niedziela, 29 maja 2016

Test power banku Xiaomi 5.000mAh (NDY-02-AM)

Jak wspomniałem w poprzednim teście dotyczącym power banku Xiaomi 20.000mAh, razem z nim otrzymałem od firmy ŚwiatBaterii.pl, również mniejszego brata o pojemności 5.000mAh, który będzie przedmiotem niniejszego wpisu.

Xiaomi 5.000mAh (NDY-02-AM)
Xiaomi 5.000mAh (NDY-02-AM)

Pierwsze wrażenia

Urządzenie otrzymujemy w klasyczny dla Xiaomi sposób, tj. w tekturowym opakowaniu na którym widnieje zdrapka umożliwiająca weryfikację (dostarczony przez ŚwiatBaterii.pl model został potwierdzony jako oryginalny).

W jego wnętrzu znalazł miejsce tytułowy power bank, instrukcja oraz kabelek. Czyli standardowo dla Xiaomi. 

Zaś co do power banku. Jest takie powiedzenie - "pierwsze wrażenie robi się tylko raz". Tutaj zostało ono zrobione jak najbardziej pozytywnie. 

Xiaomi 5.000mAh vs Xiaomi 20.000mAh
Xiaomi 5.000mAh vs Xiaomi 20.000mAh
Po wyjęciu urządzenia z opakowania, tym co od razu rzuca się w oczy jest jego grubość, a raczej "cienkość" :)

Rozmiarami przypomina papierośnicę lub smartfona. 

Oczywiście zewnętrzna obudowa jest aluminiowa, zaś przód i tył to zaślepki w których na przednim umieszczono cały panel "zarządzania", zaś na tylnym informacje techniczne. 

Przycisk wybudzający jest na tyle cienki, że przy moich palcach występuje delikatny problem z jego wciśnięciem opuszkiem palca. Muszę się tutaj posługiwać paznokciem. 

Aluminiowa obudowa jest z pewnością efektowna i "robiąca wrażenie", ale wraz z upływem czasu będzie się rysowała. Ten rodzaj materiału nie jest na tyle twardy, aby dało się tego uniknąć. Na szczęście na rynku nie brakuje różnego rodzaju kolorowych "kejsów", w które będziecie mogli wyposażyć Wasz nabytek. 

Natomiast jeżeli chodzi o wygląd i wrażenie - pierwsza klasa.  

Dane techniczne Xiaomi 5.000mAh (NDY-02-AM)
Ogniwa Litowo polimerowe
Napięcie i natężenie wejściowe 5V / 2A
Napięcie i natężenie wyjściowe 5.1V / 2.1A
Pojemność 3.75V / 5000mAh
Wymiary i masa 125 * 69 * 9.9mm, 156g
Zabezpieczenia
 • przed zbyt wysokim napięciem (wejście i wyjście)
 • przed zbyt wysokim prądem (wejście i wyjście)
 • przed zwarciem
 • przed przeładowaniem
 • przed zbytnim rozładowaniem
 • przed przegrzaniem ogniw

Ładowanie

Poprzednio testowany PB, tj. Xiaomi 20.000mAh ma zaimplementowaną obsługę szybkiego ładowania. Zwróciłem więc uwagę, czy aby w tym modelu takowa funkcja też została zaimplementowana, ale wygląda na to, że nie. Jako napięcie wejściowe, podane zostały tylko parametry 5V / 2A. Brak napięcia 9V lub 12V. 

No dobrze. Sprawdźmy zatem jak przebiega ładowanie. 

Ładowanie PB Xiaomi 5000 (NDY-02-AM) przy użyciu ładowarki BlitzWolf BW-S5
Ładowanie PB Xiaomi 5000 (NDY-02-AM) przy użyciu ładowarki BlitzWolf BW-S5
Na wykresie ładowania widoczny jest - tradycyjny już dla Xiaomi - grzebień. Pobierany prąd ładowania co jakiś czas spada, aby potem znowu odzyskiwać wartość w granicach 2A.
Naładowanie power banku trwało 3 godziny i 39 minut w czasie których zostało do niego przekazanych 4696mAh, tj. 23,946Wh.

Rozładowanie

Rozładowywanie power banku przeprowadzono prądem 1A i 2A. 
Dlaczego tak? Ponieważ przy prądzie 1A power bank odda więcej energii niż przy 2A (więcej o tym możecie przeczytać tutaj - Jak wartość prądu rozładowania wpływa na ilość oddanej energii z Power Banku).

Ponadto producent podaje ilość energii (3300mAh), którą power bank typowo oddaje właśnie przy natężeniu 1A. 

Pomiar z rozładowywaniem prądem 2A ma z kolei na celu pokazanie jak PB zachowa się, gdy będzie do niego podłączone urządzenie pobierające prąd o takich wartościach (tablety, niektóre smartfony).

Rozładowywanie PB Xiaomi 5000 (NDY-02-AM) prądem 1A
Rozładowywanie PB Xiaomi 5000 (NDY-02-AM) prądem 1A
Jak widać na powyższym wykresie proces rozładowywania prądem 1A trwał 3 godziny i 24 minut w trakcie których PB oddał 3.416mAh, tj. 16.386Wh. Jest to nieco lepiej niż deklaruje producent (3300mAh).

Sprawdźmy zatem jak wypadnie rozładowywanie prądem 2A.


Rozładowywanie PB Xiaomi 5000 (NDY-02-AM) prądem 2A
Rozładowywanie PB Xiaomi 5000 (NDY-02-AM) prądem 2A

Tutaj cały proces trwał dużo krócej niż przy 1A, ponieważ tylko 1 godzinę i 33 minuty, w trakcie których PB oddał 3103mAh, tj. 14.883Wh. Tym razem wynik jest o 313mAh i 1,503Wh gorszy niż przy jednoamperowym rozładowywaniu.

Tak jak pisałem wcześniej, tego się można było spodziewać, ponieważ wraz ze wzrostem natężenia prądu, maleje ilość oddanej energii. 

Podsumowując

Xiaomi 5000mAh to power bank niewielki, który jednak oddaje ponad 3.000mAh, a więc powinniście być w stanie naładować smartfona od półtora do dwóch razy (zależnie od baterii). 

Jego cechą charakterystyczną jest świetny wygląd. Cienka obudowa wygląda naprawdę bardzo dobrze, ale należy pamiętać, że użyte w obudowie aluminium z czasem przestanie być tak piękne jak na początku. Warto więc już na początku zainwestować w kejsa, który będzie go chronił. 


2 komentarze:

 1. Bardzo fajny kieszonkowy power bank :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Szatanie ;)

   Już się zastanawiałem, czemu nie ma Twojego komentarza. Ale jednak jesteś :)
   Zaś co do Xiaomi. Faktycznie, zacny model.

   Pozdrawiam
   Daniel.

   Usuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.