piątek, 18 grudnia 2015

Test dwuportowej ładowarki BlitzWolf 24W Smart Dual-Port (bw-s3)

Mam przeprowadzić test ładowarki USB...
Nooo. Jest to zadanie niełatwe, bowiem przytaczając cytat z pierwszej polskiej encyklopedii pasowałoby napisać "koń jaki jest, każdy widzi" i temat zakończyć. No, ale nic. Zmierzmy się z tym nierównym zadaniem i spróbujmy wyjść z niego zwycięsko ;)


Skąd pomysł na test dwuportowej ładowarki BlitzWolfa?
Lubuję się ostatnio w gadżetach made in China i przeglądając ebay'a i banggood'a zauważyłem, że dużo pozytywnych komentarzy zbiera dwuportopowa ładowarka firmy BlitzWolf. Producent deklaruje, że jej porty posiadają wydajność prądową rzędu 2,4A na port, czyli bardzo dobrą. Całości pozytywnego efektu dopełnia wykonanie na wysokim poziomie oraz niska cena (poniżej 10$ z darmową przesyłką z Chin), a przede wszystkim bardzo pozytywne komentarze.

Ocena 5.0 dla 75 komentarzy. O czymś to świadczy...
Ocena 5.0 dla 75 komentarzy. To coś znaczy...

Skontaktowałem się więc z firmą BlitzWolf, aby udostępnili mi do testu jedną ze swoich ładowarek. Zgodzili się pod warunkiem, że umieszczę w tekście linki do stron na których można kupić tą ładowarkę, co niniejszym czynię. Nic na temat jak ma test wyglądać, co ma zawierać, oraz jaką mam ocenę wystawić nie było - bo i być nie mogło. Inaczej bym się po prostu nie zgodził.

Ładowarkę możecie kupić:
Tak więc po wypełnieniu zobowiązania w postaci linków, mogę teraz z czystym sumieniem przystąpić do pisania co mi żywnie ślina na język przyniesie .... - albo raczej co mi palce na klawiaturze wystukają ;)

Część z informacji została zawarta w poniższym filmiku zapowiadającym ten test, więc postaram się ich nie dublować.Informacje podstawowe

Ładowarkę otrzymałem w tekturowym pudełeczku, w którym, poza przedmiotowym urządzeniem i niewielką poczytajką nie znajdziemy nic. Dla ekologów jest to zdecydowanie in plus.

Testowałem już kilkanaście urządzeń i zawsze mam dylemat czy wolę ładne opakowanie za które wiem, że musiałem dopłacić, czy wolę takie proste tekturowe pudełeczka, które z jednej strony są tańsze, a z drugiej bardziej ekologiczne...

Pomimo wrodzonego zmysłu estetyki ;), chyba jednak bardziej bym się skłaniał w stronę ekologii.

Ładowarka z przodu
Ładowarka z przodu
Ładowarka z boku
Ładowarka z boku
Ładowarka od spodu
Ładowarka od spodu


Ładowarka jest większa (53 x 53 x 25mm) niż adaptery znane nam z kompletów dostarczanych z telefonami komórkowymi. Nie jest jednak na tyle duża, aby mogło to w jakikolwiek sposób przeszkadzać. Spokojnie mieści się w wąskim gniazdku bez zasłaniania sąsiednich.

Poniżej porównanie kilku ładowarek:
 1. Orico DUB-4P - 4 porty po 2,4A. Niestety ta ładowarka wymaga zewnętrznego zasilacza, co czyni z niej raczej stacjonarne urządzenie.
 2. BlitzWolf BW-S3 - 2 porty po 2,4A. 
 3. Samsung EP-TA10EWE - 1 port 2A. 
 4. Apple A1400 - 1 port 1A.

Porównanie ładowarek
Porównanie ładowarek

Czy można ją zostawiać na noc w gniazdku? - oraz kilka odpowiedzi na inne nurtujące Was pytania

Skoro już omówiliśmy wygląd i zgodnie stwierdziliśmy, że wszystkim się podoba ;) sprawdźmy, czy ładowarka nie puści nas z torbami gdy nasze wrodzone skąpstwo zacznie przegrywać z jeszcze bardziej wrodzonym lenistwem ;) - a tłumacząc to na nasze, ile ciągnie prądu, gdy jest nieużywana. 

W tym celu poskładałem i uruchomiłem aparaturę na której po lewej stronie zdjęcia widzimy pobór prądu wynoszący 7,32mA przy napięciu 238V. 

Pobór prądu nieużywanej ładowarki BlitzWolf
Pobór prądu nieużywanej ładowarki BlitzWolf


Co daje nam:
$$7,32mA\cdot238=1742,16mW$$a to jest $$1742,16mW\div1000=1,74216W$$
Dużo, ale tutaj część energii idzie na doświetlenie portów niebieskimi diodami. To jest jeden z tych gadżetów na które dziewczyny lecą ;) - znam się na tym, bo jestem informatykiem :D
A tak poważnie, to lepiej nie zostawiać jej na noc.

Jak pobór prądu kształtuje się naprzeciw innych ładowarek możecie przeczytać w poście Ile prądu pobierają ładowarki do telefonu (i nie tylko) w stanie czuwania.

Ładowarka podaje na lini D+ i D- napięcie 2,79V przez co jest rozpoznawana przez podłączone urządzenia jako produkt Apple o parametrach wyjściowych 5V 2,4A.


Informacje o ładowarce prezentowane przez miernik YZXStudio
Informacje o ładowarce prezentowane przez miernik YZXStudio
Podobne informacje miernik wyświetlił w drugim porcie. W teorii więc faktycznie możemy pociągnąć 2,4A na jednym porcie. 

A jak teoria przekłada się na praktykę?

Sprawdziłem to podłączając do jednego portu prosty rezystorek pobierający w teorii 2A (w praktyce około ~1,8A) oraz regulowane obciążenie mogące maksymalnie pociągnąć 2,5A. Obydwa porty były monitorowane przez mierniki, które posiadam. Niestety tylko jeden z nich umożliwia logowanie danych do komputera, ale przynajmniej ten jeden postanowiłem wykorzystać i sprawdzić, czy w ciągu prawie godzinnego obciążenia ładowarka nie zaliczy jakiejś kompromitującej wpadki. 


Zestaw testowy logujący napięcie i natężenie prądu na porcie z podłączonym regulowanym obciążeniem
Zestaw testowy logujący napięcie i natężenie prądu na porcie z podłączonym regulowanym obciążeniem
Na pierwszym porcie widać pobór prądu rzędu 1,74A, zaś na drugim 2,480A
Na pierwszym porcie widać pobór prądu rzędu 1,74A, zaś na drugim 2,480A


Możecie najechać kursorem na linie wykresu i zobaczycie dokładne wartości w danym czasie - Taaaki bajer ;)

Jak widać zarówno napięcie, jak i natężenie są stabilne. W tym czasie ładowarka nagrzała się zauważalnie, ale nie w sposób mogący w jakikolwiek sposób budzić niepokój.

Parę słów na koniec

BlitzWolf Smart Dual-Port kosztująca w granicach 10$ jest zdecydowanie warta najwyższych ocen jakie otrzymuje od klientów w zagranicznych sklepach. Jest wykonana w sposób "europejski" i przede wszystkim wydajna. Dzięki niej spokojnie będziecie mogli naładować telefon, czy power banka z pełną prędkością, a co więcej - będziecie mogli naładować obydwa te urządzenia w jednym czasie na full spidzie (czy jak to tam młodzież teraz mówi...). Jej godzinne obciążenie pokazało, że nawet w takich warunkach radzi sobie dobrze, nie przegrzewając się, czy też nie wypuszczając "sinusoidy" na napięciu, czy natężeniu.

Jak to ostatnio mówi partia rządząca - "większość ma rację", a skoro najludniejszym narodem na ziemi są Chińczycy, to oni nie mogą się mylić... Ta ładowarka jest po prostu dobra ;)

A może to nie jest Chińska firma?... I z tym ziarnkiem niepewności Was pozostawię:)

PS. Aha. Jeżeli planowalibyście jej zakup skorzystajcie proszę z linków, które umieściłem.

5 komentarzy:

 1. chińska jak najbardziej
  https://trademarks.justia.com/owners/guangzhou-banggood-network-co-limited-3057507/

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj, dobrze to liczę? 1,74216W = 0,00174216kW. Przyjmując teoretycznie że ładowarka jest podpięta przez cały rok (bez ładowania) to 365x24 = 8760 godzin.
  zużyta energia - 8760 x 0,00174216= 15,2613216 kWh
  Powiedzmy że cena za 1 kWh = 0,6 zł to koszt roczny wyniesie
  15,2613216 * 0,6 = 9,16 zł. Czy gdzie się pomyliłem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Anonimowy :)
   Wygląda, że dobrze policzyłeś. Dzięki za to :)
   Teraz już przynajmniej wiadomo jak się to przekłada na finanse.

   Pozdrawiam
   Daniel.

   Usuń
 3. Wlasnie ja i kilka kabli tej samej firmy zamowilem mam nadzieje ze starczy na lata Nigdy taniochy nie kupuje wole zaplacic jak dzis troche ponad 110 zl niz kupic jakis badziew za kilkanascie zl ladowarke czy kabelek za 5-7 zł Napewno dodam opinie na all... I ceneo

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.