poniedziałek, 11 stycznia 2016

Eset RA 6 - utworzenie grup dynamicznych segregujących komputery klienckie i serwery Windows

Konsola Eset Remote Administrator posiada kilka wbudowanych grup komputerów, według których dokonuje segregacji stacji klienckich z zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym. Część z tych grup przydaje się bardziej, część mniej. Te w ogóle nieprzydatne można usunąć.

Chciałbym tutaj pokazać, że mogą się Wam przydać jeszcze 2 grupy, które warto stworzyć samemu.

  • klienci windows
  • serwery windows

Oczywiście będą one przydatne tam, gdzie sieć oparta jest o systemy firmy Microsoft. Jeżeli macie sieć z innymi systemami, to zasada tworzenia grup dynamicznych będzie taka sama z wyjątkiem jednego punktu.


Zakładka z grupami w ERA 6.*. Na czerwono zaznaczone nowe grupy.
Zakładka z grupami w ERA 6.*. Na czerwono zaznaczone nowe grupy.

Dlaczego warto je stworzyć?

Po pierwsze dla przejrzystości, aby np. serwery windowsowe mieć w jednej grupie, a nie pomieszane w dwóch jak to jest domyślnie zrobione, tzn. kontrolery domeny w grupie Domain Controllers, zaś serwery niebędące kontrolerami w grupie Komputery z systemami Windows.
Tym samym zwykłe serwery mieszały się z komputerami klienckimi i robiły bałagan, który przeszkadzał przy próbie aktualizacji oprogramowania antywirusowego na klientach, czy na serwerach, bo wiadomo, że na klientach jest inna wersja (Eset Endpoint Security lub Eset Endpoint Antywirus) niż na serwerach (Eset File Security).

No dobrze. Po tym przydługim wstępie przejdźmy do meritum.

Tworzenie grupy Klienci Windows

Grupy dynamiczne tworzy się w zakładce Komputery po najechaniu na kółeczko zębate i wybraniu Nowa grupa dynamiczna...

Tworzenie grupy dynamicznej
Tworzenie grupy dynamicznej

Ukaże się nam wtedy szablon tworzenia nowej grupy dynamicznej, w której w zakładce PODSTAWOWY wpisujemy nazwę jaką ma mieć grupa, ewentualnie opis. Tutaj także możemy zmienić grupę nadrzędną. Ja jej nie zmieniałem, aby nowo utworzone grupy były widoczne w głównej gałęzi, pod folderem Wszystkie.
Zakładka PODSTAWOWY przy tworzeniu nowej grupy dynamicznej
Zakładka PODSTAWOWY przy tworzeniu nowej grupy dynamicznej

Poniżej jest kolejna zakładka - SZABLON. Tam możemy wybrać wskazanie istniejącego już szablonu grupy, lub utworzenie nowego. Nie tworzyliśmy wcześniej szablonu, więc wybieramy tutaj NOWY...
Wskazanie utworzenia nowego szablonu dla grupy dynamicznej
Wskazanie utworzenia nowego szablonu dla grupy dynamicznej

W nowej formatce wypełniamy nazwę szablonu np. "szablon _klienci windows", uzupełniamy ewentualny opis i rozwijamy zakładkę WYRAŻENIE.
Tutaj najlepiej spisać ustawienia z poniższego screena. Podane wyrażenie powoduje, że wszystkie komputery, które nie zawierają w swojej nazwie Server przyporządkowywane są do grupy klienckiej. Oczywiście w Waszej sieci może zajść potrzeba lekkiej modyfikacji tego wyrażenia.

Reguła wykluczająca słowo "Server" z nazw systemów operacyjnych
Reguła wykluczająca słowo "Server" z nazw systemów operacyjnych
Teraz pozostaje przejść na zakładkę PODSUMOWANIE i jeżeli nie wyłapiemy tam jakichś nieprawidłowości, to klikamy ZAKOŃCZ.

Tworzenie grupy Serwery Windows

Jak łatwo się domyślić tworzenie kolejnych grup odbywa się w sposób jak wyżej opisano z jedną różnicą dotyczącą użytego wyrażenia. 
Ja przy tworzeniu grupy mającej zawierać serwery Windows użyłem poniższych parametrów. 

Reguła uwzględniająca wyrażenie "Microsoft Windows Server" w nazwach systemów operacyjnych
Reguła uwzględniająca wyrażenie "Microsoft Windows Server" w nazwach systemów operacyjnych

Parę słów na koniec

Jak łatwo się domyślić grupy dynamiczne działają dynamicznie, więc dodanie nowych stacji roboczych do Waszej sieci spowoduje w automagiczny sposób pojawienie się ich w grupie dynamicznej dotyczącej klientów. 

W niedługim czasie planuję przygotować także posta dotyczącego przeprowadzania aktualizacji oprogramowania antywirusowego na stacjach roboczych, gdzie oprę się właśnie o grupy dynamiczne klientów i serwerów. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.