piątek, 21 marca 2014

Błąd w "Bezpieczeństwie rodzinnym" systemu Windows 8.1

Zdaje się, że moje dzieci odnalazły błąd w usłudze "Bezpieczeństwo rodzinne" systemu Windows 8.1
Polega on na złym opisaniu dni w harmonogramie (przesunięcie wynosi 1 dzień do przodu). Tym samym, jeżeli chcemy zastosować blokadę na piątek, system użyje harmonogramu z soboty itd.

Na czerwono zaznaczony został faktyczny harmonogram blokad
Na czerwono zaznaczony został faktyczny harmonogram blokad
Jeżeli ktoś będzie miał ochotę przetestować powyższe uwagi, proszę o komentarze co do ich potwierdzenia, lub nie.

Edit:
Po kilku dniach postanowiłem sam sprawdzić z czego wynika powyższy błąd. W tym celu zainstalowałem wirtualkę z systemem Windows 8.1. Ustawiłem na niej konto administratora oraz konto przykładowego dziecka na którym zakładałem kontrolę czasową. Oto co się okazało.
Powyższy błąd wynika z różnicy pierwszego dnia między lokalizacją polską i np. angielską, a amerykańską. Jeżeli bowiem ustawiona jest lokalizacja polska, lub angielska to pierwszym dniem tygodnia jest poniedziałek.

Pierwszy dzień tygodnia dla formatu "Polski (Polska)"
Pierwszy dzień tygodnia dla formatu "Polski (Polska)"
Rzecz podobnie się ma jeżeli ustawimy format angielski. Natomiast jeżeli wybrany zostanie format amerykański, wtedy pierwszym dniem staje się niedziela.
Pierwszy dzień tygodnia dla formatu "Angielski (Stany Zjednoczone)"
Pierwszy dzień tygodnia dla formatu "Angielski (Stany Zjednoczone)"
Przyglądnijmy się teraz jak się to przekłada na "Bezpieczeństwo rodzinne" w uwzględnieniu powyższych informacji.
Na komputerze testowym założyłem blokadę logowania dla konta na całą niedzielę (proszę zapamiętać, że jest to pierwszy dzień od góry na liście). System był pobrany z Microsoftu, więc posiadał format lokalizacji ustawiony na "Angielski (Stany Zjednoczone)". 

Blokada założona na niedzielę w systemie z ustawionym formatem "Angielski (Stany Zjednoczone)"
Blokada założona na niedzielę w systemie z ustawionym formatem "Angielski (Stany Zjednoczone)"
Dalej, nie zmieniając daty blokady (cały czas miała być to niedziela), zmieniłem format lokalizacji na "Angielski (Wielka Brytania)". Proszę zauważyć, że automatycznie zmienił się dzień pierwszego dnia w harmonogramie blokad. Nie jest to już niedziela, a poniedziałek (Monday). Natomiast czas blokady nie uległ przesunięciu na niedzielę. Pozostał na samej górze, tak jak to ustawiliśmy na początku. 

Blokada założona na niedzielę w systemie ze zmienionym formatem na "Angielski (Wielka Brytania)"
Blokada założona na niedzielę w systemie ze zmienionym formatem na "Angielski (Wielka Brytania)"
Idąc dalej, ustawiłem format lokalizacji na "Polski (Polska)".

Blokada założona na niedzielę ze zmienionym formatem na "Polski (Polska)"
Blokada założona na niedzielę ze zmienionym formatem na "Polski (Polska)"
Tak jak w przypadku angielskim, tak i u nas pierwszym dniem jest poniedziałek i blokada widnieje jakoby była założona na poniedziałek, podczas gdy na samym początku założyłem ją na niedzielę. Ale ok, może faktycznie wraz ze zmianą formatów, zmianie uległ harmonogram blokad i wystarczy go skorygować. Sprawdźmy zatem, czy możemy zalogować się na konto użytkownika, któremu nałożono blokadę. Dzisiaj jest niedziela i na niedzielę założona była blokada w formacie amerykańskim. Po zmianie na format angielski i polski, blokada widnieje jakby była założona na poniedziałek. Próba zalogowania się na konto użytkownika przynosi taki skutek.


Czyli jednak system zapisuje sobie blokady w formacie amerykańskim, a zmiana formatu (wraz ze zmianą pierwszego dnia z niedzieli na poniedziałek) nic tu nie zmienia od strony systemowej, a następuje jedynie zmiana etykietek dni. W systemie widnieje niedziela, zaś na ekranie wyświetlany jest poniedziałek.

Dla przekoloryzowania sytuacji postanowiłem ustawić pierwszy dzień tygodnia na środę i ponownie sprawdzić harmonogram blokady.

Zmiana pierwszego dnia z poniedziałku na środę nie skutkowała zmianą harmonogramu
Zmiana pierwszego dnia z poniedziałku na środę nie skutkowała zmianą harmonogramu
Tak jak było do przewidzenia, harmonogram nie uległ zmianie. Dalej blokada założona jest na pierwszy dzień od góry na liście, chociaż nazywa się on teraz środą.

Tego typu rzeczy powodują, że przeciętny rodzic nie będzie w stanie poprawnie skonfigurować blokady rodzicielskiej dla dziecka, gdyż ustawiając ją w formacie naszego kraju, w rzeczywistości będzie on działał z jednodniowym przesunięciem, tj. jeżeli chcemy założyć blokadę na okres od poniedziałku do piątku, to będzie on działał od niedzieli do czwartku.

5 komentarzy:

 1. Potwierdzam błąd w Win8.1 Ustawiłem, a tu dziecko z płaczem, że nie działa!!! Mały troubleshooting i już jest OK.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest jeszcze jeden błąd, choć jeszcze go nie odkryłem, ale odkryłem skutki jego działania. Mój 11-letni syn ma konto dziecka bez hasła. Ma ustawione 1h dziennie. Na moje konto (administratora) jest założone mocne hasło, które tylko ja w domu znam (Żona nie potrafi go przepisać jak go przeliteruję). A co kilka dni widzę u niego przestawiony czas na 4h do 10h. Nie wiem jeszcze jak to robi ale coś tu jest nie tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Anonimowy :)
   Z tego co wiem, funkcja Bezpieczeństwa Rodzinnego mogła być ominięta poprzez zmianę czasu w BIOSie. Załóż sobie hasło na BIOS i sprawdź, czy na drugi dzień jest ono dalej założone. Jeżeli go nie będzie to znaczy, że masz zdolnego syna, który zresetował BIOS i poprzez zmianę czasu omija Bezpieczeństwo Rodzinne :)

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel.

   Usuń
 3. Jak dzieci nie chcą bezpieczeństwa rodzinnego,to nie ma co się dziwić.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.