sobota, 16 listopada 2019

O Synology Active Backup for Business i nie tylko ;)

Synology Active Backup for Business

Tytułem wstępu

Po ponad 15 lat pracy w środowisku IT mogę powiedzieć, że wiem jak mniej więcej działają firmy tego sektora.

Co przez to rozumiem?

Między innymi to, że za każdą nową funkcjonalność należy wyłożyć określoną sumę pieniędzy. Po jej zakupie jest wsparcie aktualizacji firmware'u lub oprogramowania przez czas określony w umowie. Następnie pozostaje przedłużenie umowy, albo radzenie sobie na własną rękę.

Tak to działa w 90% przypadków.

Tym chętniej opiszę w jaki sposób zaskoczyło mnie oprogramowanie Active Backup for Business, które na leciwym już Synology DS1512+ przerodziło się w naprawdę porządną aplikację do wykonywania kopii zapasowych.

Danielu, ale o co c'mon?

Tak mogą zapytać moi znajomi z branży. Już spieszę z odpowiedzią :)

Odnosząc się jeszcze do wstępu. Synology DS1512+ mam pod opieką od września 2012 roku. Gdyby był to komputer / serwer, czy nawet, router albo switch to z pewnością można by go było przeznaczyć do odpisu: w końcu 7 lat w IT to cała epoka.

Tymczasem ostatnia aktualizacja firmware'u w Synology przyniosła zmiany w aplikacji Active Backup for Business (informacja producenta dot. aplikacji), których kilka pozwalam sobie wymienić poniżej (za informacją mailową):
  • Obsługa środowiska Hyper-V: Tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających na serwerach Microsoft Hyper-V 2016 i 2019 bez instalowania agentów kopii zapasowych.
  • Obsługa systemu Windows Server 2019: Program Active Backup for Business rozszerza obecnie ochronę danych serwerów fizycznych o najnowszą wersję systemu Windows Server.
  • Tworzenie kopii zapasowej uruchamiane zdarzeniami, dla Windows PC: Zadania tworzenia kopii zapasowych mogą być wyzwalane przez określone zdarzenia, takie jak blokada ekranu komputera, uruchomienie lub wylogowanie, co zapewnia ochronę danych w każdym scenariuszu roboczym.
  • Elastyczny plan kopii zapasowej: Obsługuje konfigurację okna tworzenia kopii zapasowych, umożliwiającego określenie dostępnych przedziałów czasowych w celu wykonywania zaplanowanych kopii zapasowych poza godzinami pracy. 
  • Uproszczone wdrożenia masowe na komputerach z systemem Windows: Dzięki integracji z usługą Microsoft AD i samodzielnie definiowanym parametrom administrator może wdrażać instalacje agentów PC i automatyczne logowanie do użytkowników w tle, co ułatwia masowe wdrażanie w przedsiębiorstwach.
  • Ręczne przywracanie wolumenu: Wybieranie i przywracanie kopii zapasowej wolumenu na dowolnym dysku w komputerze lub serwerze fizycznym podczas przywracania bare-metal
Przyznam, że jak to przeczytałem to byłem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Active Backup for Business nie jest dla mnie nowością, bo korzystałem wcześniej z tej aplikacji chociażby do backupu maszyn fizycznych, czy wirtualek z VMware.
Brakowało mi jednak możliwości backupu z hypervizora Hyper-V.

No i co?

"Proszę bardzo Danielu - specjalnie dla Ciebie taką funkcję wprowadziliśmy" -  zapewne ktoś i gdzieś usłyszał, że tego mi brakowało i postanowił spełnić moją zachciankę ;)

A może wcale tak nie było? ....
Nieważne.

Suma summarum, liczy się efekt końcowy, który sprowadza się do tego, że i ja na tym skorzystam.

Synology Active Backup for Business

Rozwodzić się specjalnie nad tą aplikacją nie będę, bowiem najlepiej zainteresowanych odesłać do materiałów producenta (linki na końcu tekstu), gdzie można znaleźć szczegółowe informacje. 

Zanim jednak to zrobię pobieżnie wspomnę w kilku zdaniach, że Active Backup for Business umożliwia wykonywanie kopii nie tylko maszyn wirtualnych VMWare, czy Hyper-V, ale także serwerów bare metal, komputerów klienckich Windows (całe urządzenie, wolumen systemowy, bądź dowolne inne) oraz udziałów sieciowych z użyciem SMB i rsync. 

Ponadto w trakcie wykonywania kopii możliwe jest włączenie kompresji danych jak też ich szyfrowania, zaś w celu oszczędności miejsca stosowana jest deduplikacja danych. 

Zadania mogą być uruchamiane ręcznie, według granularnego harmonogramu, bądź w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia (np. zablokowany ekran, wylogowanie użytkownika, uruchomienie). 


Harmonogram zadania w Synology Active Backup for Business
Harmonogram zadania w Synology Active Backup for Business

A gdyby tego było mało można powyższe wyzwalacze powiązać z oknem czasowym w którym kopie mogą być wykonywane, bądź nie. Dzięki temu nie powinna wystąpić sytuacja kiedy mamy godziny szczytu pracy na komputerze, odeszliśmy od komputera blokując ekran, a to spowodowało rozpoczęcie wykonywania kopii zapasowej.
Wystarczy ustawić okno kopii zapasowej poza godzinami pracy i będziemy mieć pewność, że będą one wykonywane tylko w tym czasie. 

Kopie zapasowe mogą być przechowywane we wszystkich wersjach, bądź według konfigurowalnego planu widocznego na poniższym screenie. 

Konfiguracja przechowywania kopii w Synology Active Backup for Business
Konfiguracja przechowywania kopii

Screeny z aplikacji Synology Backup for Business

Podobno jeden obraz może zastąpić tysiąc słów. Tak więc uzupełnieniem tego co napisałem powyżej niech będą screeny z aplikacji.
Cześć wykonana została na służbowym Synology DS1512+, zaś część na DS916+.

Active Backup for Business zakładka Przegląd
Active Backup for Business zakładka Przegląd

Active Backup for Business zakładka PC
Active Backup for Business zakładka PC


Active Backup for Business zakładka Serwer fizyczny
Active Backup for Business zakładka Serwer fizyczny

Active Backup for Business zakładka Serwer plików
Active Backup for Business zakładka Serwer plików


Active Backup for Business zakładka Maszyna wirtualna
Active Backup for Business zakładka Maszyna wirtualna
Active Backup for Business zakładka Pamięć masowa
Active Backup for Business zakładka Pamięć masowa

Active Backup for Business zakładka Ustawienia
Active Backup for Business zakładka Ustawienia

Active Backup for Business Portal

Powyżej przedstawiona została aplikacja Active Backup for Business. Całości z nią dopełnia portal Active Backup for Business Portal, który wygląda jak poniżej, a którego zadaniem jest przywracanie kopii wykonanych przez wcześniejszą aplikację.

Active Backup for Business Portal
Active Backup for Business Portal

Podsumowując

Po prezentacji nowych modeli serwerów NAS często zdarzają się komentarze, że w danej cenie można samemu złożyć serwer oparty o dedykowaną dystrybucję Linuxa.
Zapewne można i w niektórych przypadkach będzie to zdecydowanie lepsze i efektywniejsze rozwiązanie, bowiem nikt adminowi nie dogodzi tak, jak on sobie sam. Własny sprzęt z oprogramowaniem, które samemu się wybierze i zainstaluje, to może być coś co niejednej osobie pasuje w 100%.

Ja też lubię sam grzebać w sprzęcie i sofcie tam gdzie mogę i muszę przyznać, że stawianie maszyn pod konkretne zadania nie jest dla mnie problemem.
Myślę, że producenci NASów mają tego świadomość i dlatego poza oferowanym sprzętem, tworzą coraz bardziej funkcjonalne oprogramowanie.

Kiedyś dawało się zauważyć dążenie do kierunkowania NASów do obsługi multimediów. Od pewnego czasu widać zmianę na rzecz zadań powiązanych z obsługą sieci i backupu.
Ten drugi kierunek wydaje się być bardziej trafionym.
Serwery NAS, jeżeli nawet kupowane są przez osoby prywatne, to o świadomości informatycznej zdecydowanie przewyższającej przeciętnego zjadacza chleba, dla których multimedia mogą być uzupełnieniem, nie zaś głównym powodem zakupu takich urządzeń.

Powracając do meritum.
Tak więc u mnie DS1512+ to nie tylko foldery sieciowe (klasyczne zadanie serwera NAS), ale też strona wewnętrzna oparta o Joomlę połączona z galerią zdjęć na Photo Station oraz serwerem FTP, serwer bazodanowy pod kilka aplikacji oraz, od pewnego czasu, opisana wyżej aplikacja Active Backup for Business.
Jest to wersja na dzień dzisiejszy, która przez kilka lat, dzięki znacznej ilości pakietów, była często modyfikowana na różny sposób.

Jeżeli więc nie stać Was na Veema, czy Backup Execa, bądź też są to aplikacje przewyższające Wasze potrzeby, zaś skrypty to dla Was za mało to z pomocną dłonią może przyjść Active Backup for Business.
Jeżeli macie NASa Synology, to wystarczy, że doinstalujecie pakiet tej aplikacji i już możecie z niej korzystać - bez dodatkowych opłat!

A jeżeli nie macie NASa Synology, to polecam wypożyczyć i przetestować. Może się okazać, że opisywana aplikacja będzie powodem zakupu całego urządzenia.

A potem, gdy już skonfigurujecie kopie zapasowe i zabierzecie się za przeglądanie całej listy pakietów, z pewnością okaże się, że znajdziecie tam jeszcze niejedną aplikację, którą doinstalujecie, a która po pewnym czasie uzmysłowi Wam jak ciężko się Wam bez niej żyło ;)


Więcej na temat Active Backup for Business możecie przeczytać w materiałach producenta:

1 komentarz:

  1. Dziękuję za wpis, bardzo pomocny przy poszukiwaniach idealnego względem swoich potrzeb rozwiązania. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.