niedziela, 20 września 2015

"Coś" o mikrofonach do smartfona, tabletu i nie tylko

Coraz częściej smartfon lub tablet zastępuje kamerę, aparat czy nawet rejestrator audio. Potrafią to robić na tyle dobrze, że wielu użytkowników przy ich pomocy nagrywa m.in. filmiki na youtube'a oraz rezygnuje z zabierania w podróże ich pełnoprawnych odpowiedników.
Niestety o ile kwestia obrazu poprawia się wraz z wydaniem kolejnego topowego smartfona, o tyle jakość dźwięku już nie.
Zaznaczyć trzeba, że niekoniecznie jest to winą producentów, a raczej fizyki. W smartfonach znaleźć można naprawdę dobrej jakości układy audio, które jednak na niewiele się zdadzą kiedy będą otrzymywać sygnał z niewielkich mikrofoników schowanych w obudowie za otworkiem wielkości 1mm. To po prostu nie może dobrze brzmieć.

I tutaj właśnie niszę znaleźli dla siebie producenci audio, wypuszczając na rynek mikrofony dedykowane specjalnie do urządzeń przenośnych.


Typy złącz, czyli mikrofony analogowe i cyfrowe

Są wśród nich modele pasujące do większości smartfonów, wyposażone w złącze TRRS, czyli 4 polowy mini jack, np. Røde SmartLav+ (około 200zł) oraz dedykowane pod konkretne firmy; np. dla urządzeń Apple'a ze złączem lightning są Røde i-XY (około 400zł) lub cała seria urządzeń Zoom IQ5, IQ6, czy IQ7 . Można także spotkać egzemplarze ze złączami micro USB np. iRig Mic HD-A.

Porównanie złącza mini jack 4 polowego ze złączem 3 polowym.
Porównanie złącza mini jack 4 polowego ze złączem 3 polowym.


Mikrofon Røde SmartLav+ ze złączem TRRS (4 polowy mini jack 3,5mm). Zdjęcie producenta.
Mikrofon Røde SmartLav+ ze złączem TRRS (4 polowy mini jack 3,5mm). Zdjęcie producenta. 


Mikrofon Røde i-XY ze złączem lightning na iPhonie. Zdjęcie producenta.
Mikrofon Røde i-XY ze złączem lightning na iPhonie. Zdjęcie producenta.
iRig Mic HD-A ze złączem micro USB. Zdjęcie producenta.
iRig Mic HD-A ze złączem micro USB. Zdjęcie producenta.


Wymienione na początku mikrofony ze złączem mini jack (TRRS) podłącza się do gniazda słuchawkowego w telefonie. Są to mikrofony analogowe, które przesyłają taki właśnie sygnał do telefonu, zaś jego konwersją na postać cyfrową zajmują się podzespoły telefonu i zainstalowane tam oprogramowanie.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku mikrofonów podłączanych do złącz cyfrowych (lightning i micro USB). Nie są to już wyłącznie mikrofony, ale całe urządzenia wyposażone w mikrofon i układy audio przetwarzające sygnał analogowy na postać cyfrową. Tym samym do telefonu trafia już gotowy sygnał w postaci cyfrowej. Często też mają one dodatkowe możliwości jak np. regulacja poziomu czułości.

Mikrofon Zoom iQ7 ze złączem lightning adresowany do urządzeń Apple'a. Zdjęcie producenta.
Mikrofon Zoom iQ7 ze złączem lightning adresowany do urządzeń Apple'a. Zdjęcie producenta.

Rodzaje mikrofonów

Planując zakup mikrofonu warto wiedzieć do czego będziemy go używać. Czy będzie to nagrywanie wywiadów, podkładu do filmiku na youtube'a, czy też po prostu zastąpienie wbudowanego w telefon mikrofonu?
Warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza jeśli mielibyśmy wydać sporą ilość gotówki.
Różnica pomiędzy przedstawionym wcześniej Røde SmartLav+ (ponad 200zł) i Zoom iQ7 (ponad 400zł) jest znaczna, przy czym w zależności od zastosowania niekoniecznie droższy musi być lepszy.
Røde SmartLav+ jest typem mikrofonu krawatowego, który służy głównie do nagrywania głosu osób. Ten typ mikrofonów znany jest przede wszystkim z programów informacyjnych gdzie są przypięte do garderoby prezenterów.
Bardzo dobrym i tanim mikrofonem tego typu jest zaprezentowany na poniższym zdjęciu chiński jk-mic j044. Kosztuje poniżej 100zł i dostępny jest z całą masą złączy, niestety poza TRRS. Czyli do smartfona będziecie go musieli podłączyć przez przejściówkę, którą można kupić w cenie poniżej 10zł (o takiej przejściówce możecie przeczytać tutaj - Jak podłączyć mikrofon ze złączem mini jack do smartfona czy tabletu).
jk-mic j044. Zdjęcie producenta. Dostępny także w kolorze czarnym.
jk-mic j044. Zdjęcie producenta. Dostępny także w kolorze czarnym.


Poza prezenterami telewizyjnymi, tego typu mikrofonów często używają także youtuberzy, którzy nagrywają swoją osobę i nie chcą aby mikrofon był dominującym elementem kadru.
Obraz rejestrują kamerą, natomiast dźwięk mikrofonem przypiętym na klatce piersiowej, który zapisują na smartfonie pełniącym rolę rejestratora audio, lub, jeżeli "bawią" się na poważnie, na prawdziwym rejestratorze audio np. Zoom H1Zoom H2n, Tascam dr-22wl (wymienione 3 są chyba najpopularniejsze) lub innym. Do nagrywania dźwięku na smartfonie nie polecam korzystać z wbudowanych aplikacji, gdyż często posiadają one redukcję szumu, nad którą nie mamy kontroli. W takim przypadku lepiej nagrać oryginalny dźwięk (np. płatnym RecForge Pro - Audio Recorder lub darmowym RecForge Lite - Audio Recorder) i poprawić go potem np. w darmowym Audacity.
Jak poprawić dźwięk poprzez odszumienie, normalizację i kompresję możecie przeczytać w poście Jak poprawić jakość nagrania dźwiękowego.

Rejestrator Zoom H1. Zdjęcie producenta.
Rejestrator Zoom H1. Zdjęcie producenta.
Rejestrator Zoom H2n. Zdjęcie producenta.
Rejestrator Zoom H2n. Zdjęcie producenta. 

Kombinacja w postaci mikrofonu krawatowego ze smartfonem / rejestratorem ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim dźwięk będzie dużo lepszy niż z kamery oddalonej o kilka metrów, a po drugie głośność będzie stała, niezależnie od tego czy będziemy blisko niej, czy też nie. Oczywiście tak zarejestrowany dźwięk i obraz należy później połączyć w programie do obróbki wideo jakimi są np. darmowy Windows Movie Maker lub płatny CyberLink PowerDirector 13 (w chwili pisania tego tekstu pojawiła się już wersja 14 dysponująca m.in. funkcją "motion tracking"). Jeżeli byście zastanawiali się nad kupnem tego drugiego, to jest on dostępny w kilku wersjach. Osobiście używam wersji Deluxe, która kosztowała mnie 47,69$ wraz z gratisowym AudioDirectorem. Przed zakupem warto śledzić stronę producenta, gdyż naprawdę bardzo często mają dość spore rabaty.
No. To był taki mały offtop ;)

Jako ciekawostkę przedstawię także mikrofon Edutige ETM-001, który wprawdzie dedykowany jest bezpośrednio do współpracy z kamerami GoPro, ale poprzez jego ciekawą budowę można go wykorzystać na wiele sposobów.

Mikrofon Edutige ETM-001. Zdjęcie producenta.
Mikrofon Edutige ETM-001. Zdjęcie producenta.

Oczywiście pierwszym i oczywistym z natury sposobem będzie użycie go jako źródła dźwięku dla kamer GoPro. Wymagana jest do tego przejściówka z mini jacka 3 polowego do mini USB. Producent dostarcza taką przejściówkę w postaci kabla EGL-001 do którego mikrofon jest wpinany.

Kabel Edutige EGL-001. Zdjęcie producenta.
Kabel Edutige EGL-001. Zdjęcie producenta.

Dzięki innej przejściówce -  ETG-003 - można go użyć także do podłączenia go do niemalże każdego telefonu, korzystającego z 4 polowego złącza mini jack.
Zamiast takiej przejściówki można użyć zwykłej za ~10zł z mini jacka 3 polowego na 4 polowego.

Mikrofon ETM-001 z przejściówką ETG-003. Zdjęcie producenta.
Mikrofon ETM-001 z przejściówką ETG-003. Zdjęcie producenta. 


Jeżeli w Google'u zaczniecie szukać mikrofonów do smartfonów, to zauważycie, że większą część z nich stanowią urządzenia ze złączem lightning (czyli do produków Apple'a) i montowane na obudowie jak przedstawiane wcześniej Røde i-XY i Zoom iQ7.
Są one typowymi zamiennikami wbudowanych mikrofonów, aczkolwiek o duuużo lepszych parametrach. Do czego można ich użyć?... Przede wszystkim do nagrywania filmików, chociaż z racji konstrukcji nie sprawdzą się one tak dobrze w specjalizowanych sytuacjach jak np. mikrofony krawatowe.

Wprawdzie temat dotyczy mikrofonów do smartfonów i pochodnych, ale niejako przy okazji wspomnę, że często też do nagrywania filmików używane są mikrofony kierunkowe mocowane np. do gorącej stopki w kamerze lub aparacie. Z pewnością uzyskany dzięki nim dźwięk będzie znacząco lepszy od tego z telefonu czy kamery, ale nie tak dobry jak z mikrofonu krawatowego - przynajmniej jeżeli chodzi o nagrywanie głosu lektora.
Tutaj przykładem może być Røde VideoMic GO.

Røde VideoMic GO. Zdjęcie producenta.

Charakterystyka kierunkowości

Każdy mikrofon ma swoją charakterystykę, a droższe modele mogą ją nawet zmieniać. Co to oznacza?
Jak łatwo się domyślić mikrofon ma określony kąt odbioru dźwięku przy którym jego efektywność jest najlepsza. Nie jest bowiem tak, że np. przedstawiony wyżej na zdjęciu Røde VideoMic GO najlepiej odbiera dźwięk z tyłu, lub z boku. W jego przypadku intuicja podpowiada nam, że będzie on odbierał sygnał najlepiej prosto od przodu. I taka też jest prawda. Producent zaprojektował go w ten sposób i określił jego charakterystykę jako superkardioidalną (ang. supercardioid).


Charakterystyka superkardioidalna mikrofonu. Źródło Wikipedia.pl
Charakterystyka superkardioidalna mikrofonu. Źródło Wikipedia.pl
Inaczej sprawa wygląda w przypadku mikrofonu krawatowego prezentowanego na samym początku wpisu, czyli Røde SmartLav+. Producent określił ją jako wszechkierunkową (ang. omnidirectional) lub inaczej dookólną. Oznacza to, że mikrofon "zbiera" dźwięk jednakowo z każdej strony.

Charakterystyka wszechkierunkowa mikrofonu. Źródło Wikipedia.pl
Charakterystyka wszechkierunkowa mikrofonu. Źródło Wikipedia.pl
Innymi rodzajami charakterystyki są:

 • jednokierunkowa (directional),
 • dwukierunkowa (bidirectional),
 • subkardioidalna (subcardioid),
 • kardioidalna (cardioid),
 • hiperkardioidalna (hypercardioid).
Jak widać rodzajów jest kilka. Przed planowanym zakupem warto wiedzieć jakiego typu charakterystykę ma mikrofon, aby uniknąć niespodzianek. 
Więcej o wszystkich typach charakterystyki przeczytacie na Wikipedii.

Na koniec

OMG.... muszę przyznać, że ten post był dla mnie sporym wyzwaniem. Okazało się bowiem, że poruszając temat mikrofonów dla urządzeń przenośnych, porusza się bardzo wiele aspektów, które należało opisać. W sumie największym utrudnieniem było napisać o wszystkim o czym chciałem bez tworzenia tematu rzeki.
Mam nadzieję, że mi się to udało. Że powyższy temat będzie wstępem dla osób których ta tematyka interesuje i pozwoli im na dalsze zgłębianie szczegółów.

Jeżeli chcecie, aby coś rozszerzyć lub przedstawić bliżej, piszcie w komentarzach, albo kontaktujcie się ze mną poprzez formularz z prawej strony bloga.


Edycja

Dzisiaj mija drugi dzień od opublikowania powyższego posta w którym to otrzymałem e-maila od firmy RØDE informującym m.in. o zapowiedziach 2 nowych mikrofonów dla urządzeń przenośnych. 

Pierwszym jest VideoMic ME ze złączem TRRS (czteropolowy mini jack), czyli do współpracy ze smartfonem nie wymaga żadnych przejściówek. Tutaj zaś jest zapowiedź tego mikrofonu ze złączem lightning, czyli dla urządzeń firmy Apple. 
RØDE VideoMic ME
RØDE VideoMic ME

RØDE VideoMic ME
RØDE VideoMic ME


Drugi mikrofon jest bardzo podobny do powyższego RØDE Video Micro. Troszkę większy i adresowany bardziej do aparatów fotograficznych lub kamer, ale jak widać na poniższych zdjęciach producent sam skomponował go także ze smartfonem. W zestawie otrzymujemy go z uchwytem antywstrząsowym (to ten widoczny plastikowy uśmieszek w którym zamontowany jest mikrofon) oraz martwym kotem, czyli osłoną przeciwwietrzną.

Swoją drogą ciekawi mnie w jakiej to ramce został umieszczony telefon na poniższym zdjęciu?

RØDE Video Micro
RØDE Video Micro w uchwycie antywstrząsowym

RØDE Video Micro
RØDE Video Micro

Jak widać asortyment się powiększa. To cieszy, bo dzięki temu na wyborze zyskują konsumenci. Ciekawe jakie będą ceny powyższych cacek. RØDE jest dobrą jakościowo firmą i na szczęście ceny ma niższe niż Sennheiser, więc jest realna szansa, że ceny będą na akceptowalnym pułapie.

41 komentarzy:

 1. Wreszcie znalazłem informacje, których szukałem. Bardzo dobry merytorycznie artykuł napisany w przystępnej i zrozumiałej dla laika formie. Mam smartfon LG G3 oraz mikrofon Zalman ZM-MIC1. Rozumiem, że po dokupieniu przejściówki na TRRS telefon powinien rejestrować dźwięk z mikrofonu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Kikuć ;)
   Cieszę się, że tekst Ci się przydał :) Z tego co opisałeś to faktycznie potrzebujesz przejściówki TRS na TRRS, żeby móc nagrywać dźwięk w smartfonie.

   Pozdrawiam
   Daniel.

   Usuń
 2. Więc z powyższych informacji wynika, że aby mikrofon był kompatybilny ze smartfonem, kluczem sa wtyki, czyli tylko 4-polowe (TRRS) a nie jak myślałem wcześniej że kompatybilność samego urządzenia z telefonem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o mikrofony analogowe to tak. Chodzi o różnice w złączach.

   Usuń
 3. Mając dwa oddzielne mikrofony, jak nagrać sygnał stereo na smartfonie. A właściwie iPhone, bo inne nie mają takiej funkcji (z tego co wiem). Jack czteropolowy służy zazwyczaj w telefonach do wysyłania sygnału stereo na słuchawki(dwa pola), mikrofon mono do rozmów (jedno pole), wpólna masa, przycisk odbierania rozmów (także jedno pole). Gdzie tu miejsce na mikrofon z sygnałem stereo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Tomaszu.

   Niestety to co opisałeś wygląda na poprawną analizę czteropolowego jacka. Przy jego pomocy po prostu chyba się nie da podłączyć mikrofonu stereo. Jeżeli jednak chcesz zakupić mikrofon stereo, który chciałbyś wykorzystywać z iPhonem to jest całe mnóstwo takich mikrofonów, np. zbierający świetne recenzje Shure MV88. Niestety on kosztuje około 150$. Ale jest też wiele tańszych.

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel.

   Usuń
 4. Zastanawiam sie nad zakupem smartfona chcialbym rejetrtowac fragmenty koncertow dlatego zalezy mi na wmiare dobrym mikrofonie stero myslalem nad lg v10 ktory chyba jako jedyny ma mozliwosc recznej regulacji poziomu nagrywanego dzwieku czy sa jakies zenetrzne mikrofony stereo do smarfona z androiedem lub czy nie lepszym bylby zakup no iphona 6s plus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anonimowy :)

   Pytanie jakie koncerty? Jeżeli głośne, to nawet odpowiednia regulacja mikrofonów w smartfonie lg v10 może okazać się niewystarczająca. I tak będą przesterowania.
   W takim przypadku może pomóc jedynie mikrofon, który jest w stanie przyjąć duże natężenie dźwięku. Operuje się tutaj jednostką Sound Pressure Level (SPL). Im wyższy SPL tym głośniejsze dźwięki taki mikrofon może nagrywać.
   Do smartfona z androidem mogę polecić Rode VideoMic Me. Jest to odpowiednik Rode Video Micro, który potrafi przyjąć dźwięk aż do 140dB bez przesterowania, czyli baaardzo głośny dźwięk. No ale niestety jest to mono.
   Natomiast jeżeli chodzi o stereo, to nie spotkałem się z dobrymi mikrofonami do smatrfona z Androidem.

   Większy wybór będziesz miał z pewnością przy iPhonie. Tutaj wyszedł ostatnio bardzo dobry mikrofon Shure MV88. Wprawdzie jego SPL wynosi 120dB, ale jest to i tak bardzo dużo. Poza tym ma niesamowity dźwięk. No i jest drogi ;)

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel

   Usuń
 5. Fajny artykuł, bardzo przydatny. Mam pytanie Czy mikrofon iRig Mic HD-A jest kompatybilny z Samsungiem Galaxy S7 i nagra dźwięk nagrywanego filmiku.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Mlynek :)
   Dzięki :) Zaś co do iRiga to, wg producenta, jest on kompatybilny z wszelkimi urządzeniami na Androidzie, więc z S7 też nie powinno być problemu. Ale ja przed zakupem, zadałbym takie pytanie w sklepie :) Jeżeli by odpowiedzieli, że jest kompatybilny, to w razie jakiejkolwiek wpadki mógłbyś go bez problemu zwrócić ;)

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
 6. Hej, mam pytanie i wydajesz się być odpowiednią osobą by je zadać. Chcę zakupić mikrofon działający ze smartfonem, ale mikrofon "reporterski" do przeprowadzania wywiadów ulicznych np. Czy "audio technica atr 6550" według Ciebie się nada? A może możesz polecić jakieś inne mikrofony tego typu?;) Z góry dziękuję za odpowiedź!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Macinie :)

   Teoretycznie powinno się zgrać. Może być jeszcze potrzebna przejściówka z TRS na TRRS (więcej tutaj - http://www.sajdyk.pl/2015/08/jak-podaczyc-mikrofon-ze-zaczem-mini.html).
   Na amazonie (link - https://www.amazon.co.uk/Audio-Technica-ATR-6550-Condenser-Shotgun-Microphone/dp/B002GYPS3M) piszą, że ten mikrofon ma dość wysoki poziom szumów i lepiej zainteresować się RODE NTG2, który jednak kosztuje znacznie więcej... Coś za coś...
   Jeżeli jednak masz zamiar poważnie zajmować się nagrywaniem dźwięku, to może zamiast smartfona wykorzystałbyś rejestrator? Sam nagrywałem kiedyś do Galaxy S5, potem kupiłem Zoom H2n, a obecnie mam Zoom H5 i powiem Ci, że różnica w jakości z każdym przejściem była znacząca. Rozważ temat, bo ze smartfonem nawet dobry mikrofon będzie mógł słabo wypaść.

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel.

   Usuń
 7. Witam, z gory przepraszam za brak polskich znakow; moze kogos zainteresuja moje doswiadczenia z mikrofonowym nagrywaniem stereo w wysokiej rozdzielczosci na Androidzie, oto cytaty z moich postow na stronkach www.morele.net dotyczace Androida i modulu Creative: Ostatnio robiłem próby z Galaxy Tab A 10.1 za pomocą aplikacji USB Audio Recorder Pro. Producent aplikacji (www.extreamsd.com) potwierdza brak możliwości regulacji czułości wejść X-Fi HD USB (SB1240). Rezultat: nagrania z mikrofonów są bardzo ciche (-18 dB).
  Nowa wersja systemu Android niczego nie poprawila.
  Zmontowałem układ wzmacniający amplitudę sygnałów 10x (max) i uzyskałem bardzo dobre rezultaty, przynajmniej jak na moje uszy i potrzeby.
  Aplikacja USB Audio Recorder Pro w połączeniu z X-Fi HD USB (SB1240) to jest to jak dotad jedyna znana mi amatorska kombinacja umożliwiająca nagrywanie na Androidzie z mikrofonów z rozdzielczością 24 bity 96 kHz w stereo.
  Zastosowalem mikrofon stereo z bardzo starej kamery Sony.
  Interesuje mnie nagrywanie dzwiekow otoczenia (np. glosy lasu).
  Zrobilem takze proby w salonie firmy Riff z Rode Stereo VideoMic Pro Rycote i mam wielka ochote na ten mikrofon.
  Producent aplikacji (www.extreamsd.com) zamieszcza na swoich stronach m.in. tabele urzadzen androidowych i urzadzen audio dzialajacych z ich aplikacja.
  Ciekawostka jest to, ze wspomniana aplikacja pozwala na wypuszczenie z SB1240 sygnalu optycznego SPDIF i odtwarzanie plikow FLAC 24/96 na dobrym sprzecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć ams8:)
   Dzięki wielkie za komentarz. Dużo cennych informacji, które z pewnością wielu osobom się przydadzą. Ja sam na spokojnie muszę zapoznać się z aplikacją extremesd bo nie miałem z nią kontaktu.
   Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam :)
   Daniel

   Usuń
  2. Aplikacja jest dostepna w wersji trial (max czas nagrania 2 minuty, aplikacje trzeba wznowic po 10 minutach) ale wszystko dziala gdy startuje z podlaczonym urzadzeniem po USB. No moze nie wszystko jest idealnie w przypadku SB1240, ale mimo to kupilem pelna wersje apki.
   Apka dziala mi takze ze sluchawkami z mikrofonem Logitech (USB, niestety mono) oraz zadzaialala z dostepnym w euro-agd prostym mikrofonem z przejsciowka na USB (nie kupilem bo w sklepie dzieki uprzejmosci sprzedawcow sie okazalo, ze mic jest tylko mono)

   Usuń
 8. Na ten blog trafilem poszukujac urzadzen podlaczanych po USB do mojego Tab A 10.1 i mikrofonow stereo. Niestety w opisach brak informacji, czy wejscie mikrofonowe jest stereo czy mono. Z tego co juz wiem, to najczesciej jest mono. Nawet w opisie mojego SB1240 nie ma tego, ale skoro kupilem to znaczy, ze gdzies kiedys sie dokopalem ze jest jednak stereo, i tak jest, na szczescie.
  Bede wdzieczny za wskazanie tego typu urzadzen, moga byc z zasilaniem nie tylko przez USB.
  Pozdrowienia
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do TABa trzeba szukać czegoś ze złączem 3,5mm albo micro usb. Tutaj wybór mikrofonów stereo jest niewielki. Dużo lepiej stoją użytkownicy Aplle, bo mikrofonów stereo ze złączem lightning jest dużo więcej.
   A nie wolałbyś np nagrywać do rejestratora? Ja mam teraz zoom h5 i można by tam było podłączyć nie tylko mikrofon stereo ale nawet 2 x mono (nie wspominajac o tym ze on już sam w sobie ma parę mikrofonów stereo).

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. usunąłem żeby poprawić błąd ortograficzny....Teraz już powinno być dobrze:
   Jeśli uda się wygospodarować fundusze to moim celem jest Tascam DR-100mkIII.
   Mam nowe dobre wieści w związku z moimi opisanymi wcześniej próbami nagrywania za pomocą tabletu Samsunga i modułu Creative. Otóż udało mi się zdobyć nisko szumne wkładki mikrofonowe EM172 Electret Omni-Directional, wpakować w proste obudowy z baterią 9V i wyjściem na wtyczce 3,5mm. I rzeczywiście szumy są zdecydowanie niższe niż z innymi moimi mikrofonami. Do wspomnianego Tascam'a trzeba będzie przerobić na złącza XLR.

   Wszystkiego Najlepszego w 2018 Roku,
   a.

   Usuń
  4. Hej ams8 :)
   Dzięki za dalsze informacje :)
   Widzę, że nieźle wszedłeś w temat, którego celem może się okazać nawet zakup porządnego rejestratora jakim jest Tascam. Ja w podobnej cenie wybrałem Zoom H5, z którego jestem zadowolony.

   Dzięki za życzenia i również wszystkiego najlepszego w dalszym zgłębianiu tematu :)
   Daniel

   Usuń
  5. W końcu zdecydowałem się na następujące rozwiązanie: oba mikrofony EM172 podłączyłem po XLR do Focusrire Scarlett 2i2gen (bardzo porządnie wykonany moduł z Chin, zaprojektowany w UK), zasilanie tabletu daje radę, aplikacja USB Audio Recorder Pro także i jestem bardzo zadowolony z rezultatów. Dzięki Scarlett pozbyłem się paru kabli, przełączników i 2 baterii 9V.

   Pozdrowienia,
   ams8

   Usuń
  6. Hej ;)
   Jednak nie kupiłeś Tascama, ale Focusrite - mogę wiedzieć dlaczego dokonałeś takiego wyboru? W końcu straciłeś mobilność jaką oferuje Tascam.
   Jeszcze pytanie do wkładek EM172. Jesteś z nich zadowolony?

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
  7. Powodów było kilka:
   - koszty: Focusrite kosztował niecałe 600,-PLN, plus tablet = koszt w przybliżeniu Tascam'a
   - opanowałem nagrywanie za pomocą tabletu
   - wkładki EM172 są dookólne, więc najlepiej się spisują wraz z Jecklin dyskiem (zamontowałem na statywie foto), a to jest sporawe rozwiązanie i mobilność by się nie poprawiła czy to tablet czy Tascam.
   Jestem bardzo zadowolony z wkładek EM172, bardzo naturalne brzmienie jak na moje 68-letnie uszy; mikrofony są rzeczywiście bardzo czułe, może aż za bardzo bo wyłapują wszystkie dźwięki z otoczenia, z których normalnie nie zdajemy sobie sprawy. Przy nagrywaniu głosów natury daje to w kość, ostatnio nagrywałem ptaki, głosy lasu, pól, wsi - najlepsze rezultaty uzyskałem o świcie (4-5 rano) - pod warunkiem że nie było wiatru. Nie ma wtey hałasów od szosy, pił łańcuchowych itp, tylko natura.

   Pozdrowienia,
   ams8

   Usuń
  8. Jeszcze jedna refleksja: szukając w Internecie porad na temat DIY preampów natrafiłem na sporo materiałów opublikowanych przez Toma Benedicta, uchodzącego za guru. No i tu pojawiły się wątpliwości: czy mój preamp zapewnia właściwe brzmienie i wzmocnienie; ze wspomnianych materiałów dowiedziałem się, że rozmaite ręczne nagrywarki, w tym i Tascam, mają różne wzmacniacze mikrofonowe, o różnych właściwościach, co może powodować, że nagrania będą miały różne brzmienia i sygnatury audio wynikające z indywidualnych cech układów elektronicznych. Wybrałem Scarlett 2i2gen, trochę na czuja, trochę w oparciu o parametry i opinię, że to jest sprzęt spełniający wymagania muzyków, no i o po wypróbowaniu w salonie przy ul. Bokserskiej podjąłem decyzję. I jak na razie jestem zadowolony.

   Usuń
  9. Poszukując pre-ampowych rozwiązań trafiłem na forum MICBUILDERS na Yahoo. Jak każde forum tak i tam są ludzie chętni do pomocy, za co jestem im bardzo wdzięczny, ale także i teoretycy, żonglujący wzorami i pomysłami jak sądzę nie do końca sprawdzonymi w praktyce. Rozwiązanie Toma Benedicta jest najprostsze, pozwala w łatwy sposób na podłączenie moich wkładek za pomocą kabli XLR. Sprawdziłem też udostępnione na Micbuilders rozwiązania z pojedynczymi tranzystorami oraz bardziej skomplikowane skomplikowane z parami tranzystorów w układzie tzw. Sziklai pair, zapewniające największą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, co jest ważne przy długich kablach XLR. Jak się okazuje tematyka jest szalenie obszerna, jest wiele zmiennych parametrów i sam już w końcu nie wiem, czy to co "wystrugałem" jest optymalne pod względem szumów i zniekształceń. Moje wkładki EM172 nie bardzo pasują do zastosowanej przeze mnie elektroniki, ale działają znakomicie, chyba jestem nowatorem w tej dziedzinie. Lepiej by pasowały wkładki PRIMO EM173, może kiedyś... One mają niższą czułość niż EM172 ale za to wyższą odporność na bardzo silne dźwięki (tzw. max S.P.L) więc do ambientu się nie za bardzo nadają, chyba, że ktoś chce nagrywać grzmoty, pioruny, oraz huraganowe występy na żywo. Dla 'ambientowców' zatem polecam rozwiązanie Toma Benedicta do podłączenia po XLR za pomocą tylko jednego rezystora i kondensatora (pierwotnie opublikowane przez Ricardo Lee pod nazwą "SimpleP48" dla legendarnych wkładek Panasonic WM61; P48 oznacza zasilanie fantomowe 48 woltów).

   Usuń
 9. Witaj Danielu , Mam pytanie odnośnie mikrofonów krawatowych i nie tylko. Są na allegro mikrofony za 70 zł do smartfonów. Czy beda one duzo gorsze o tego Rode Lav?

  Drugie pytanie jest takie czy taki mikrofon ze smartfona podlaczego do kamerki sportower ze zlaczem makro usb? Czy przejsciowka zawsze bedzie działąc? No i jezcze jest kwestia tego czy dana kamerka bedzie działąc? Mam tu na myśli Firefly 6S (a nie gopro)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Anonimowy.
   Co mikrofonów z Allegro. Nie wiem o jaki model chodzi,ale nawet gdybym wiedzial to na podstawie specyfikacji nie da się określić czy on będzie gorszy czy lepszy. Ja np. używam mikrofonu jk mic-j 044, który jest połowę tańszy od Rode, a w testach wychodzi lepiej.
   Podążanie mikrofonów do kamerek to kwestia indywidualna danego producenta. Na przykład GoPro ma taką możliwość od kilku modeli, a Xiaomi wprowadziła ja dopiero przy zaprezentowanym ostatnio YI 4k+. Nie mam pojęcia jak temat wygląda przy Firefly 6s. Musiałbyś szukać gdzieś na forach poświęconych tej kamerce.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Ps. Zadowolony jesteś z tej kamerki?

   Usuń
 10. Witam
  Okazało się, że proste pytanie - "które z urządzeń android typu smartfon lub tablet ma możliwość podłączenia mikrofonu stereo i nagrań stereo" nie jest takie proste. Czy ktoś zna modele umożliwiające powyższe?
  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj Daniel. Nagrywam krotkie filmy na lg g5. W terenie slychac duze szumy. Chcialabym zakupic jakis mikrofon krawatowy (na razie budzetowy). Czy cos mozesz polecic? Co zrobic w przypadku przeprowadzania wywiadu z drugą osobą?

  OdpowiedzUsuń
 12. Witaj Daniel. Nagrywam.krotkue filmiki na lg g5. Czesto w terenie slychac duze szumy. Myslalam o zakupie bezprzewodowego mikrofonu krawatowego (na razie budzetowego). Czy mozesz cos polecic? Jak rozwiazac problem rozmowy z druga osoba? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Aneto :)
   "Słychać duże szumy"... nie napisałaś czy one wynikają z tego, że mikrofony łapią wiatr, czy jest to wynik tego, że zwiększa się ich czułość (np. wtedy kiedy się nic do nich nie mówi)?
   Pytam dlatego, bo wymiana mikrofonu niekoniecznie musi być lekiem na wymienione przeze mnie przypadłości. W pierwszym przypadku należałoby zainwestować w jakąś osłonkę przeciwwietrzną, zaś w drugim przypadku, nagrywać dźwięk aplikacją bez automatycznej kontroli głośności (ang. automatic gain control).

   Ale skoro pytasz o mikrofony krawatowe.
   Mikrofon budżetowy to np. posiadany przeze mnie jk-mic j044 (aktualnie 26$ na Amazonie), lub wymieniony w tekście Rode SmartLav+ (najtaniej za około 250zł). Ten drugi jest droższy, ale też lepiej wykonany i jeżeli masz zamiar często korzystać z mikrofonu, to może lepiej dołożyć.

   Nagrywanie dwóch osób do telefonu?
   W chwili obecnej przychodzi mi jedynie do głowy pomysł, który niedługo ma wypuścić firma Samson, a nazywać się ma Samson Go Mic Mobile. Jest to niewielkie urządzonko, które ma mieć możliwość nagrywania do telefonu dźwięku z dwóch bezprzewodowych mikrofonów. Jednak jego cena wynosząca około 250$ stawia pod znakiem zapytania jego dostępność dla środowiska budżetowego.
   Najrozsądniej, wydaje mi się, byłoby kupić rejestrator Zoom H4 lub H5. Cenowo wyszłoby tak jak wspomniany wcześniej produkt Samsona a możliwości i jakość o 10 klas wyższa.
   Przepraszam, że takie urządzenia Ci zaproponowałem, ale na chwilę obecną nie przyszło mi nic innego do głowy, co byłoby w stanie nagrywać jednocześnie dwa źródła sygnału.

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel

   Usuń
 13. Witaj Daniel. Nagrywam.krotkue filmiki na lg g5. Czesto w terenie slychac duze szumy. Myslalam o zakupie bezprzewodowego mikrofonu krawatowego (na razie budzetowego). Czy mozesz cos polecic? Jak rozwiazac problem rozmowy z druga osoba? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Hej, mam samsunga j5 2016 i bardzo zależy mi na dobrym dźwięku z koncertów. Niestety często słychać trzaski. Jaki mikrofon najlepiej kupić? Czy może istnieje jakaś magiczna aplikacja, wgranie mofs czy cokolwiek co pomoże z dźwiękiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Anonimowy.

   Trzaski mogą mieć różne pochodzenie, ale przypuszczam, że u Ciebie wynikają one z przesterowania mikrofonu w wyniku głośności (trzask jest wtedy kiedy jest głośniejsza część koncertu?).
   Jeżeli tak, to wyjściem jest kupno mikrofonu, który ma możliwość nagrywania dużych poziomów głośności, lub zakupienie np. rejestratora Zoom H1, którego mikrofony potrafią zarejestrować aż do 120 db głośności.


   Samsung j5 to telefon z Androidem, a w związku z tym ilość cyfrowych mikrofonów jest znacznie mniejsza niż do Apple'a. Na chwilę obecną nie przychodzi mi do głowy żaden model, który mógłby nagrywać dźwięk w stereo do telefonu i byłby tańszy od Zoom H1 (aktualnie można kupić poniżej 400zł).

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
 15. Poszukuję mikrofonu zewnętrznego do lumi 640 xl z windowsem 10. Co polecisz w cenie do 200 zł. ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak z obsługą mikrofonów w Lumii, ale zobacz na Rode VideoMic Me.
   Troszkę ponad 200zl, ale może być warto.

   Usuń
 16. Zalman to szmelc, nadaje się tylko dla YouTuberów z dobrą kartą dźwiękową, jako lepszy zamiennik wbudowany w telefon czy lustrzankę nie ma co liczyć.

  OdpowiedzUsuń
 17. hej ja mam pytanie, bo nigdzie w sumie nie potrafię znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi.
  Posiadam Samsuing Galaxy S8 i chcę zakupić mikrofon iRig Mic Cast.
  Pytania:
  1) czy nagrywając wideo na imprezie sygnał audio będzie pobierany z tego mikrofonu?
  2) czy muszę zaopatrzyć sie w odpowiednią apkę
  3) czy robiąc streama na facebooku będzie lepsza jakość dźwięku jeżeli bede miał ten mikrofon?
  Z góry dzięki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam,

  potrzebuje dodatkowego mikrofonu, który pozwoli mi nagrać problem głośnego puszczania muzyki przez biznes znajdujący się obok naszej wspólnoty mieszkaniowej.
  Myzyka leci bardzo często, z przesadzenie mocnym bassem.

  Wszystko słychać nawet przy zamkniętych oknach.

  Szuakmy sprzeętu który każdy będzie w stanie podłączyć do telefonu i nagdać zdarzenie ze swojej perspektywy.
  Zależy nam na tym aby zbierał również te niskie tony.


  Z góry dzięki za wszelką pomoc w imieniu moim i reszty mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witaj Danielu,

  Słów kilka na temat kierunkowości mikrofonów. Jak już wspominałem, jako mikrofony stosuję dookólne wkładki Primo EM172. Ostatnio podczepiłem je do swojej kamery, jakość dźwięku jest znacznie lepsza niż z mikrofonami zintegrowanymi. Jest jeden problem: nagrywając muszę wstrzymywać oddech - w każdym nagraniu wyraźnie słyszę swoje sapanie. To są wkładki tzw. dookólne, i bardzo czułe, musiałem zmniejszyć wzmocnienie toru nagrywającego kamery do -6dB a nawet jeszcze niżej. Próbowałem montować osłony pomiędzy mikrofonami a twarzą, ale w sumie niewiele to pomogło. Sądzę, że z kamerą lepiej by się sprawdziły mikrofony nie dookólne lecz kardioidalne.

  OdpowiedzUsuń
 20. Danielu,

  Zmontowałem i umieściłem na Youtube filmik, prezentujący możliwości moich mikrofonów i całego mojego systemu. Może zainteresuje miłośników nagrywania głosów natury, nietoperzy zwłaszcza.
  Zaskakujące jest to, że wkładki EM172 umożliwiają nagrywanie nie tylko pasma akustycznego typowego dla ucha ludzkiego, lecz także emitowanych przez nietoperze ultradźwięków echolokacyjnych, co słychać po przetworzeniu (rozciągnięciu) nagrania. Oto link: https://youtu.be/6c-0fDqpL6A


  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.