wtorek, 5 kwietnia 2016

Minix Neo U1 + pilot Minix Neo 2 lite - mój telewizor w końcu stał się smart :)

Żyjemy w epoce, w której telefon komórkowy stał się czymś tak powszednim, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego gadżetu (a młodzież to już w ogóle ;)
W sumie to już nawet nie jest telefon w klasycznym rozumieniu znaczenia tego słowa, ale urządzenie dzięki któremu pozostajemy w kontakcie z rodziną (telefon), znajomymi (portale społecznościowe) i światem (www, youtube itd.)

Czy nam się to podoba, czy nie, smartfon stał się czymś nieodzownym. 

Tak. Telefon stał się smart. 

Od kilku lat daje się zauważyć podobną tendencję w stosunku do odbiorników TV.
Dzisiaj telewizor zaczyna posiadać podobne funkcje jak smartfon, chociaż muszę przyznać, że na przykładzie mojego LG 37LM620S zostało to wykonane dosyć słabo.
Wspominam o moim TV ponieważ jego zakup poczyniony był dość długim rozpoznaniem na rynku. A więc posiada dobrą matrycę, dostęp do Internetu, możliwość podłączania zewnętrznych dysków, funkcję zapisywania i cofania nagrań oraz ... a w ogóle to czego on nie ma ;)

W gruncie rzeczy nie mogę napisać o nim złego słowa, poza jedną rzeczą. Korzystanie z funkcji internetowych jest koszmarem. Próba oglądania youtube, czy skorzystania z przeglądarki jest możliwa tylko w teorii. W praktyce trzeba mieć dużo samozaparcia. Lagi, lagi i jeszcze raz lagi... i to pomimo najnowszego oprogramowania. Tak więc pomimo początkowego zachwytu, stanęło na tym, że jak mam coś oglądać z Internetu to wolę podpiąć laptopa do telewizora przez HDMI i puścić obraz stamtąd.

Tak. Życie bywa ciężkie.Światbaterii.pl zaproponował mi przetestowanie Android Boxa Minix Neo U1 wraz z dodatkowym pilotem Minix Neo 2 Lite. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia z telewizorem bardzo chętnie się zgodziłem bo chciałem sprawdzić, czy wyżej opisaną sytuację można w jakikolwiek sposób uratować, chociażby przez dokupienie zewnętrznego urządzenia.Android Box Minix NEO U1 z widocznym po prawej stronie odbiornikiem od pilota Minix Neo 2 Lite
Android Box Minix NEO U1 z widocznym po prawej stronie odbiornikiem od pilota Minix Neo 2 LitePo lewej dodatkowy pilot Minix Neo 2 Lite, zaś po prawej dołączany standardowo do Android Boxa
Po lewej dodatkowy pilot Minix Neo 2 Lite, zaś po prawej dołączany standardowo do Android Boxa


Dane techniczne Android Boxa Minix NEO U1
System Android Lollipop 5.1.1
Preinstalowane oprogramowanie Kodi (XBMC) Minix Edition
Pojemność dysku 16GB eMMC 5.0 (MLC)
Procesor Quad Core Cortex A53 (64-bit)
Karta Graficzna Penta Core Mali-450 GPU
RAM 2GB DDR3
Maksymalna rozdzielczość 4k ultra HD
Łączność 802.11ac 2 x 2 MIMO Dual-Band Wi-Fi (2.4GHz/5GHz), Bluetooth 4.1
Gniazda 3x USB 2.0, RJ-45Gigabit Ethernet, czytnik kart microSD, wyjście optyczne SPDIF, wyjście jack, port OTG, wejście mikrofonowe, wejście słuchawkowe, Kensington lock
Wyjście wideo HDMI 2.0
Akcesoria dodatkowe Pilot, dwuzakresowa antena, zasilacz, kabel HDMI, kabel USB do Micro USB, kabel OTG
Obsługiwane formaty wideo DAT / MPEG / MPE / MPG / TS / TP / VOB / ISO / AVI / MP4 / MOV / 3GP
Obsługiwane formaty audio MP2 / MP3 / WAV / OGG / OGA / FLAC / ALAC / APE / AAC / FLV / MKV / M2TS / MTS / M4V / WMV / ASF
Wymiary Kwadrat o bokach 12,8cm i wysokości 2,5cm

Na początek warto wspomnieć na temat samego wykonania urządzeń.
Zarówno  android box jak i dołączony pilot wykonane są bardzo dobrze. Wszystko jest dokładnie spasowane, nie powodując wrażenia, że któraś z części jest poluzowana, lub nie na swoim miejscu.

Całość jest niewielka, zaś materiały użyte do wykonania są dobrej jakości dzięki czemu urządzenie może stać w widocznym miejscu bez obawy, że ktoś je uzna za tandetne.
Minix Neo U1 ze standardowym pilotem. Zdjęcie producenta.
Minix Neo U1 ze standardowym pilotem. Zdjęcie producenta.

Rzekłbym, że wręcz przeciwnie. Z powodu niewielkich rozmiarów, dobrego wykonania oraz loga Minix na górze obudowy z pewnością będzie to gadżet wzbudzający zainteresowanie.

Podobnie wrażenie odnosi się biorąc do ręki dodatkowego pilota Minix Neo 2 Lite.
Przyciski są gumowane i pracują z wyraźnym skokiem i kliknięciem. Obsługa jest przyjemna, więc od strony ergonomii trudno cokolwiek zarzucić.


Pilot Minix Neo 2 Lite jest dwuczęściowy. Górna część to tradycyjne przyciski sterowania urządzeniem, zaś spód to klawiatura qwerty.

Minix Neo 2 Lite. Po lewej widok od góry, po prawej widok od spodu.
Minix Neo 2 Lite. Po lewej widok od góry, po prawej widok od spodu.
Można się zastanawiać po co kupować dodatkowy pilot skoro razem z android boxem już jeden dostajemy. Oczywiście poza widocznymi różnicami w stylu:
 • więcej przycisków funkcyjnych (w tym działające chyba w każdej aplikacji przyciski sterowania odtwarzaniem jak stop, pauza, dalej, wcześniej itd - nawet w youtubie),
 • dodatkowa klawiatura od spodu ułatwiająca wpisywanie chociażby adresów w przeglądarce, czy korzystanie z youtube'a
pilot posiada jeszcze coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Posiada żyroskop i akcelerometr dzięki czemu może służyć jako myszka.

Zastanawiacie się jak to działa?

Jeżeli mieliście styczność z kontrolerami do konsol, którymi porusza się w powietrzu, sterując tym samym ruchami w grze, to tak samo działa ten pilot. Bierzemy go w dłoń i wykonując nim w powietrzu odpowiednie ruchy, sterujemy kursorem na ekranie.
Na początku wymaga to przyzwyczajenia, aby po pewnym czasie stwierdzić, że obsługa bez tego gadżetu jest zdecydowanie trudniejsza.

Instalowanie pilota nie wymaga żadnej konfiguracji i ogranicza się do wpięcia małego odbiornika w wolne gniazdo USB android boxa lub telewizora, bo - trzeba zaznaczyć - pilot nie jest dedykowany tylko i wyłącznie do wymienionych urządzeń, ale działa także w TV jak i np. w komputerze.

Końcowo zaznaczyć należy, że przymiotnik "lite" w nazwie oznacza, że jest to wersja pilota bez mikrofonu i głośnika, które posiada wersja pełna. Dzięki temu można go używać jako słuchawki w rozmowach np. przez Skype.

No to uruchamiamy :)

Android boxa podłącza się poprzez złącze HDMI to odbiornika (tv lub monitor wyposażony w takie złącze), przełącza źródło obrazu i to tyle. Nie potrzeba tutaj żadnych obliczeń matematycznych czy innych skomplikowanych czynności. Jeżeli mieliście do czynienia z DVD lub konsolą, to i tutaj sobie poradzicie.

Będąc przy temacie podłączenia chcę wspomnieć, że mój telewizor współpracuje z Minixem w dość ciekawy sposób. Patrząc na screen poniżej możecie zauważyć, że telewizor oznaczył źródło HDMI4 jako "Simplink".

Minix Neo U1 rozpoznany współpracujący z technologią Simplink w telewizorach LG
Minix Neo U1 rozpoznany współpracujący z technologią Simplink w telewizorach LG
Wg definicji ze strony LG jest to:

SimpLink to technologia łączności opracowana w firmie LG umożliwiająca wygodną komunikację produktów tej firmy z dowolnym urządzeniem LG za pośrednictwem kabla HDMI.

Głębszy rekonesans tego zagadnienia ujawnił, że za taką współpracę odpowiada funkcja, która w Android boxie nazywa się HDMI CEC.

Funkcja CEC Control w Minix Neo U1
Funkcja CEC Control w Minix Neo U1

Jakie są korzyści takiego współdziałania urządzeń? Z obserwacji jest to:
 • możliwość sterowania android boxem pilotem od telewizora,
 • po uruchomieniu android boxa automatyczne przełączanie źródła sygnału z TV na Minixa,
 • przełączenie android boxa w stan uśpienia po wyłączeniu telewizora,
 • gdy android box znajduje się w stanie uśpienia, przełączenie źródła sygnału w telewizorze na niego, powoduje jego natychmiastowe wybudzenie.
Być może są jeszcze dodatkowe korzyści takiego połączenia, których jeszcze nie zauważyłem.


Po uruchomieniu Minixa, ukazuje się pulpit na którym umieszczone zostały foldery tematyczne z symbolami kategorii.

Główny pulpit Minix Neo U1
Główny pulpit Minix Neo U1

W każdym z folderów znajdują się preinstalowane aplikacje, jak np. youtube (wiem, wiem, czepiłem się tego youtube'a;) Do folderów można oczywiście dodawać własne skróty programów pasujących do danej kategorii, lub umieszczać bezpośrednie skróty do nich, poniżej folderów z kategoriami.

Folder Muzyka zawierający w sobie 3 aplikacje do odtwarzania muzyki
Folder Muzyka zawierający w sobie 3 aplikacje do odtwarzania muzyki

Pulpit to także bezpośredni dostęp do bardzo cenionego kombajnu multimedialnego jakim jest Kodi.

Prawy górny róg informuje o urządzeniach podpiętych do Minixa (np. pendrajw, dysk zewnętrzny) i możliwości ich bezpiecznego odłączenia. Zaś lewy górny róg to wszelkie rodzaje komunikacji bezprzewodowej, jak i przewodowej.

Osoby posiadające telefony z systemem Android wiedzą, że poza pulpitem, jest tam także obszar z wszystkimi aplikacjami, ustawieniami, jak też służący do przełączania się między uruchomionymi programami. To wszystko jest także tutaj, przy czym, do pierwszych dwóch rzeczy dostajemy się poprzez skróty z pulpitu, natomiast wyświetlenie menu pozwalającego na przełączanie się pomiędzy aplikacjami realizowane jest przyciskiem na pilocie.

Menu przełączania aktywnych aplikacji
Menu przełączania aktywnych aplikacji. Oczywiście youtube w tle ;)
Przycisk na pilocie w połączeniu z funkcją myszy realizowaną przez pilot czynią z takiego połączenia bardzo sprawne zarządzanie uruchomionymi aplikacjami.

Będąc przy temacie sterowania.
Minix wyposażony jest w 3 porty USB 2.0 do których poza oczywistymi oczywistościami jak wcześniej wymieniony pendrajw, czy dysk zewnętrzny, można podłączyć tradycyjną klawiaturę i mysz :) Wypróbowałem w tym celu 2 klawiatury i 2 myszki i z tych zestawów jedna klawiatura i jedna mysz działała.

Prawy bok Minix Neo U1 z gniazdami
Prawy bok Minix Neo U1 z gniazdami
Powracając do funkcji i oprogramowania.
Oczywiście jak każde urządzenie z Androidem, Minix może korzystać z dobrodziejstw sklepu Play (nie chodzi tutaj o operatora telefonii komórkowej), czyli miejsca gdzie firma Google udostępnia aplikacje zgodne z tą właśnie platformą. W ten sposób Minixa można przekształcić w naprawdę potężne urządzenie. Wystarczy doinstalować OpenFM, Spotify, lub innego klienta streamowanej muzyki, aby poprzez analogowe gniazdo mini jack, lub optyczne SPDIF podłączyć je do naszego zestawu muzycznego i cieszyć się ulubioną muzyką.

Minix Neo U1 z podłączonym do gniazda SPDIF światłowodem
Minix Neo U1 z podłączonym do gniazda SPDIF światłowodem

Minix Neo U1 wydajność

Największą bolączką telefonów z systemem Android jest fakt, że nie działają one tak płynnie jak można by się spodziewać. Mając tego świadomość oraz pamiętając jak działa mój telewizor w zakresie zasobów internetowych obawiałem się, czy aby urządzenie z systemem Android nie będzie tutaj transakcją w stylu "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Oczywiście nie spodziewałbym się aż takich opóźnień jak w TV, ale czy będzie na tyle lepiej, aby uzasadniało to fakt wydania kilkuset złotych na nowe urządzenie?

W specyfikacji Minix posiada informację o obsłudze rozdzielczości 4K Ultra HD (tj. 3840 × 2160). Zarówno mój telewizor, jak i monitor do komputera posiadają jedynie Full HD, więc tutaj nie byłem w stanie przetestować pełni możliwości Minxa. Natomiast jeżeli chodzi o Full HD to urządzenie sprawuje się bez zarzutu. Zarówno filmy odtwarzane z pamięci wewnętrznej, czy z internetu poprzez przeglądarkę Chrome nie zacinały się i odtwarzane były płynnie.
Odtwarzanie muzyki lokalnej, jak i streamowanej także nie napotykało na żadne trudności, podobnie jak przeglądanie zdjęć.

Ogólnie rzecz biorąc, sposób pracy i responsywność całości jest na bardzo dobrym poziomie. Ani razu nie zauważyłem najmniejszego przycięcia systemu lub jego zawieszenia.

Dla zainteresowanych wynik z benchmarka Antutu.
Wynik z benchmarka antutu
Wynik z benchmarka Antutu


Parę rzeczy, które nie pasowały do wcześniejszych opisów, a o których warto wspomnieć

Minix Neo U1 jako hotspot Wi-Fi

Wartym zaznaczenia jest także fakt, że testowane urządzenie może także pełnić rolę hotspotu sygnału Wi-Fi tym samym poszerzając zasięg domowej sieci bezprzewodowej.

Konfiguracja hostpotu Wi-Fi w Minix Neo U1
Konfiguracja hostpotu Wi-Fi w Minix Neo U1
Fajna funkcja, która nie wiadomo kiedy może się przydać.

Pobór prądu

Zawsze ciekawy jestem ile prądu pobierają urządzenia, które są z założenia non stop podłączone do zasilania. 
Dzięki amperomierzowi wbudowanemu w multimetr TrueRMS Brymen 525S i woltomierzowi UNI-T M830BUZ możemy to sprawdzić.
Włączony Minix Neo U1 pobiera:
$$0,026A\cdot239V\approx6,2W$$

Pobór prądu włączonego Minix Neo U1
Pobór prądu włączonego Minix Neo U1
 Natomiast wyłączony pobiera:
$$0,011A\cdot240V\approx2,6W$$
Pobór prądu wyłączonego Minix Neo U1
Pobór prądu wyłączonego Minix Neo U1
Czy to jest dużo? Czy to jest mało? Wg mnie raczej mało, ale jeżeli chcecie mieć porównanie do innych urządzeń to zerknijcie na posta, którego kiedyś popełniłem - Ile prądu pobierają ładowarki do telefonu (i nie tylko) w stanie czuwania.

Podsumowanie

Minix Neo U1 w połączeniu z pilotem Minix Neo 2 Lite przyjął się u mnie bardzo dobrze. Z powodzeniem zastąpił wbudowane w telewizor aplikacje, dzięki czemu bezboleśnie ja, a także moi synowie, wykorzystujemy duży ekran do przeglądania zasobów youtube'a, twitcha oraz zdjęć i filmów z macierzy Synology DS216j (jej test możecie przeczytać tutaj).

Możliwość instalowania aplikacji spośród tysięcy dostępnych w sklepie Play, czyni z prezentowanego android boxa i pilota duet o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Poza oczywistymi funkcjami odtwarzania różnego rodzaju multimediów, aplikacją o którą warto poszerzyć Neo U1 jest np. radio internetowe.
Programów do tego celu jest bardzo dużo, a dodatkowo sprzyja temu optyczne wyjście SPDIF dzięki któremu dekodowaniem dźwięku z postaci cyfrowej do analogowej może się zająć Wasz zestaw kina domowego za kilkanaście / kilkadziesiąt? tysięcy złotych.

A jeżeli takiego nie macie to Wam i sobie takiego życzę:)

18 komentarzy:

 1. Dziś dokonałem zakupu tego tv boxa, czekam na paczkę. Ma zastąpić starego PC. Nie potrzebuję kompa do pracy a do zabawy i YouTube android powinien wystarczyc. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Anonimowy i dzięki za komentarz :)

   Do takich właśnie rzeczy jest przeznaczony ten Android Box :)
   Jeżeli masz jasno sprecyzowane oczekiwania i po przeczytaniu powyższej recenzji wiesz czego się spodziewać, to myślę, że z zakupu będziesz bardzo zadowolony.

   Pozdrawiam
   Daniel.

   Usuń
 2. Mam pytanie czy odtwarzacz obsługuje pliki zakodowane w h.265

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Unknown :)
   Sprawdziłem to teraz na pliku "Tears of Stell" (.mkv zakodowany w h.265/HEVC) ze strony www.h265files.com i filmik odtwarza się w Kodi bez problemu.

   Mam nadzieję że o taką informację Ci chodziło:)

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
 3. Witam,
  Czy ktoś testował pliki audio HD (24/192) ?
  Na tym lub innym Box'ie.

  @ Szukam zamiennika dla mojego obecnego sprzętu, który sobie z tym nie radzi.
  - Measy Ultra HD Android Box.


  Pozdrawiam
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Wojtku.
   Na wstępie przepraszam za spóźnioną odpowiedź.
   Jak masz jakiś kawałek, który chciałbyś przetestować to podeślij go do mnie i sprawdzę (napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy z prawej strony bloga).

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
 4. dzien dobry
  czy odtwarza pliki wiedo z polskimi napisami .txt .srt

  OdpowiedzUsuń
 5. czy moge podłaczyc do niego pendrive usb z filmem w wersji angielskiej i dolaczone napisy .txt lub .srt
  czy bedzie on wyswietlal te napisy i dotego z polskimi znakami

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć ale testowy ;)
   To bardziej zależy od użytego oprogramowania, niż samego sprzętu.
   Na Minixie jest kilka odtwarzaczy wideo, w tym bardzo chwalony Kodi, który - jak się nie mylę - posiada obsługę plików wideo z napisami.
   Teoretycznie więc nie powinno być z tym problemu.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
 6. czy moge podłaczyc do niego pendrive usb z filmem w wersji angielskiej i dolaczone napisy .txt lub .srt
  czy bedzie on wyswietlal te napisy i dotego z polskimi znakami

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Wielkie dzięki za fajną recenzję. W zasadzie utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że warto kupić tą zabawkę. Jedynie co mnie ciekawi to jak jest w praktyce z odtwarzaniem np. materiału w rozdzielczości 1080p 60 FPS bezpośrednio z dysku USB. Czy interfejs USB 2.0 da radę? Nie uśmiecha mi się, za każdym razem kopiować plików do pamięci urządzenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć Anonimowy ;)

  Zależy od kodeka. Jeżeli materiał jest w H.264 to według tego kalkulatora (http://toolstud.io/video/filesize.php?imagewidth=1920&imageheight=1080&framerate=60&timeduration=60&timeunit=seconds) bitrate takiego materiału nie powinien przekraczać 17MB/s, co przy teoretycznej prędkości USB 2.0 wynoszącej 25-30MB/s powinno być z dużym zapasem.
  Nie testowałem tego w realu, ale jak widzisz powyżej nie powinno być problemu. Oczywiście o ile dysk USB jest w stanie wytrzymać takie transfery, bo z tym to też różnie bywa.

  Pozdrawiam
  Daniel.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam!
  Chciałbym podpiąć zewnętrzny napęd optyczny (DVD-ROM) poprzez USB (lub USB OTG) i z niego oglądać filmy, które mam na płytach. Niestety ponoć Android nie widzi DVD-ROM, aczkolwiek znalazłem w necie, że w Smartfonch lub tabletach, niektórym się to udało (poprzez usb OTG). Czy jest szansa by to sprawdzić?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Anonimowy.

   Mam zewnętrzny naped USB i podłączyłem go do Minixa. Niestety nie udało mi się odnaleźć go w systemie. Wydaje mi się, że to nie zadziała.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
 10. Dziękuję za sprawdzenie. Juz miałem zrezygnować, ale znalazłem w sklepie googla coś takiego (MLUSB Mounter) - https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.medialogic.usbmounter&hl=pl i w wersji płatnej powinno dać radę (tamże-opis funkcji aplikacji: MLUSB UDF/ISO Mount).
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Hejka, ten Box obsługuje aplikacje NC+go?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano Hejka :)

   Przed chwilą zainstalowałem i uruchomiłem tą apkę na Minixie, więc wygląda na to, że działa.

   Pozrawiam
   Daniel

   Usuń
 12. Witam czy urządzenie dekoduje dźwięk Dolby digital i dts po kablu optycznym

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.