niedziela, 17 lipca 2016

Asustor AS6104T jako podstawa bezpieczeństwa

Dla przypomnienia wspomnę, że jest to trzeci artykuł z serii czterech, dotyczących NASa Asustor. Linki do pozostałych znajdziecie na końcu niniejszego tekstu.

Tym razem sprawdzimy co NAS Asustor AS6104T oferuje w kwestii zabezpieczeń. Z wcześniejszych tekstów dowiedzieliśmy się, że jest to sprzęt o niezłych parametrach, który bardzo dobrze radzi sobie z multimediami (np. z testowanych przeze mnie NASów był jedynym, który potrafił płynnie odtwarzać materiały ze zmianą ich rozdzielczości).

Bezpieczeństwo na poziomie podsystemu dyskowego

Podstawą większości NASów są macierze dysków w różnych trybach RAID. Jak ważne jest prawidłowe wybranie odpowiedniego trybu niech zobrazuje Wam to fakt, że np. wybranie trybu RAID 0 pozwoli Wam uzyskać wysoką wydajność podsystemu dyskowego, natomiast zwiększy radykalnie ryzyko utraty danych. Wystarczy jeden uszkodzony dysk, aby stracić wszystkie dane. 
A nie o to nam przecież chodzi. Tutaj najlepiej posłużyć się RAIDami wyższych poziomów. 

NAS posiada cztery zatoki na dyski co pozwala na skorzystanie z wielu różnych trybów, w tym mojego ulubionego RAID 10.

Poniżej macie podane wszystkie tryby wolumenów obsługiwane przez AS6104T:
 • Pojedynczy dysk, 
 • JBOD, 
 • RAID 0, 
 • RAID 1, 
 • RAID 5, 
 • RAID 6, 
 • RAID 10
Oczywiście nie każdy tryb uda się zastosować przy dowolnej ilości dysków. Dla przykładu, ulubiony przeze mnie tryb RAID 10 wymaga kompletu 4 dysków. Taki jego urok. W skrócie jest działanie polega na tym, że są to dwie grupy RAID 1 spięte w RAID 0.

No, ale nie miałem tu opisywać trybów RAID, tylko AS6104T więc przechodzimy dalej :)

NAS umożliwia także migrację "online" pomiędzy trybami RAID.
Jeżeli więc jesteście początkującymi użytkownikami i chcecie się pobawić różnymi RAIDami (lub po prostu jesteście zmuszeni do tego) to będziecie mogli to wykonać poprzez przycisk Zarządzanie w sekcji Zarządzanie przechowywaniem.

Dyski ustawione w RAID 10. Jeden dysk może ulec awarii. Pojemność 5,41 TB.
Dyski ustawione w RAID 10. Jeden dysk może ulec awarii. Pojemność 5,41 TB.

Oczywiście w zależności od aktualnej konfiguracji ilość dostępnych opcji będzie różna.

"Kreator konfiguracji wolumenu"
"Kreator konfiguracji wolumenu"

Kończąc omawianie bezpieczeństwa dyskowego należy wspomnieć, że dla osób krytycznie podchodzących do bezpieczeństwa istnieje możliwość zdefiniowania dysków zapasowych (tzw. Spare Disks).

Wtedy, gdy nawet jeden z dysków zostanie uszkodzony, to zapasowy od razu przejmie jego rolę. Jest to dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa. Więcej o tym możecie przeczytać w poście "Hot Spare w macierzach RAID".

Dyski ustawione w RAID 5. Jeden dysk może ulec awarii. Jeden dysk jako zapasowy. Pojemność 5,41 TB.
Dyski ustawione w RAID 5. Jeden dysk może ulec awarii. Jeden dysk jako zapasowy. Pojemność 5,41 TB. 
Jak też ustawienia harmonogramu skanowania dysków Disk Doctorem w ramach którego można ustawić skanowanie powierzchni dysku pod kątem uszkodzonych sektorów lub skanowanie S.M.A.R.T, szybkie lub pełne.

Kopie zapasowe

O ważności posiadania kopii zapasowych nie ma się co rozpisywać. Chyba każdy ma świadomość ich wykonywania. Nawet w warunkach domowych warto je raz na jakiś czas wykonać. 

W przypadku NASów najczęściej są to kopie lokalne, pomiędzy folderami NASie. Pozwala to na odzyskanie danych w przypadku skasowania ich z podstawowej lokalizacji, jednak nie zabezpiecza przed awarią sprzętu. 

Na szczęście Asustor AS6104T ma sporo możliwości konfiguracyjnych w tym zakresie. Na screenie poniżej widać, że jest to m.in. zdalna synchronizacja, backup do serwera FTP itd. 

Różne typy kopii zapasowych oferowane przez Asustora AS6104T
Różne typy kopii zapasowych oferowane przez Asustora AS6104T


Opisywać poszczególnych typów nie będę, bo chyba nazwy kopii mówią same za siebie. 

Wspomnę tylko, że przy konfigurowaniu kopii FTP, poprzez przycisk Tryb misji dostępny w jednym z kroków kreatora istnieje możliwość zdefiniowania dokładnych parametrów łączenia. Wprawdzie dzisiaj łącza internetowe są już w miarę przyzwoitej jakości, ale jeżeli macie z tym problem, to można tu np. ustawić ilość ponownych prób łączenia, interwał pomiędzy nimi itp. 

Ogólnie, zgodnie z moim mottem - lepiej mieć taką funkcję, niż jej nie mieć :)

Tryb misji podczas konfigurowania backupu do serwera FTP
Tryb misji podczas konfigurowania backupu do serwera FTP

Chciałbym jednak przybliżyć Wam jedną z technologii, która bezpośrednio nie jest związana z backupem, ale można ją wykorzystać do wykonywania kopii zapasowych. Nazywa się MyArchive.

Technologia MyArchive

Idę o zakład, że nie spotkaliście się z nią wcześniej :) 

MyArchive jest autorską technologią Asustora polegającą - w skrócie - na tym, że rolę podłączanych zewnętrznych dysków (na USB lub eSATA) może przejąć jeden z dysków w NAS-ie. Będzie go można podłączać i odłączać jak dysk zewnętrzny. 

Jako, że jest to nowość, Asustor przygotował filmik poglądowy tłumaczący "obrazkowo" zasadę tej technologii - ASUSTOR - Presenting MyArchive (Multilingual Subtitles).

Omawiając poniższy screen możecie zauważyć, że jeden dysk (o numerze 4) został przygotowany jako MyArchive, zaś wolumen 1, jak poprzednio, ustawiony został na RAID 5 (chyba jedyne sensowne ustawienie dla 3 dysków).

Dysk nr 4 ustawiony jako MyArchive
Dysk nr 4 ustawiony jako MyArchive
Dzięki temu w każdej chwili dysk MyArchive możecie odmontować (przyciskiem Wysuń)

Jaka jest przewaga takiego rozwiązania nad dyskami zewnętrznymi USB? Asustor wymienia kilka takich cech:

 • Oszczędzanie energii podczas w trakcie uśpienia systemu,
 • Możliwość tworzenia nielimitowanej ilości dysków MyArchive, 
 • Korzystanie z transferu SATA 6 GB/s w celu szybszego transferu danych,
 • Dyski MyArchive mogą być sformatowane przy użyciu następujących systemów plikowych NFS/EXT4/HFS+,
 • Obsługa szyfrowania AES 256-bit w celu ochrony danych na dyskach MyArchive,
 • Deszyfracja przy użyciu zewnętrznego klucza USB.
Jak widać możliwości jest całkiem sporo.

Surveillance Center 

W dzisiejszych czasach każdy porządny NAS posiada aplikację do zarządzania kamerami IP.
Nie inaczej jest u Asustora. Pakiet Surveillance Center odpowiada za taką funkcjonalność.

Obecnie nie posiadam kamerki IP na stanie, więc nie przetestuję tej aplikacji dokładnie (lista kompatybilnych kamer znajduje się tutaj), ale wspomnę, że już na starcie ma ona przewagę nad podobnymi programami konkurencji taką, że w standardzie otrzymujecie licencję na korzystanie aż z 4 kamer.

Z tego co pamiętam Synology daje możliwość podłączenia 1 kamery za darmo, zaś QNAP od 2 do 8 w zależności od modelu NASa jaki został zakupiony (tutaj szczegółowa lista).

Tak więc już przy standardowej licencji AS6104T pozwoli Wam ogarnąć niewielkie mieszkanko. 

Jeżeli natomiast macie większe mieszkanko, lub może nawet mieszkanicho :) i 4 kamery powodują u Was jedynie grymas na twarzy, to musicie wiedziec, że AS6104T może obsłużyć aż do 25 kamer.

Trzeba przyznać, że taka ilość robi wrażenie i z pewnością może wystarczyć nie tylko do zastosowań prywatnych, ale także w firmach.

Dostęp do aplikacji otrzymujemy oczywiście poprzez przeglądarkę w komputerze, ale także z AS6104T można uczynić stację monitoringu podłączając ją do dowolnego ekranu za pośrednictwem złącza HDMI.

Okno aplikacji Surveillance Center w komputerze
Okno aplikacji Surveillance Center w komputerze

Okno aplikacij Surveillance Center na ekranie TV
Okno aplikacij Surveillance Center na ekranie TV
To jest rzecz rzadko spotykana, a więc tym bardziej Asustorowi należy się plus.

Podsumowanie

Asustor AS6104T zdecydowanie "daje radę", jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Zaczynając od podstaw: dużo trybów RAID, w tym ulubiony przeze mnie tryb 10 (lub 1+0). Możliwość ustawienia jednego z dysków jako zapasowego. Chyba wszystkie możliwe opcje backupu - od lokalnego pod zdalne na serwery ftp i rsync. 

Ciekawie wyglądająca funkcja MyArchive, która może być przydatna w wykonywaniu kopii zapasowych, jak też przy szybkim przenoszeniu danych. Myślę, że jej zalety będą w stanie docenić zwłaszcza firmy posiadające kilka NASów Asustora. Wtedy ona może pokazać swój potencjał.

Całości funkcji bezpieczeństwa dopełnia aplikacja do zarządzania kamerami z darmowymi 4 licencjami. Najs :)

Jeżeli macie jakieś zastrzeżenia, lub uwagi co do powyższych informacji - co mógłbym ewentualnie zmienić / poprawić - dajcie mi znać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.