czwartek, 14 września 2017

GreenCell - nowe ładowarki i kable

Na wstępie wyjaśnię, że GreenCell to marka należąca do sklepu ŚwiatBaterii.pl. Jeżeli szukacie np. baterii do  laptopa, to polecam przyjrzeć się jej bliżej -  robią zamienniki o parametrach lepszych od oryginałów.
Jeden z takich zamienników miałem okazję przetestować dla portalu benchmark.pl - Bateria Green Cell Ultra - uczeń przerósł mistrza?

Teraz, dzięki ich uprzejmości, będę miał okazję zaprezentować Wam ich najnowsze produkty, a są to:
 • pięcioportowa ładowarka USB (pn: CHAR05, model: Q521),
 • trzyportowa ładowarka USB model CHAR03,
 • kable płaskie o długości 25cm i 1m w wersjach z końcówkami:
  • microUSB,
  • USB type C,
  • Lightning,
 • kable w oplocie nylonowym w wersjach jak powyżej.
Dzisiaj przyglądniemy się ładowarkom, a w kolejnym wpisie kablom.

GreenCell USB quick charger5

Na początek opisany zostanie sprzęt najbardziej poważny, tj. ładowarka dysponująca 5 gniazdami USB.
Tego typu ładowarki, w związku z dużą popularnością urządzeń mobilnych, coraz częściej zaczynają pojawiać się w domach i mieszkaniach. 
W końcu lepiej podłączyć pięć urządzeń do jednej ładowarki, niż do pięciu różnych. 
Pięcioportowa ładowarka USB GreenCell (CHAR05)
Pięcioportowa ładowarka USB GreenCell (CHAR05)
Urządzenie dostarczane jest użytkownikowi w eleganckim opakowaniu, które rozdzielone zostało przegródkami od dołączanego w zestawie kabla zasilającego (120cm) z końcówką typu ósemka.

Jeżeli chodzi o wykonanie to urządzenie sprawia bardzo dobre wrażenie. Całość, pomimo środkowego przetłoczenia, jest jednolitą konstrukcją. Zewnętrzny plastik jest chropowaty, zaś jego grubość sprawia wrażenie adekwatnie dobranej do całości. Nie jest zbyt cienki, ani za gruby, dzięki czemu nie ma się wrażenia urządzenia, które jest zbyt delikatne, bądź też takiego, które jest zbyt toporne. 
Otwory na porty USB mają równe brzegi, zaś ich wewnętrzna część jest prawidłowo wycentrowana, dzięki czemu wtyczki USB wchodzą bez problemu. 

Porty USB w ładowarce GreenCell (CHAR05)
Porty USB w ładowarce GreenCell (CHAR05)

Jeżeli ktoś miał wcześniej do czynienia z wieloportowymi ładowarkami to wie, że dzielą się one na takie, które maja zasilacz zewnętrzny (coś jak zasilacz do laptopa) oraz na takie, które mają zasilacz wbudowany. Opisywany model należy do drugiej kategorii, dzięki czemu wystarczy podpiąć dołączony kabel i można z niej korzystać. Zaletą wbudowanego zasilacza jest także zwiększenie masy urządzenia, dzięki czemu nie ma ono tendencji do "podążania za kablem".

Będąc przy temacie kabla. W oryginalnie dołączonym końcówka była zbyt luźna w stosunku do gniazda, co skutkowało tym, że przy poruszaniu jego lub ładowarki, wypadał z gniazda.

Skontaktowałem się w tej sprawie z producentem, który potwierdził, że faktycznie tego typu przypadłość mogła występować w partii, którą otrzymałem, natomiast sytuację znają i problem został rozwiązany poprzez wymianę przewodów na sprawne, od innego dostawcy. Jednocześnie na drugi dzień otrzymałem nowe kable, które pasują idealnie.
Takie podejście dobrze świadczy o firmie.

Tył pięcioportowej ładowarki GreenCell z widocznym wejściem na kabel zasilający
Tył pięcioportowej ładowarki GreenCell z widocznym wejściem na kabel zasilający


Ładowarka posiada pięć portów z czego cztery noszą oznaczenie Smart, zaś jeden (zielony) to Qualcomm Quick Charge 3.0.

Czym różnią się one w praktyce?
Gniazda Smart dysponują "klasycznymi portami USB" do ładowania, takimi jakie można odnaleźć w ładowarkach bez funkcji szybkiego ładowania. Oferują napięcie typowe dla złącza USB, wynoszące 5V, za to przekraczają parametry prądowe pozwalając - wg instrukcji - na ładowanie prądem do 2,4A. Taki port rozpoznawany jest przez podłączone urządzenia jako zgodny z technologią Apple 5V 2,4A lub DCP (Digital Charging Port) 5V 1,5A.

Parametry złącza SMART ładowarki GreenCell wg miernika
Parametry złącza SMART wg miernika

Portów Smart jest cztery i każdy, jak wspomniałem wyżej, oferuje natężenie prądu do 2,4A, przy czym łącznie nie może to być więcej niż 6,8A. Jeżeli więc zaczniecie korzystać z wszystkich portów Smart jednocześnie, to maksymalny prąd ładowania dla każdego z podłączonych urządzeń będzie wynosił 1,7A.

Jeden z portów w ładowarce został oznaczony kolorem zielonym i napisem Qualcomm Quick Charge 3.0 (w skrócie QC 3.0). Możecie dzięki niemu ładować z pełną prędkością nowoczesne smartfony, czy też power banki. Co ważne, technologia QC 3.0 jest wstecznie kompatybilna, więc z tego portu możecie ładować nie tylko urządzenia z nią zgodne, ale też QC 2.0 oraz urządzenia wcale nie obsługujące tej technologii.
Wartym odnotowania jest także fakt, że ładowarka wyposażona została w zabezpieczenia chroniące nie tylko ją, ale także podłączany sprzęt poprzez:
 • zabezpieczenie przeciwzwarciowe,
 • zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem,
 • zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem. 
Więcej danych technicznych poniżej:
Dane techniczne ładowarki GreenCell USBquick charger5
Parametr Właściwość
Model CHAR05
Napięcia wyjściowe
 • 4 porty Smart: 5V
 • 1 port QC 3.0: 5V / 9V / 12V
Prąd wyjściowy 3A / 2A / 1,5 A (w zależności od napięcia ładowania)
Maksymalna moc wyjściowa 52 Waty
Wymiary 110 x 73,5 x 32,5mm
Waga 170g

Trzyportowa ładowarka GreenCell USB quick charger3

Kolejną dzisiaj opisywaną ładowarką będzie GreenCell USB quick charger3.
Trzyportowa ładowarka USB GreenCell (CHAR03)
Trzyportowa ładowarka USB GreenCell (CHAR03)
Jest ona mniejszym bratem wcześniej prezentowanego urządzenia, ale co do pomysłu, bardzo podobna. W niej także znajdziemy porty oznaczone jako Smart, z tym, że zamiast pięciu, jest ich dwie sztuki oraz jeden port do szybkiego ładowania w standardzie Qualcomm Quick Charge 3.0.

Główną różnicą w stosunku do większego brata, poza wspomnianą ilością portów, jest rozmiar oraz fakt, że jest ona zintegrowana z wtyczką, co może stanowić spory atut.
Ładowarka w większości pokryta jest "fortepianowym" plastikiem co skutkuje zbieraniem odcisków palców. Jego grubość jest adekwatna do klasy urządzenia, dzięki czemu nawet mocniejsze naciskanie urządzenia nie powoduje skrzypień, odkształceń, czy wrażenia, że ładowarka się zaraz rozpadnie.

Parametry portów w mniejszym bracie są takie same jak w większym urządzeniu, z tą różnicą, że dzięki mniejszej ich ilości i całkowitej mocy wynoszącej 30W, nie występuje tutaj spadek prądu ładowania przy korzystaniu z wszystkich na raz. Takie zachowanie należy traktować na plus względem większego modelu.
Dane techniczne ładowarki GreenCell USBquick charger3
Parametr Właściwość
Model CHAR03
Napięcia wyjściowe
 • 4 porty Smart: 5V
 • 1 port QC 3.0: 5V / 9V / 12V
Prąd wyjściowy 3A / 2A / 1,5 A (w zależności od napięcia ładowania)
Maksymalna moc wyjściowa 30 Waty
Wymiary 107 x 48 x 26mm
Waga 98g

Podsumowanie

Obydwie ładowarki wyglądają bardzo przyzwoicie i w ciągu kilku dni testów, nie było z nimi problemów. Dobre wrażenie potwierdza wykonanie oraz to, że ładowarki nie reagowały w negatywny sposób na przekraczanie dopuszczalnego obciążenia.

Mnie osobiście bardziej przypadła do gustu większa wersja. Może wynika to z tego, że mam wieczny brak wolnych portów USB, może dlatego, że dzięki kablowi mogę ją położyć na biurku, a może dlatego, że wcześniej miałem czteroportową ładowarkę, ale z zewnętrznym zasilaczem i bardzo mnie irytowało gdy podążała za nim, zamiast leżeć tam gdzie ja chciałem...
Pewnie jest jeszcze kilka powodów dla których własnie ona "zdobyła moje serce" :)

Miałem jeszcze zrobić pomiar prądu który ładowarki zużywają w trakcie spoczynku, ale spaliłem bezpiecznik w multimetrze :/ Zamawiam na ebay'u i trzeba to będzie uzupełnić. Jeżeli jednak chcecie orientacyjnie się dowiedzieć ile tego typu urządzenia pobierają prądu, możecie o tym przeczytać w tym wpisie - Ile prądu pobierają ładowarki do telefonu (i nie tylko) w stanie czuwania

Chciałbym jeszcze odnieść się do obydwu ładowarek w kontekście szybkiego ładowania.
Obydwie posiadają port do szybkiego ładowania w technologii Qualcomm Quick Charge 3.0. Dzięki niemu, urządzenia ją wspierające mogą się ładować znacznie szybciej.
Na temat różnic pomiędzy szybkim ładowaniem QC w wersji 3.0, a 2.0 możecie przeczytać we wpisie - Różnica pomiędzy szybkim ładowaniem Qualcomm Quick Charge w wersji 2.0 i 3.0.


2 komentarze:

 1. interesuje mnie model tego miernika

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć :)

  Wpisz w ebay'u "Colour TFT Dual USB Power Monitor YZXstudio ZY1270 QC 3.0 Auto Fast Charge".

  Powinien Ci wyskoczyć.

  Pozdrawiam
  Daniel

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.