wtorek, 13 stycznia 2015

Nowa wersja Greenshot'a - czyli najlepszego darmowego programu do screenshot'ów

Normalnie nie zawracam sobie głowy aktualizacjami programów o ile nie wnoszą do życia przeciętnego Kowalskiego czegoś na kształt informacji o trzęsieniu ziemi, lub odkryciu szczepionki na Aids.

Tym razem zdarzyło się właśnie coś takiego (przesadzam? - nieeeee ;).

Jak bowiem udowadniałem już swego czasu w poście "Greenshot - najlepsza aplikacja do robienia screenshot'ów" Greenshot jest najlepszą aplikacją do robienia zrzucania obrazów ekranu:)
Bardzo ją lubię i często z niej korzystam, a więc wszelkie usprawnienia są dla mnie czymś niezmiernie wyczekiwanym.

Wiem, wiem.... wszystko to, co oferuje Greenshot można zrobić w Gimpie lub innym programie graficznym. Oczywiście, że tak. Tutaj chodzi jednak o to, że to, co w Gimpie zajęłoby kilkanaście - kilkadziesiąt kroków, tutaj robimy przy użyciu kilku kliknięć myszą.

Teraz, wraz z wersją 1.2 wprowadzono kilka usprawnień, które dodatkowo pracę uprzyjemniają. Można wśród nich wyróżnić:
 • Dodawanie "komiksowych dymków" wraz z możliwością ich podstawowego edytowania (kolor, krój i rodzaj czcionki, kolor wypełnienia, grubość linii)

  Przykład "komiksowych dymków"
  Przykład "komiksowych dymków"

 • Selektywne "strzępienie krawędzi screena". Wcześniejsze wersje też to umożliwiały, ale bez możliwości wybierania boków i definiowania stylu szarpania. Po prostu, albo screen był z całej strony poszarpany, albo wcale.

  Przykład poszarpanych krawędzi na lewym i prawym boku screena oraz na dole
  Przykład poszarpanych krawędzi na lewym i prawym boku oraz na dole screena
  Ustawienia poszarpanych krawędzi
  Ustawienia poszarpanych krawędzi

 • Wstawianie markerów z numerami. Teraz, aby wstawić markery z numerami, wystarczy wybrać narzędzie do ich wstawiania i po prostu klikać po screenie. Będą one wstawiane automatycznie wraz ze zwiększającym się numerem w środku. Możliwe jest edytowanie koloru wypełnienia, jak też koloru wstawianej cyfry.

  Difultowe wykorzytanie narzędzia do wstawiania markerów
  Difultowe wykorzytanie narzędzia do wstawiania markerów 
 • Zmiana rozmiaru wykonanego screena. To chyba akurat każdy wie co oznacza, wiec nie będę tłumaczył ;)
Powyżej wymieniłem te funkcje, które mnie się najbardziej przydadzą w nowej wersji, zaś z pełną listą zmian możecie się zapoznać tutaj

Jeżeli ktoś musi często wykonywać zrzuty ekranów, to z czystym sumieniem polecam opisywany program. Jest po prostu najlepszy, a do tego darmowy!

1 komentarz:

 1. Przyznam szczerze, że nie znałam tego programu. Moja ewolucja programowa do robienia screenshot'ów zakończyła się na Screenshu. Minusem jest właśnie to, że jest ograniczona liczba miejsca. Ale chyba wypróbuję ten, który polecasz. Chociaż nie jestem typem człowieka, który lubi cokolwiek zmieniać. Pozdrawiam.
  iamarah.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.