sobota, 10 stycznia 2015

Czym jest platforma HbbTV i jak ją włączyć

Ostatnio było głośno o uruchomieniu przez rząd Regionalnego Systemu Ostrzegania. Jednym z jego założeń jest przesyłanie powiadomień o sytuacjach awaryjnych (np. klęskach żywiołowych) do każdej osoby posiadającej odbiornik TV. Aby jednak telewizor mógł nam przekazać tego typu treści powinien być wyposażony w Internet i funkcję HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV).

Według Wikipedii HbbTV to zatwierdzony przez ETSI standard telewizji hybrydowej, łączący tradycyjną emisję sygnałów telewizyjnych z multimedialnymi treściami dostarczanymi za pomocą szerokopasmowego łącza do internetu. Rozwojem i promowaniem standardu zajmuje się Konsorcjum HbbTV. W Polsce telewizję hybrydową transmitują TVN oraz Telewizja Polska.

Tego typu rzeczy stają się standardem w dzisiejszych odbiornikach, więc poniżej - na przykładzie LG LM620S - przedstawię jak uruchomić platformę HbbTV.

Jak wspomniałem wcześniej, telewizor musi obsługiwać tą funkcję oraz musi mieć skonfigurowany dostęp do Internetu. Jeżeli spełnione są te dwa warunki, w opcjach odbiornika należy odszukać opcję która odpowiada za aktywację telewizji hybrydowej, no i oczywiście ją uruchomić.

HbbTV w telewizorze LG LM620S
HbbTV w telewizorze LG LM620S
Następnie włączamy kanał dystrybuujący informacje przez HbbTV. Na dzień dzisiejszy, według mojej wiedzy są to:

 • TVP1,
 • TVP2,
 • TVP Regionalna,
 • TVN.
Po kilku sekundach na ekranie powinna pojawić się informacja o dostępności platformy hybrydowej (czyli HbbTV). 

Informacja o dostępności platformy HbbTV na kanale TVP1
Informacja o dostępności platformy HbbTV na kanale TVP1
Symbol czerwonego kółeczka przy napisie "PLATFORMA HYBRYDOWA" oznacza, że naciśnięcie czerwonego klawisza na pilocie TV spowoduje jej uruchomienie. 

Ekran startowy platformy HbbTV kanału TVP1
Ekran startowy platformy HbbTV kanału TVP1

Po samej platformie poruszać się można pilotem według instrukcji wyświetlonej na dolnym pasku. 

Od teraz odbiornik przystosowany jest do odbioru platformy hybrydowej HbbTV. 

5 komentarzy:

 1. Kanały Eska TV, Fokus TV i Polo TV również udostępniają aplikację HbbTV na swoich kanałach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anonimowy ;)
   Dzięki za info. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla osób, które posiadają te kanały.

   Usuń
 2. Do odbioru telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV wymagana jest dostępność sygnalizacji HbbTV na kanałach telewizji cyfrowej odbieranej przez telewizor. Bardzo często osoby korzystające z cyfrowych telewizji kablowej, platform satelitarnych lub części zbiorczych instalacji antenowych (AZART) nie posiadają dostępu do sygnalizacji HbbTV. W tym celu należy się skontaktować z dostawcą telewizji i zapytać o to czy HbbTV jest udostępniane.

  Więcej o HbbTV można znaleźć w serwisie http://hbbtv.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat w przypadku AZARTu sygnalizacja HbbTv powinna być, gdyż sygnał z punktu widzenia strumienia transportowego nie różni się niczym od sygału odbieranego przy pomocy indywidualnej anteny.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.