niedziela, 17 lipca 2016

Jak posortować zdjęcia wg rozdzielczości?

Ostatnio pomagałem znajomej w uporządkowaniu tysięcy zdjęć, które miała na telefonach, kamerze i laptopie.

Pozbierałem wszystko do qpy i nadeszła pora wybrania niektórych fotek do upamiętnienia na papierze. Tutaj pojawił się problem. Zdjęcia miały być wywoływane na formacie większym niż standardowy, ale to z kolei powodowało, że fotki ze starych telefonów traciły na jakości. Po prostu posiadały zbyt niską rozdzielczość.

Wpadliśmy więc na pomysł, aby je przesortować. Te o niższej rozdzielczości wyodrębnić i wywołać w mniejszym formacie, zaś te lepszej jakości, w większym formacie.

Jednak jak je przesortować? Do wywołania było około 2000 zdjęć. Na upartego można by siedzieć i robić to ręcznie, ale bądźmy szczerzy... Komu by się chciało :)


Na szczęście jest wujek Google, który wskazał mi na aplikację Dimensions 2 Folders.

Okazała się być strzałem w dziesiątkę. Jest darmowa (freeware) i oferuje to czego potrzebowałem, tj. sortowanie zdjęć na podstawie ich rozdzielczości.

Główne okno programu (i w sumie jedyne:)) wygląda jak poniżej. Jeżeli ktoś zna podstawowy angielski to z pewnością poradzi sobie z jego obsługą.


Program Dimensions 2 Folders w trakcie przetwarzania zdjęć
Program Dimensions 2 Folders w trakcie przetwarzania zdjęć

Ze swej strony dodam tylko, że domyślne wskazanie folderu źródłowego ze zdjęciami i miejsca docelowego spowoduje przekopiowanie zdjęć do nowego miejsca z posegregowaniem ich w foldery noszące nazwę rozdzielczości znajdujących się wewnątrz zdjęć (jak na screenie poniżej).

Jeżeli to nas nie satysfakcjonuje to możemy ustawić przeniesienie zdjęć do nowej lokalizacji, zamiast kopiowania, przenieść tylko zdjęcia o pożądanej przez nas rozdzielczości ze wskazaniem pożądanej tolerancji, jak też można przesegregować zdjęcia według określonego współczynnika proporcji.

Wynik domyślnego działania aplikacji Dimensions 2 Folders
Wynik domyślnego działania aplikacji Dimensions 2 Folders
Ogólnie rzecz biorąc jest to jeden z tych programów z których się na co dzień nie korzysta, ale warto wiedzieć, że są.

Mam nadzieję, że jeżeli zajdzie potrzeba to sobie o nim przypomnicie i zaoszczędzicie dzięki niemu kilka cennych godzin z życia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.