wtorek, 24 stycznia 2017

Synology RT2600ac - podstawowy opis + testy prędkości

Synology RT2600ac
Synology RT2600ac

Synology to firma znana głównie z produkcji NASów będących w rynkowej czołówce. Wraz z routerem noszącym oznaczenie RT1900ac postanowiła zrobić krok do przodu i wyjść przed konkurencję.
Kilkanaście dni temu, swoją premierę miał kolejny model tej marki, tym razem nazwany RT2600ac.

Do tej pory nie miałem styczności z routerami tej firmy i przyznam, że byłem bardzo ciekawy jak sprawdza się mariaż producenta NASów z urządzeniem dla niego do tej pory obcym i zarezerwowanym dla innych gigantów rynku jak np. Asus, D-Link, TP-Link, czy Mikrotik.

Dzięki uprzejmości firmy Synology razem z Wami będę miał okazję zaspokoić swoją ciekawość i sprawdzić czy takie połączenie będzie trąciło nutą świeżości i zdrowego rozsądku wynikającego z nowego spojrzenia na temat, czy też okaże się marną próbą nawiązania do wcześniej wymienionych producentów.

Synology RT2600ac - Zaczynamy!

Wstępne wrażenia na temat wyglądu i budowy routera zawarłem w poście Topowy router Synology RT2600ac już na SAJDYK.pl
Część zawartych tam informacji powielę, a część pominę. Postaram się jednak abyście nabrali w miarę pełnego obrazu testowanego urządzenia.

Router otrzymujemy w brązowym kartonie z dwiema niewielkimi naklejkami oraz delikatnymi czarnymi piktogramami informującymi o cechach urządzenia. Z funkcjami przez nie przedstawianymi zapoznamy się bliżej w dalszej części tekstu.
W pudełku poza głównym bohaterem tekstu dołączone zostały także:
 • zasilacz, 
 • instrukcja szybkiej instalacji, 
 • kabel sieciowy
 • 4 anteny dokręcane anteny. 
Obudowa routera w całości wykonana została plastiku w kolorze czarnym o matowej fakturze. Jeżeli chodzi o jakość wykonana, czy spasowania materiałów, to nie można mieć zastrzeżeń. Jest bardzo dobrze. Potwierdzeniem tego mogą być łączenia obudowy z diodami statusu, gdzie - pomimo niewielkich rozmiarów diod nie ma szczelin, mogących wynikać ze słabego dopasowania elementów. 

Diody statusu w Synology RT2600ac
Diody statusu w Synology RT2600ac
Góra i spód urządzenia są bardzo dobrze użebrowane, umożliwiając tym samym oddawanie nadmiaru ciepła do otoczenia. Na razie nie zauważyłem, aby było to szczególnie potrzebne, ale też nie mam zainstalowanych dodatkowych pakietów mogących router w znacznym stopniu obciążać. Być może zmieni się to po ich doinstalowaniu.

Przód urządzenia wyposażony został w czytnik kart SD. Jego przeznaczeniem jest wykorzystanie zamontowanej karty jako magazynu pamięci dostępnego z sieci lub też jako źródła miejsca dla - znanego z NASów Synology - pakietu Download Station. Dzięki niemu router można przekształcić w całodobową stację pobierania plików.

Karta SD udostępniona w sieci lokalnej przy pomocy routera Synology RT2600ac
Karta SD udostępniona w sieci lokalnej przy pomocy routera Synology RT2600ac
Dodatkowo, gdyby komuś pojemność karty SD nie wystarczała, zawsze może skorzystać z portu USB 3.0 w celu podłączenia np. zewnętrznego dysku twardego.
Mamy w końcu do czynienia z firmą produkującą NASy, więc nie ma się co dziwić, że tego typu elementy możemy tu odnaleźć.

Dane techniczne routera Synology RT2600ac
Parametr Właściwość
Procesor Dwurdzeniowy Qualcomm Atheros IPQ8065 1.7 GHz
Pamięć 512 MB DDR3
Anteny 4x4 MIMO Omni-directional high-gain dipole (2.4GHz / 5GHz)
Sieć bezprzewodowa
 • IEEE 802.11a/b/g/n/ac
 • Symultaniczne, dwupasmowe Wi-Fi
 • 2.4GHz: 800Mbps
 • 5GHz: 1.73Gbps
Porty sieciowe Bez funkcji Dual WAN
 • LAN: Gigabit (RJ-45) x 4
 • WAN: Gigabit (RJ-45) x 1
Z funkcją Dual WAN
 • LAN: Gigabit (RJ-45) x 3
 • WAN: Gigabit (RJ-45) x 2
Porty zewnętrzne
 • USB 3.0 x 1
 • USB 2.0 x 1
 • SD card reader x 1 (SDXC, SDHC)
Wymiary 77 mm x 280 mm x 169 mm (bez anteny)
Waga 0,7 kg
Inne
 • Hardware Layer 7 Engine
 • Wsparcie dla modemów komórkowej łączności 3G/4G
Pozostając przy temacie budowy fizycznej urządzenia.

Z tyłu można odnaleźć przycisk zasilania, dodatkowy port USB 2.0 np. do podłączania drukarek, lub modemów 3G/4G (lista kompatybilnych urządzeń), gigabitowy port WAN oraz czteroportowy gigabitowy przełącznik.


Tył routera Synology RT2600ac
Tył routera Synology RT2600ac


Synology RT2600ac nosi oznaczenie 2600 co w szczegółach oznacza wykorzystanie dwupasmowego radia Wi-Fi o częstotliwościach 2,4GHz oraz 5GHz, Na pierwszej częstotliwości producent deklaruje osiąganie prędkości do 800Mb/s, zaś na drugiej do 1,73Gb/s. W przybliżeniu daje to właśnie liczbę będącą w nazwie routera, tj. 2600.

Dlaczego jednak producent zaimplementował dwuzakresowe Wi-Fi, skoro bez zbytniej spostrzegawczości widać, że częstotliwość 5GHz oferuje wyższe transfery?

Pierwszym powodem jest to, że niższa częstotliwość jest zgodna ze starszymi standardami sieci, a przez to będzie poprawnie współpracować z lekko leciwymi już urządzeniami.
Ale to nie jedyna zaleta posiadania niższego zakresu w routerze.
Kolejną, która jak na razie nie jest powszechnie wykorzystywana przez producentów, jest fakt, że częstotliwość 2,4GHz jest bardziej odporna na zakłócenia wynikające z przeszkód fizycznych jak np. ściany. Jak Synology to wykorzystało?
Stworzyło funkcjonalność Smart Connect o której będziecie mogli przeczytać kilka linijek niżej.

System operacyjny

Systemy operacyjne routerów klasy SOHO obsługiwane są przez odpowiednie strony www. Jest to forma, która się utarła i na chwilę obecną, chyba nie ma dla niej bardziej przyjaznej alternatywy. Strony routerów bywają różne, od bardzo dobrze zorganizowanych, przemyślanych i wykonanych po te gorzej wykonane ;)

Synology postanowiło zmodyfikować nieco tę konwencję i pomimo, że nadal mamy do czynienia z zarządzaniem poprzez stronę www, to wita nas tutaj środowisko Synology Router Manager. Czym różni się ono od stron www znanych z innych routerów?
Wygląda niemalże jak byśmy pracowali z systemem operacyjnym jakiegoś desktopa, tzn. mamy dostępny pulpit z ikonami oraz paskiem narzędzi. Otworzone okna można przesuwać, nakładać na siebie, czy chować do paska. Ponadto w lewym górnym rogu został umieszczony przycisk pod którym schowane są dodatkowe aplikacje; coś à la odpowiednik przycisku Start z Windowsa.
Ogólnie bardzo przyjemne rozwiązanie.

Synology Router Manager (SRM) z uruchomionym Centrum sieciowym
Synology Router Manager (SRM) z uruchomionym Centrum sieciowym
Posiadacze NASów Synology z pewnością zauważą, że jest to wizualnie klon systemu DSM, który był dopracowywany przez wiele lat i obecnie jest to produkt na tyle dojrzały, że nie można mieć do niego większych zastrzeżeń.

Całość zarządzania routerem odbywa się poprzez 2 ikony nazwane: Centrum sieciowe(screen powyżej) i Panel sterowania z czego pierwsza służy do zarządzania i konfiguracji sieci LAN, WAN, Wi-Fi, natomiast druga do zarządzania routerem w tym kontami użytkowników, podpinanymi urządzeniami czy aktualizacjami.

Synology RT2600ac czym się wyróżnia?

Kilka wierszy wcześniej zrobiłem wstęp do wykorzystania przez producenta dwuzakresowego Wi-Fi. Teraz przyjrzymy się temu bliżej. 

Smart Connect

Wyobraźcie sobie sytuację gdy użytkownik chce mieć szybkie połączenie będąc blisko routera (5GHz), a gdy od niego odejdzie to zaakceptuje wolniejsze połączenie, ale bardziej stabilne (2,4GHz)?
"Normalnie" należałoby się w tym celu ręcznie przełączać pomiędzy sieciami. Niestety nie jest to zbyt wygodne.

I właśnie tutaj z pomocą przychodzi technologia Smart Connect, która polega na tym, że dopóki użytkownik znajduje się blisko routera, to podłączony jest do sieci o wyższej prędkości, tj. 5GHz, natomiast gdy od niego odejdzie, i moc sygnału odpowiedni spadnie, to zostanie przełączony na sieć 2,4GHz czyli wolniejszą, ale o większym zasięgu.

Jak to się mówi Cud, miód i orzeszki ;)

Technologia Smart Connect w Synology RT2600ac
Technologia Smart Connect w Synology  RT2600ac
Oczywiście korzystanie z tego typu funkcji jest opcjonalne i zawsze pozostaje Wam możliwość manualnego przełączania pomiędzy sieciami, lub uruchomienia tylko jednego radia. Takie opcje konfiguracji przydzadzą się np. wtedy kiedy wszystkie Wasze urządzenia pracują na sieci 5 GHz, a lokal w którym mieszkacie jest niewielki. Wtedy nie ma potrzeby korzystania z sieci 2,4 GHz.

Dodatkowe pakiety

Ale technologia Smart Connect to nie jedyny wyróżnik tego routera.
Posiadacze NASów Synology kojarzą zapewne Centrum pakietów, które stanowi główne źródło programów potrafiących przekształcić urządzenie przeznaczone z założenia do pełnienia roli sieciowego magazynu pamięci, w centrum multimedialne, serwer www, baz danych, centrum pobierania, lub niemalże we wszystko co można sobie wymarzyć.

Tutaj producent także postanowił skorzystać z tego wzorca i umożliwił wzbogacenie funkcjonalności routera poprzez doinstalowanie odpowiednich pakietów. 
Domyślnie są to:
 • VPN Plus Server,
 • Intrusion Prevention,
 • Cloud Station Server,
 • DNS Server,
 • Download Station,
 • Serwer multimediów,
 • Radius Server,
 • VPN Server.
Z dokładniejszym ich opisem możecie zapoznać się na stronie producenta.

Trzeba przyznać, że jest to dobrym rozwiązaniem. Dzięki nim, bez dodatkowych kosztów i większych problemów można uzyskać dodatkowe funkcje. Po prostu klikamy "zainstaluj" i już mamy np. stację pobierania.

Sieć dla gości

Sieć dla gości jest tym co tygrysy lubią najbardziej. Nie wiem dlaczego, ale ta funkcjonalność jest przeze mnie zawsze bardzo mile widziana.
No dobra, wiem dlaczego ją lubię ;)

Bo daje namiastkę rządzenia światem!

A przynajmniej dostępem do Internetu dla ludzi, którzy mnie odwiedzają :)

No więc, jeżeli i Wy macie zapędy autokratyczne, to dzięki tej opcji będziecie mogli zdefiniować dwie dodatkowe sieci Wi-Fi (5GHz i 2,4GHz) o ustalonych przez siebie nazwach, hasłach i ważności od 1 godziny po nieograniczony czas.

Sieć gościnna w Synology RT2600ac
Sieć gościnna w Synology RT2600ac
Z tym panowaniem nad światem to sobie troszkę pożartowałem (a może nie?;)
A teraz poważnie.

Sieć gościnna może się Wam przydać w wielu przypadkach. Ja wymienię 2, które teraz przyszły mi do głowy.
Na przykład odwiedza Was znajomy ze swoim urządzeniem. Chce mieć dostęp do Internetu, ale Wy, z różnych względów, nie chcecie aby miał dostęp do urządzeń w LANie (np. podejrzewacie, że ma zawirusowany sprzęt). Tutaj właśnie Sieć gościnna sprawdzi się znakomicie.
Kolejnym powodem może być to, że w swojej sieci Wi-Fi macie klucz dostępowy, którego nie chcecie udostępniać osobom postronnym bo np. jest to samo hasło, którego używacie do poczty, banku itp.
Wiem, wiem, że nikt tak nie robi ;)

W obydwu przypadkach Sieć gościnna sprawdzi się znakomicie. A są to jedynie dwa hipotetyczne rozwiązania. Być może Wy znajdziecie ich więcej. 

Ochrona rodzicielska

Jak powszechnie wiadomo, dzieci namawiają rodziców do zakupu nowego komputera używając argumentów o nauce, odrabianiu zadań itd.
Aby jednak ich nauka nie ograniczała się wyłącznie do przedmiotu wychowania seksualnego, tudzież poznawania chemii na podstawie składu narkotyków lub budowania bomb, warto zawczasu zadbać o odpowiednią cenzurę konsumowanych przez nich treści. 

Ochrona rodzicielska konfigurowana jest na poziomie konkretnego urządzenia. Może mu zostać przypisany harmonogram działania oraz stopień poziomu ochrony. 

Harmonogram konfiguracji Kontroli rodzicielskiej
Harmonogram konfiguracji Kontroli rodzicielskiej
Wyróżniane są trzy poziomy:
 1. Basic - blokowane są strony stanowiące potencjalne zagrożenie (złośliwe oprogramowanie, phishing),
 2. Protected - jak wyżej plus blokada stron zawierających treści erotyczne, narkotyki, hazard,
 3. Custom - blokada dla stron definiowanych przez administratora.
Trzeci poziom umożliwia definiowanie blokowanych stron wg własnych kategorii, bądź też na podstawie adresów www.
Kategorie blokowanych stron możliwe do ustawienia na poziomie <strong>Custom</strong>
Kategorie blokowanych stron możliwe do ustawienia na poziomie Custom
Uzupełnieniem powyższego jest możliwość włączenia Bezpiecznego Wyszukiwania. Jest ono oparte o usługę SafeSearch od Google i polega na tym, że już na etapie wyszukiwania treści następuje filtrowanie wyników.
W ten sposób dziecko, nawet jeżeli wpisze w wyszukiwarce ryzykowne frazy, to nic niestosownego nie zobaczy.

Funkcja Ochrony rodzicielskiej umożliwia także definiowanie harmonogramu na podstawie którego następuje przydzielenie lub odcięcie danego urządzenia od Internetu.
Jest to tak zwany tryb "anty zombi" :)
Skąd taka nazwa? Jeżeli macie pod swoją opieką nastolatków to zauważyliście zapewne, że telefon z internetem działa na nich lepiej niż najmocniejsza kawa. Nie zasną dopóki router jest włączony.
Lekarstwem na to może być odpowiedni harmonogram, np. wyłączający Internet o 19-tej i problem z głowy: kolacyjka, mycie ząbków i łóżeczko ;)

Wiadomo. Rodzice rządzą! :)

A wracając do świata realnego.
Funkcja Ochrony rodzicielskiej jest całkiem rozbudowana i do pełni szczęścia przydałaby się jeszcze możliwość definiowania blokady na podstawie słów kluczowych, bądź też symboli wieloznacznych (tzw. wildcards).  

Kontrola ruchu (QoS) w warstwie 7 OSI

Myślę, że czytelnicy mojego bloga wiedzą, czym jest QoS, ale na wszelki wypadek przypomnę, że funkcja ta odpowiada za jakość dostarczanych przez router usług. A tłumacząc to na nasze: żeby nam Youtube nie zacinał gdy dzieci zapychają łącze aktualizacją gry World of Tanks (tudzież czymś innym).

No dobrze. Skoro wiemy już czego chcemy, to sprawdźmy w jaki sposób RT 2600ac może nam pomóc. 

Otóż udostępnia on funkcję dzięki której możemy ustawić, aby np. nasz komputer, nasz telefon, nasz Android Box lub inne urządzenie na którym chcemy w spokoju oglądać Youtube'a, miało gwarantowane pasmo niezależnie od tego w jakim stopniu wysycają Internet inni domownicy.


Konfiguracja usługi QoS w warstwie 7 OSI dla telefonu Samsung Galaxy S5
Konfiguracja usługi QoS w warstwie 7 OSI dla telefonu Samsung Galaxy S5
Lista wbudowanych aplikacji dla których można skonfigurować QoS jest imponująca. Na oko wynosi mocno ponad 100 (a może i ponad 200...)

Dla użytkowników, którzy nie do końca potrafią rozpoznać z jakiej aplikacji (protokołu) aktualnie korzystają, router oferuje podpowiedź w postaci wyświetlania tych będących aktualnie w użyciu.
Aktualnie wykorzystywane aplikacje
Aktualnie wykorzystywane aplikacje

Inne cechy o których warto wspomnieć

Jak wiadomo życie składa się z drobiazgów, które dla jednego mogą być zupełnie nieistotne, natomiast drugiego potrafią doprowadzić do szewskiej pasji.
Jedną z takich rzeczy są diody statusu urządzeń pracujących całodobowo. Niektórzy, nawet otoczeni 10 routerami mrugającymi jak choinka w święta, mogą spać bez problemu.
A niektórzy takiego szczęścia nie mają...

Ja, niestety, należę do tych drugich, więc zawsze chętnie witam możliwość przyciemnienia, czy wyłączenia części diod na noc.

Synology, podobnie jak w produkowanych przez siebie NASach, tak i tutaj, nie zapomniało o udostępnieniu odpowiedniej możliwości.
Możemy dzięki niej zdefiniować, czy wszystkie diody mają się świecić, czy tylko dioda Statusu urządzenia, bądź też dostosować je wg harmonogramu.

Konfigurowanie harmonogramu diod led
Konfigurowanie harmonogramu diod led
Inną ciekawą rzeczą jest generowanie raportów o stanie użycia urządzenia oraz łącza z możliwością wysłania ich na e-mail. Lubię tego typu rozwiązania, bo dzięki nim, gdy będę miał potrzebę, to raport z odpowiednimi danymi będzie już na mnie czekał w skrzynce pocztowej. Nie będę musiał się logować do urządzenia i analizować kilkunastu różnych zakładek.
Fajna sprawa.

Fragment raportu ruchu sieciowego wygenerowanego z routera Synology RT2600ac
Fragment raportu ruchu sieciowego wygenerowanego z routera Synology RT2600ac
Raport jest dość szczegółowy, dzięki czemu łatwo zorientujecie się np. w tym kto z Waszych domowników najbardziej obciąża łącze. Zabrakło mi w nim natomiast korelacji pomiędzy urządzeniem, a wykorzystywanymi aplikacjami - ale to już takie moje fanaberie ;)

Testy

Wiem, wiem, że część z Was rzuca w myślach łaciną myśląc "Po co on tyle wcześniej pisał, zamiast od razu przejść do testów!". Dla wszystkich tych, których myśli odgadłem, informuję, że właśnie trafili na odpowiedni podpunkt ;)

Router nosi oznaczenie 2600, a to klasyfikuje go do grupy bardzo wydajnych urządzeń. 
Postanowiłem sprawdzić jak tego typu deklaracje przekładają się na rzeczywiste osiągi. 

W tym celu stworzyłem zestaw "małego testera" :) w którego skład wchodziły poniższe podzespoły.

Schemat logiczny urządzeń wykorzystanych do testu sieci Wi-Fi
Schemat logiczny urządzeń wykorzystanych do testu sieci Wi-Fi


Patrząc od lewej są to:
 • Synology DS216j (z tekstami dotyczącymi tego NASa możecie zapoznać się tutajtutaj),
 • testowany router Synology RT2600ac,
 • półtora metra powietrza ;)
 • karta Asus PCE-AC88,
 • komputer stacjonarny w którym nośnikiem danych ustawiony został trzygigabajtowy ramdysk.
Tam gdzie należało użyto kabla kategorii S/FTP cat. 7 o długości 3 metrów. Router z anteną się "widział". 


Tak zdefiniowany zestaw nawiązywał połączenie o deklarowanej prędkości 1,7 Gb/s.

Informacja na temat zestawionego połączenia w sieci 5 GHz
Informacja na temat zestawionego połączenia w sieci 5 GHz


Test Wi-Fi 5 GHz

Siła sygnału routera kształtowała się jak na screenie poniżej. Jak również można zauważyć, w porównaniu do następnego screena, sieć 5 GHz jest znacznie mniej "okupowana" i to pomimo tego, że mieszkam w bloku.
Siła sygnału przy routerze oddalonym około 1,5m od anten karty Asus PCE-AC88 w sieci 5 GHz
Siła sygnału przy routerze oddalonym około 1,5m od anten karty Asus PCE-AC88 w sieci 5 GHz
W teście wykorzystany został plik o rozmiarze 2 GB.

Prędkość przesyłania danych w sieci 5 GHz
Prędkość przesyłania danych w sieci 5 GHz


Test Wi-Fi 2,4 GHz

Niestety, o ile w przypadku sieci 5 GHz, w miarę łatwo było znaleźć wolny kanał, o tyle przy sieci 2,4 GHz było to bardzo trudne. Widać, że sieć "Synology_2,4G" nakłada się aż na 3 inne sieci...
No cóż. Uroki mieszkania w bloku.

Siła sygnału przy routerze oddalonym około 1,5m od anten karty Asus PCE-AC88 w sieci 2,4 GHz
Siła sygnału przy routerze oddalonym około 1,5m od anten karty Asus PCE-AC88 w sieci 2,4 GHz
Podobnie jak poprzednio wydajność łącza mierzona była poprzez przesyłanie dwugiabajtowego pliku.

Prędkość przesyłania danych w sieci 2,4 GHz
Prędkość przesyłania danych w sieci 2,4 GHz


Test USB 3.0

Testowanie portu USB 3.0 polegało na podłączeniu komputera do routera poprzez interfejs 1Gb. Nośnikiem danych w komputerze był ram dysk.
Z drugiej strony routera, poprzez złącze USB 3.0, podłączony został dysk twardy dysk twardy WD MyPassport Ultra 1TB (jego test możecie przejrzeć tutaj). Potrafi on przy zapisie i odczycie przekraczać wartości 110 MB/s, więc jest dobrym nośnikiem testowym.

Schemat konfiguracji testowej
Schemat konfiguracji testowej
Wynikiem takiego połączenia była poniżej zaprezentowana prędkość zapisu.

Zapis na zewnętrznym dysku USB podłączonym do routera RT 2600ac przez port USB 3.0
Zapis na zewnętrznym dysku USB podłączonym do routera RT 2600ac przez port USB 3.0


Test USB 2.0

Tutaj konfiguracja połączeń była analogiczna do powyższego testu z różnicą polegającą na tym, że do podłączenia dysku z routerem wykorzystano port USB 2.0.

Poniżej wynik zapisu na tak podłączonym nośniku. 

Zapis na zewnętrznym dysku USB podłączonym przez port USB 2.0
Zapis na zewnętrznym dysku USB podłączonym przez port USB 2.0


Podsumowanie

Tytuł niniejszego wpisu zawiera m.in. zwrot [...] podstawowy opis [...]. Wiem, że patrząc na długość tekstu możecie parsknąć śmiechem, ale wierzcie mi, że to co tutaj przedstawiłem, to nie są wszystkie możliwości i właściwości Synology RT2600ac.
Myślę, że spokojnie można by napisać kolejny taki tekst, o ile nie dwa następne, chcąc przedstawić każdą z jego cech.

W powyższej recenzji, skupiłem się na tym co, wg mnie mogłoby Was zainteresować. Mam nadzieję, że mi się to udało, jeżeli nie w całości, to przynajmniej w znacznej części.

Podsumowując zaś Synology RT2600ac.
Jest to drugi, po RT1900ac, router którym firma postanowiła powalczyć o rynek routerów. Jak wspomniałem na początku jest to rynek trudny, bo okupowany już przez kilka dużych firm.
Synology postanowiło wyróżnić się na nim swoim produktem poprzez stworzenie wydajnego urządzenia z przemyślaną technologią zwiększania wydajności poprzez zmianę sieci w zależności od siły sygnału (technologia Smart Connect). Nie jest to funkcja powszechnie wykorzystywana więc dobrze, że tutaj znalazło się dla niej miejsce.
Myślę, że powinna być standardem w każdym nowym routerze.

Świetnie pomyślana i zaprojektowania Ochrona rodzicielska może zostać skonfigurowana na kilka sposobów, tak aby ostatecznym celem było bezpieczeństwo Waszego dziecka.
I nastolatka.
Nastolatka napisałem osobno, bo oni, w swoim dążeniu do stałego dostępu do Internetu, zachowują się jak hakerzy, wyszukujący dziur i obejść, wszędzie gdzie tylko mogą.
Ale myślę, że tutaj mieliby duży problem ;)

Dodatkowym wyróżnikiem może być także slot na kartę SD. Wydaje się to dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych względów, nie potrzebują pojemności zewnętrznego dysku twardego. Nie każdy musi z tego korzystać, ale dobrze, że jest.

Prawdziwych sieciowców powinna ucieszyć możliwość zestawienia podwójnego WANu z możliwością pracy w trybie load balancing czy failover. Myślę, że będzie to coś, co przywitają z uśmiechem na twarzy ;)

Podsumowując zaś system SRM.
Jak wspomniałem wcześniej jest to klon sprawdzonego przez wiele lat systemu DSM z NASów Synology. Funkcjonalnie wszystko działa jak należy. Obsługa jest miła i przyjemna, zaś możliwość instalowania dodatkowych pakietów, zwiększających funkcjonalność routera, jest z pewnością ogromnym plusem. Wśród nich, z racji podstawy sprzętowej, dominują pakiety sieciowe, ale także znalazło się tam miejsce na wcześniej wspomniany Download Station, czy Multimedia Station dzięki któremu router może pełnić funkcje multimedialne - a to już jest prawdziwy wyróżnik.

Urządzenie kosztuje ponad 1000zł, a to nie jest mało. Czy warto?
Wszystko zależy od dostępnego budżetu. Nie każdego będzie na niego stać.
Jeżeli jednak jesteście w stanie wygospodarować takie środki pieniężne i poszukujecie routera o bardzo dużej funkcjonalności, to z pewnością powinniście się bliżej przyjrzeć Synology RT2600ac. Jest szansa, że zdziwicie się gdy poznacie wszystkie jego możliwości :)

14 komentarzy:

 1. Daniel czy można robić w sieci gościnnej stronę powitania (typu wchodzimy do mcd i logujemy się do neta i wita nas oferta i regulamin) ? Czy można to konfigurować z routera?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Alpero :)

   Ten router nie ma takiej funkcji. Podłączenie do sieci gościnnej skutkuje normalnym dostępem do Internetu.
   Nie sądzę abyś znalazł tego typu funkcjonalność w routerach SOHO. A być może i profesjonalnych byłoby ciężko. Przynajmniej ja nie kojarzę, abym widział takie rozwiązanie out of the box.

   Z tego co pamiętam, coś podobnego robiłem kiedyś, ale na SQUIDzie. Tylko, że to już wymaga osobnej maszyny z Linuxem.

   Niemniej jednak myślę, że przekierowanie na stronę "witającą" takim, czy innym komunikatem, byłaby dobrym uzupełnieniem sieci gościnnej.

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel

   Usuń
  2. Któryś z microtik ma taką funkcje! No szkoda bo to by był fajny dodatek wchodzimy a tu wita nas strona powitalna :-) witamy w naszych skromnych progach ... itp :-)

   Usuń
  3. Alpero! Nic straconego. Być może ktoś z Synology przeczyta tę sugestię i przekaże developerom. Zaimplementowanie tego typu funkcji nie powinno być szczególnie trudne.

   A pomysł rzeczywiście fajny. Sam bym z niego skorzystał :)

   Usuń
 2. To ile tam jest portow? Wedlug tabelki 10, a na zdjeciu widac tylko 5 ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Marcinie ;)

   No widzisz. Bo to jest trochę skomplikowane ;)
   Jeżeli nie korzystasz z Dual WAN to wtedy masz 4 porty jako switch oraz 1 port jako WAN.
   Ale jeżeli korzystasz z funkcji DUAL WAN to wtedy masz 3 porty gigabitowe oraz 2 porty WAN.

   To się nie sumuje. Jest albo, albo. Albo masz 4 + 1, albo 3 + 2. W sumie zawsze wychodzi 5 :)

   W razie pytań pisz :)

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel

   Usuń
  2. :)
   Nadal uważam, że zamotałeś tabelkę. Jak to ładnie ująłeś wyżej jest albo albo.
   Rozumiem jaka jest idea, ale opis teraz sugeruje, że portów jest 10, może rozbij to na konfigurację 4+1 ALBO 3+2.
   :D

   Pozdrawiam i czekam na następne testy i opisy

   Usuń
  3. Ok. Masz rację.
   Daj mi chwilkę i to poprawię. Dzięki za zwrócenie uwagi :)

   Usuń
 3. Czy da się na tym routerze zrealizować taki chory scenariusz, żeby na routerze uruchomić OpenVPN Client a następnie pozwolić na dostęp do VPN tylko wybranym urządzeniom z sieci (filtrowanie po IP lub MAC).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bartoszu, chyba chodzi Ci o OpenVPN Server, a nie Client.. ?

   Jeżeli tak, to sprawdziłem to teraz na szybko i wygląda, że taki scenariusz da się zrealizować przy pomocy wbudowanego firewalla. Albo ręcznie puszczając na firewallu port na którym nasłuchuje OpenVPN i dla niego zdefiniować dozwolone adresy IP, albo wybrać usługę z listy wbudowanych.
   Tak, czy siak, nie powinno być z tym problemu.
   Jeżeli chcesz to napisz do mnie poprzez formularz z prawej strony bloga i zrobię Ci screeny dla pewności.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
  2. Chyba jednak OpenVPN Client :-)
   VPNClient na routerze ma łączyć się do sieci biurowej, jednak dostęp do tej sieci ma być limitowany tylko do mojego służbowego laptopa i telefonu VoIP a całkowicie zabroniony dla telefonu mojego dziecka.

   Podobno taką konfigurację da się też załatwić z użyciem VLANów i zarządzalnego switcha, wtedy co prawda laptop musi być na kablu, ale to drobiazg.
   Więc dodatkowe pytanie: czy jest wsparcie dla IEEE 802.1Q?

   Aktualnie mam obejście w postaci dodatkowego wrt54gl, który robi za openvpn client i udostępnia mi sieć firmową urządzeniom doń podłączonym.

   Usuń
  3. Uhm. W tą stronę ma być VPN. Rozumiem.

   Z tego co zauważyłem, możliwość ustawienia VLANów jest dla portów switcha w Centrum Sieciowe -> Sieć Lokalna -> zakładka IPTV i VoIP, ale tego nie testowałem. Jeżeli chodzi o zarządzalnego switcha to looknij na TL-SG3210. Chyba, że masz lepszą propozycję.

   Usuń
  4. Dzięki, sprawdzę.
   Czyli jak jest obsługa VLANów, to mogę zamawiać routerek :)

   Usuń
 4. Niestety siła sygnału o 10dBm słabsza na najwyższej mocy transmisji Synology niż na starym dobrym WTR54GL na standardowym poziomie sygnału... 2x więcej anten, większych i bicie piany.
  ŻAL.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.