czwartek, 12 maja 2016

Asustor AS6104T: Sprzęt, system operacyjny + oszczędzanie energii + testy prędkości

Asustor AS6104T to urządzenie z kategorii NASów (network attached storage), lub inaczej, macierzy. Do której byśmy go nie zaliczyli, to z pewnością taka kategoryzacja nie odda w pełni możliwości przez nie oferowanych. 

Dzisiaj NAS, lub macierz, to nie tylko urządzenia definiowane przez ich nazwę, ale znacznie więcej. W pracy posiadam dwie podobne jednostki i jedno z nich jest nie tylko centrum dla przechowywania plików z dostępem na różne sposoby, ale "stoi" na nim także intranetowa stronka, galeria zdjęć i - do niedawna - wewnętrzna poczta. A jest to tylko ułamek jego możliwości.

Asustor AS6104T od przodu
Asustor AS6104T od przodu
Podobnie jest z Asustorem AS6104T. Ten model predestynowany jest przez producenta do bycia czymś więcej niż tylko pojemnikiem na dyski twarde. Jest to urządzenie nakierowane na szeroko rozumianą multimedialność, czyli udostępnianie muzyki, filmów, zdjęć.

Przyjrzyjmy się mu więc bliżej.

Sprzęt

Asustor 6104T jest modelem dla osób wiedzących czego mogą oczekiwać od tego typu urządzeń i szukających zaspokojenia przez nie konkretnych potrzeb. Ponadto muszą to być osoby, które są w stanie wydać na ten cel odpowiednią ilość gotówki. Na dzień dzisiejszy cena 6104T przekracza 2.000zł. Za tą cenę użytkownik może otrzymać przestrzeń na 4 dyski o maksymalnej pojemności do 8TB każdy, możliwość oglądania materiałów wideo w rozdzielczości 4K, a także ... 

Ale po kolei.

Przedni panel wykonany został z matowego, czarnego, plastiku. Swoje miejsce znalazły tam diody stanu oraz zasilania (niebieska i zielona), a także dwie mniejsze informujące o wykorzystaniu gniazd sieciowych (2 x gigabit).

Przód urządzenia to także szeroki pas "fortepianowego" plastiku, przywodzącego na myśl wyświetlacz. I w rzeczywistości jest to miejsce na wyświetlacz, który jednak dostępny jest w modelu o półkę wyższym. Poniżej jego znalazły się szuflady z sankami na dyski. 
Sanki posiadają mechanizm zatrzaskowy, wymagający w celu ich wysunięcia, naciśnięcia dolnej części, służącej za przycisk. Poza przednią częścią wykonane są w całości z metalu, co z pewnością będzie sprzyjało oddawaniu ciepła z dysków na urządzenie, które wewnątrz także ma metalową konstrukcję. 

Asustor AS6104T widok przestrzeni na szuflady dyskowe
Asustor AS6104T widok przestrzeni na szuflady dyskowe

Lewy dolny róg urządzenia do port USB w standardzie 3.0 oraz przycisk do wykonywania szybkich kopii zapasowych.

Ale metal to nie tylko wnętrze. Zewnętrzna część obudowy to dość sztywna blacha z perforacją z lewej strony (patrząc od przodu) ułatwiającą wentylację płyty głównej znajdującej się właśnie po tej stronie urządzenia. 
Asustor AS6104T widziany pod kątem
Asustor AS6104T widziany pod kątem

Z kolei tył urządzenia to ponownie metalowa blacha w której dominuje ażurowe wycięcie na ogroooooomny wentylator (12cm) oraz dość pokaźna ilość gniazd wśród których z pewnością na uwagę zasługuje optyczne wyjście SPDIF, dwa porty USB 3.0 oraz dwa gigabitowe porty umożliwiające zestawienie agregacji portów.

Asustor AS6104T od tyłu.
Asustor AS6104T od tyłu.Dane techniczne AS6104T
Procesor Intel Celeron 1.6GHz Dual-Core (z dynamicznym podnoszeniem częstotliwosci do 2.16GHz)
Sprzętowe dekodowanie H.264 (AVC), MPEG-4 Part 2, MPEG-2, VC-1
Pamięć RAM 2GB SO-DIMM DDR3L (1GB x 2, Rozszerzalna do max 8GB)
Obsługiwane dyski 2.5" / 3.5" SATA II/ III lub SSD x 4 o maksymalnej pojemności do 8TB
Sieć 2 x Gigabit
Wyjścia
 • HDMI 1.4b
 • 1 S/PDIF
Porty
 • 3 x USB 3.0,
 • 2 x USB2.0,
 • 2 x eSATA
 • 2 x RJ45 (gigabit)
Funkcje dodatkowe
 • Obsługa technologii Hot-Swap
 • Wbudowany odbiornik podczerwieni
Zużycie energii
 • 27,5W w trakcie pracy
 • 13,6W z dyskami w stanie hibernacji
 • 0,95W w trybie uśpienia

Pierwsze wrażenia na temat systemu operacyjnego ADM

Każdy producent NASów oferuje z urządzeniami własny system operacyjny, będący tak naprawdę, różnymi wersjami linuxa z webowymi nakładkami. Wyjątkiem jest tutaj Thecus, którego modele mogą być wyposażone także w systemy Microsoft Windows.

Asustor to także wersja linuxa nazwana przez producenta ADM (Asustor Data Master) przedstawiająca się przez SSH jak na screenie poniżej.

Informacje na temat wersji Linuxa w AS6104T
Informacje na temat wersji Linuxa w AS6104T
Od strony przeglądarki dostajemy się do urządzenia poprzez adres IP urządzenia na porcie 8000.
Ukazuje się nam wtedy okno logowania po którym otrzymujemy widok pulpitu.

Pulpit ADM
Pulpit ADM
Widok, który zastajemy przypomina to co możemy spotkać u innych producentów, a mianowicie pulpit z ikonami.
Pewną niedogodnością jest fakt, że wszelkie ikony znajdują się na pulpicie.
Pulpit może składać się z jednej, lub więcej kart. Jest to styl znany ajfonowcom, który jednak mnie nie bardzo przypadł do gustu. Nie ma tu czegoś na kształt menu Start, znanego chociażby z systemu Windows, w którym byłyby wszystkie aplikacje, zaś na pulpicie skróty do tych, które nas najbardziej interesują.
Pewnym substytutem pożądanego przeze mnie rozwiązania jest możliwość tworzenia skrótów w górnym pasku narzędziowym (na powyższym screenie widać skrót do Kodi).

Zarządzanie serwerem odbywa się poprzez ikonę Ustawienia w której rzucił mi się na oczy bogaty tryb zarządzania energią, który z niewiadomych względów, został podzielony na dwie sekcje menu.
Pierwsza nazywa się Oszczędzanie Energii i oferuje opcje jak na screenie poniżej.

Menu Oszczędzanie energii w Asustor AS6104T
Menu Oszczędzanie energii w Asustor AS6104T

Żadnej rewelacji, powiecie? Ano nie.

Ale gdy zerkniemy w menu Hardware...


Menu Hardware, zakładka System
Menu Hardware, zakładka System

Menu Hardware, zakładka Sterowanie energią
Menu Hardware, zakładka Sterowanie energią

Menu Hardware, zakładka Zasilanie
Menu Hardware, zakładka Zasilanie

Menu Hardware, zakładka Sterowanie wentylatorem
Menu Hardware, zakładka Sterowanie wentylatorem
Widać, że menu Hardware oferuje znacznie dokładniejsze sterowanie zasilaniem oraz oszczędzaniem energii w Asustorze. A przyznać trzeba, że opcji nie brakuje. Można wybierać od jasności diod, czy ich całkowitego wyłączenia, poprzez czasy hibernacji i uśpienia, aż po harmonogram zasilania i prędkość wentylatora.

To dobrze. Akurat tutaj moja dusza ekologa została połechtana :) No i dusza sknery też, bo trzeba mieć świadomość, że dzięki tym trybom zostanie także troszkę grosza w kieszeni ;D

Testy prędkości

AS6104T ma możliwość zamontowania aż czterech dysków twardych, więc sumaryczne prędkości zapisu i odczytu, które mogą one zaoferować będą znacznie wyższe niż to ma miejsce przy jednym "twardzielu". Oczywiście prędkość zależy także od użytego trybu RAID oraz ilości portów komunikacyjnych. Asustor posiada 2 gniazda gigabitowe z możliwością ich agregacji, a skoro tak, to postanowiłem to wykorzystać.

A więc przygotowując NASa do testów, ustawiłem 4 dyski twarde ST33000650NS w macierz RAID10, zaś porty gigabitowe zagregowałem na przełączniku zarządzalnym (TP-LINK TL-SG3210) w technologii LACP (IEEE 802.3ad). Do przełącznika został podpięty komputer stacjonarny i laptop z utworzonymi ramdyskami, tak aby wyeliminować możliwość spowalniania zapisu, lub odczytu, w wyniku słabości zamontowanych w nich dysków twardych.
Procedura testowa polegała na kopiowaniu 2 plików (2GB i ~700MB) przez otoczenie sieciowe z NASa do komputerów i na odwrót.

Schemat całości testowego środowiska przedstawia się jak poniżej.
Schemat logiczny środowiska testowego
Schemat logiczny środowiska testowego


Kopiowanie z AS6104T do laptopa i komputera stacjonarnego

Na pierwszy "ogień" poszedł test kopiowania z NASa do komputera i latopa. Wyniki mierzone były przy pomocy aplikacji netdata, którą właśnie poznaję dzięki testowanemu urządzeniu. 
Przechodząc do meritum.
Trzykrotnie powtarzane kopiowanie osiągało za każdym razem bardzo podobne prędkości. Na poniższym screenie widać, że w jednym z punktów było to 1725310kb/s, to jest 210,6MB/s


Prędkości kopiowania z Asustora AS6104T do komputera stacjonarnego i laptopa
Prędkości kopiowania z Asustora AS6104T do komputera stacjonarnego i laptopa
Wynik zaiste zacny.

Kopiowanie z laptopa i komputera stacjonarnego do AS6104T

Tym razem procedura testowa została odwrócona i kopiowanie przeprowadzono z komputerów w sieci do NASa. 

Tutaj wynik kształtował się jeszcze lepiej niż poprzednio, osiągając wartości, tj. 1775803kb/s, co daje 216,77MB/s


Prędkości kopiowania z laptopa i komputera stacjonarnego do Asustora AS6104T
Prędkości kopiowania z laptopa i komputera stacjonarnego do Asustora AS6104T
I tym razem nie można mieć zastrzeżeń co do osiągniętych wartości. Przekraczanie 200MB jest godnym wynikiem. Co ciekawe, przy zapisie udało mi się uzyskać wartości lepsze niż deklaruje producent:
AS61 series devices are powered by IntelCeleron Braswell dual-core processors, equipped with 2GB of dual-channel memory, and feature read speeds of over 224.39 MB/s and write speeds of over 188.13 MB/s under RAID5 configurations.

Fakt ten można przypisać temu, że ja zastosowałem teoretycznie szybszy rodzaj macierzy jakim jest RAID10, zaś producent w teście użył RAID5.

Na razie więc widać, że jest to sprzęt całkiem wydajny, który potrafi zrobić użytek z posiadanych dwóch portów gigabitowych. Jego opisanie w ramach jednego postu byłoby rzeczą niemożliwą, więc przygotuję kolejne, poruszające wybrane tematy. Poniżej możecie zapoznać się z planowanymi tytułami kolejnych wpisów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.