wtorek, 14 kwietnia 2015

Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon z Androidem

Wiem, wiem... Niedawno popełniłem podobnego posta - Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon na przykładzie Samsunga Galaxy S5. Potrzebne do tego celu było konto Samsung i wcześniejsze działania. Nie wiedziałem wtedy, że tego typu funkcje są dostępne w samym Androidzie.

Teraz wiem, więc to opiszę.

Każdy urządzenie z Androidem do korzystania z pełni jego możliwości wymaga połączenia go z kontem Google'a. Domyślnie więc większość osób ma tę czynność za sobą. Insza inszość, że niektórzy tworzą konta google tylko na odczepne, żeby cokolwiek wpisać do telefonu i na drugi dzień już nie pamiętają danych do logowania. To niedobrze, ponieważ świadomość z jakim kontem nasz telefon został połączony umożliwia nam jego zlokalizowanie poprzez Panel Google.

Po zalogowaniu się do niego uzyskujemy dostęp do centrum usług wykorzystywanych przez Google, a z których bardziej, lub mniej świadomie korzystamy / liśmy.
Wśród dostępnych tam funkcji, w tym przypadku, będzie nas interesować sekcja Android. W niej mamy dwa linki:

  1. Zarządzaj aktywnymi urządzeniami,
  2. Urządzenia w Google Play


Sekcja Android w Panelu Google
Sekcja Android w Panelu Google
Pierwszy link interesuje nas w tym przypadku najbardziej, gdyż to on zlokalizuje nasze urządzenie wskazując jego położenie na mapach Google z określoną dokładnością. Ponadto będziemy mogli wykonać jedną z trzech operacji:

  1. Zadzwoń - włącza w urządzeniu dzwonek na 5 minut, który można wyłączyć przyciskiem zasilania. Przydatne jeżeli zgubiliśmy telefon na podwórku w trawie itp.,
  2. Zablokuj - blokada i reset hasła urządzenia, 
  3. Wymaż - kasowanie danych z urządzenia. 

Menedżer urządzeń Android wyświetlający położenie telefonu oraz opcje możliwe do wykonania
Menedżer urządzeń Android wyświetlający położenie telefonu oraz opcje możliwe do wykonania
Testowałem pierwszą opcję i działa bardzo szybko. Niemalże natychmiast po naciśnięciu przycisku Zadzwoń w Menedżerze urządzeń Android, telefon zaczął dzwonić. Ciekawostką jest to, że ekran się nie uaktywnił, więc nie liczcie na to, że wieczorem łatwiej odnajdziecie telefon widząc jego świecący ekran w trawie.
Pozostałych opcji nie próbowałem, ponieważ szkoda mi ustawień telefonu :) Przypuszczam jednak,
że powinny działać :)

Oczywiście jeżeli chcemy w razie nieszczęścia móc skorzystać z lokalizacji telefonu, musimy mieć włączoną funkcję Lokalizacja lub GPS.

Funkcja Lokalizacja w Samsung Galaxy S5
Funkcja Lokalizacja

Powyższe rozwiązanie jest uboższe w możliwości od oferowanego przez Samsunga, a które opisałem w poście Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon na przykładzie Samsunga Galaxy S5 jednak ma nad nim ogromną przewagę - nie wymaga zakładania konta Samsung, a korzysta z tego które jest podawane podczas konfiguracji nowego urządzenia z Androidem.

Mam nadzieję, że powyższy tekst komuś się przydał w odnalezieniu zgubionego / skradzionego telefonu.

1 komentarz:

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.