym razem power bank przyjął 8.9503Ah tj. 46.092Wh w czasie 6 godzin i 40 minut. Również i tym razem prąd ładowania nie przekroczył 1,5A. 
Nie wiem z czego to wynika. Być może gdzieś było tzw. "wąskie" gardło, którego nie udało mi się ustalić, a być może było to wynikiem moich wcześniejszych eksperymentów z PB polegających na sprawdzaniu zabezpieczenia przeciwko przeciążeniu prądowemu. 
Polegało ono na podkręcaniu poboru prądu udostępnianego przez PB do wartości powodujących zadziałanie zabezpieczenia i wyłączenie urządzenia. 

Wspomnieć należy o tym czego producent nie umieścił na obudowie urządzenia, ale co znalazło się w specyfikacji na stronie internetowej produktu, mianowicie o tym, że PB obsługuje technologię szybkiego ładowania w stosunku do podłączanych do niego urządzeń oraz sam także może być ładowany z ładowarek wykonanych w tej technologii. 

Niestety na chwilę obecną nie posiadam żadnej tego rodzaju, więc nie mogłem przeprowadzić takiego testu. Należy przypuszczać, że czas ładowania byłby znacznie krótszy, ponieważ wg technologii Qualcomm Quick Charge 2.0 dla portu micro USB można przesyłać aż do 24W. Jest to spora różnica w stosunku do tego co ja uzyskiwałem, tj. ~7,5W...


EDYCJA -------------------------------

Jako, że udało mi się zdobyć ładowarkę obsługującą szybkie ładowanie (i to nawet w najszybszej wersji QC 3.0) postanowiłem uzupełnić niniejszy tekst o wykres ładowarka power banku właśnie tą ładowarką.
Ładowanie PB przy użyciu ładowarki BlitzWolf QC 3.0 18W
Ładowanie PB przy użyciu ładowarki BlitzWolf QC 3.0 18W
Porównując ten wykres z poprzednim można zauważyć, że krzywe przebiegają niemalże bliźniaczo. Prąd ładowania był taki sam jak przy poprzednim teście, jednak napięcie wynosiło w granicach 9V, a w związku z tym iloczyn napięcia i natężenia, czyli moc (W) zamiast ~7,5W w poprzednim teście, wynosiła tutaj ~13W - czyli prawie drugie tyle!
Tym samym czas ładowania także uległ skróceniu z niecałych siedmiu godzin do lekko ponad czterech. Nieźle...

Power bank o pojemności 10.400 naładowany 4 godziny... Warto korzystać z ładowarek szybkiego ładowania. A dla przypomnienia podam, że ten power bank obsługuje technologię QC 2.0. Ciekawe jaka byłaby różnica przy technologii QC 3.0, którą to wspiera ładowarka użyta do tego testu.

KONIEC EDYCJI -----------------------------------

Rozładowywanie

Testy rozładowywania przeprowadzono dla wartości:
 • 5V/2A (standardowe rozładowywanie),
 • 9V/1,8A (Qualcomm Quick Charge 2.0),
 • 12V/1,35A (Qualcomm Quick Charge 2.0).
Tak naprawdę to różnica jest tylko między pierwszym trybem i pozostałymi dwoma, bowiem pierwszy tryb daje 10W energii (\(5V\cdot2A=10W\)), zaś pozostałe dwa 16,2W.
Do 24W zdefiniowanych w specyfikacji Qualcomm Quick Charge 2.0 trochę brakuje, ale prawdopodobnie wynika to z ograniczeń ogniw, które po prostu nie byłyby w stanie podołać większemu obciążeniu.

Rozładowywanie 5V / 2A

Rozładowywanie 5V / 2A jest tym z czego będzie korzystać największa rzesza posiadaczy opisywanego urządzenia, a więc zacznijmy od niej.

Jak widać na poniższym wykresie rozładowywanie przebiegało w sposób liniowy. Power bank dobrze trzyma napięcie i natężenie i nie występuje tutaj efekt opadającego zbocza znanego ze zwykłych baterii. Ale też - bądźmy szczerzy - stabilizacja tych wartości jest dzisiaj normą w PB, więc jest to raczej utrzymywanie standardów niż jakiś znaczący wyróżnik.


Rozładowywanie BlitzWolf 10.400mAh przy 5V/2A
Rozładowywanie BlitzWolf 10.400mAh przy 5V/2A
BlitzWolf oddał podczas tego rozładowywania 6.2467Ah tj. 30,58Wh

Rozładowywanie 9V / 1,8A

Rozładowywanie przy 9V jest pierwszym trybem, które wymaga jego obsługi przez telefon. Tak więc nie każdy będzie w stanie z tej dogodności skorzystać. 

Sprawdźmy zatem jak kształtują się parametry rozładowywania.

Rozładowywanie BlitzWolf 10.400mAh przy 9V/1,8A
Rozładowywanie BlitzWolf 10.400mAh przy 9V/1,8A
Podobnie jak wcześniej, tak i tutaj podczas całego procesu rozładowywania power bank trzymał "poziom" :) Nie było wahań w napięciu, czy natężeniu. 
W trakcie całego procesu - trwającego 100 minut - PB  oddał 3.0048Ah tj. 26,373Wh.

Pragnę zwrócić uwagę, aby nie porównywać ilości amperogodzin pomiędzy tym rozładowywaniem, a poprzednim, gdyż wprowadzałoby to w błąd z uwagi na różne napięcia. Należy porównywać ilość oddanej energii, czyli watogodzin. 

Tym razem PB oddał dostępną energię o - mniej więcej - 80 minut szybciej, ale też nastąpił jej spadek o ponad 3 Wh w stosunku do wartości uzyskanych przy 5V / 2A. 

Gratis - czyli rozładowywanie przy 9V i 2A :)

Jak wspominałem wcześniej PB ma dość dobrą tolerancję na przekraczanie dopuszczalnych wartości. Postanowiłem więc sprawdzić jak poradzi sobie z rozładowywaniem przy 9V i 2A, tj. przy prądzie o 0,2A większym niż dopuszczalny przez producenta.

Oczywiście cały proces był logowany, więc parametry możecie zaobserwować na poniższym wykresie. 

Rozładowywanie przy 9V i 2A
Widać, że na początku ustawiłem wartość ponad 2A i PB dawał radę, ale potem postanowiłem ją obniżyć do 2A i sprawdzić, czy będzie w stanie podołać w ten sposób całemu procesowi. 

Rozładowywanie zajęło mu 1 godzinę i 16 minut (pół godziny szybciej niż przy 9V i 1,8A) w trakcie których oddał 2.6842Ah, tj. 23.32Wh. 
Niestety wraz ze wzrostem prędkości rozładowywania nastąpił spadek oddanej energii, która zmniejszyła się o ~3Wh i poszła w kosmos w postaci ciepła. 

Przeciążanie power banka
Temperatura na obudowie BlitzWolfa 10.400mAh
Jak się bowiem okazało rozładowywanie w tym trybie powodowało znaczne nagrzewanie obudowy. Na zdjęciu widać, że osiągnięta została wartość 36°C, wobec około 20°C w pomieszczeniu.

Dobrze, że obudowa jest aluminiowa. Z pewnością pomagała w odprowadzaniu ciepła na zewnątrz urządzenia, niż gdyby to miało w przypadku obudowy plastikowej. 

Rozładowywanie 12V / 1,35A

Kolejny tryb szybkiego ładowania, dostępny jest przy 12V. 
Nie do końca wiem po co jest ten tryb, ponieważ jak wcześniej podałem ilość oddawanej energii jest dokładnie taka sama przy 9V/1,8A jak i przy 12V/1,35A. 

No ale jest taki tryb, więc go zmierzmy. 

Rozładowywanie BlitzWolf 10.400mAh przy 12V/1,35A
Rozładowywanie BlitzWolf 10.400mAh przy 12V/1,35A
I tym razem energia była oddawana "prawilnie" (jak to mawia mój syn:)) 

Pragnę zwrócić uwagę, że czas rozładowywania, wg wykresu, zajął tutaj 1:40:17s, wobec 1:40:18s przy trybie 9V/1,8A, zaś ilość oddanej energii osiągnęła wartość 2,3392Ah tj. 26.851Wh. 

Ilość amperogodzin jest mniejsza niż przy 9V, ale wynika to z faktu, że rozładowywanie następowało z wyższym napięciem, a wobec tego osiągnięty został niemalże identyczny wynik watogodzin -26,373Wh przy 9V/1,8A vs 26,851Wh przy 12V/1,35A. 

Normalnie jak w laboratorium :)

Podsumowanie

Power bank zdecydowanie godny uwagi. Nie sprawia najmniejszych problemów przy ładowaniu urządzeń standardowymi wartościami jak 5V/2A, ale także daje radę przy 9V/1,8A i 12V/1,35A. 

Do tej pory zastanawiam się po co jest ten drugi tryb, ale może wynika on z faktu certyfikacji przez Qualcomma - tzn. aby uzyskać ich certyfikację urządzenie może musi po prostu udostępniać ten tryb? 
Nie wiem. Jeżeli ktoś dysponuje odpowiednią wiedzą, chętnie poczytam. 

Co więcej. 

Od strony wykonania nie można niczego zarzucić chińskim braciom. Jakość oraz użyte materiały stoją na europejskim poziomie (pisząc "europejskim" mam na myśli "najwyższym"). 

W zakresie obsługi technologii szybkiego ładowania, był to mój pierwszy kontakt z nią. Z pewnością potrafi ona znacząco skrócić czas ładowania telefonu, ale też dało się zauważyć, że im krótszy czas ładowania, tym mniej energii zostaje przekazane do telefonu, bowiem zamienia się ona wtedy w ciepło wyraźnie wyczuwalne na obudowie.
Tak więc, jeżeli mamy czas to lepiej ładować w zwykłym trybie (o ile będzie taka możliwość). 

Ogólnie rzecz biorąc nie mogę napisać o tym PB złego słowa. 
Jeżeli ktoś posiada telefon z funkcją szybkiego ładowania to z czystym sumieniem mogę go polecić. Jak wyszło w testach, dzięki niemu, będziecie mieć telefon naładowany sporo szybciej niż ze standardowych power banków. 

Oczywiście na koniec wstawię krótki filmik, który umieściłem na youtube, w celu zachęcenia przeczytania powyższego tekstu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.