poniedziałek, 24 lutego 2020

Logowanie nazwy komputera i użytkownika łączącego się przez Pulpit Zdalny

Jeżeli zarządzacie serwerem / komputerem, do którego użytkownicy łączą się przed Pulpit Zdalny (RDP) to być może chcielibyście wiedzieć kiedy, z jakiego komputera i kto się logował?

Może słabo szukałem, albo brakło mi cierpliwości, w każdym razie nie udało mi się tego w łatwy sposób odnaleźć w narzędziach logów systemowych.


Na szczęście z pomocą przyszły dwie zmienne:

 • %username - zmienna przechowująca nazwę zalogowanego użytkownika,
 • %clientname% - zmienna przechowująca nazwę komputera z którego następuje logowanie.
Stanowią one rozwiązanie na wcześniej postawione pytanie. 

Teraz wystarczy dodać przed nimi zmienną wstawiającą datę i czas, a następnie całość przekierować do pliku w którym wygenerowany ciąg będzie zapisywany poprzez symbol podwójnego nawiasu trójkątnego >>
Przypomnę, że podwójny nawias trójkątny (>>) powoduje dopisanie danych do pliku, zaś pojedynczy (>) jego nadpisanie, czyli w naszym przypadku nie to o co nam chodzi. 

W ten sposób otrzymujemy ciąg jak poniżej, który zapisujemy do skryptu z rozszerzeniem *.bat i wrzucamy go do autostartu.

echo %date% %time% %CLIENTNAME%/%username% >> c:\log\RDP.log

No i to tyle. Jedna linijka, a ile radości :D

Teraz logowanie przez RDP znajdzie swoje odzwierciedlenie w stworzonym przez nas logu.

Może powyższe rozwiązanie nie powala finezją i nie jest też napisane w PowerShellu (niektórzy pewnie napisaliby to w Assemblerze ;), ale było szybko napisane, działa i na moje potrzeby wystarcza. 

Aha. To rozwiązanie uruchamia się tylko przy logowaniu użytkownika, więc nie sprawdzi się kiedy ktoś przerywa sesję zdalną i potem do niej wraca.  

4 komentarze:

 1. Nie morduj się ;)

  Event Viewer - Applications ans Services logs - Microsoft - Windows - TerminalServices-RemoteConnectionManager - Operational. Zdarzenia z EventID 1149

  https://1drv.ms/u/s!AoDP15lP5G7hoKl0B_wnqV2xnF4BNA?e=Azxq0U

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak przypuszczałem, że gdzieś to jest logowane ;) Ale szybciej było mi napisać cztery zmienne niż tego szukać. Ale dzięki, warto wiedzieć :)

   Usuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.