wtorek, 24 lutego 2015

Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon na przykładzie Samsunga Galaxy S5

Poniższy opis wymaga konta Samsung. Jeżeli go nie posiadasz przeczytaj nowszą wersję tekstu w poście Jak zlokalizować zgubiony (skradziony) telefon z Androidem.

Szczęśliwy ten kto nie zgubił jeszcze telefonu komórkowego, lub komu nie został on skradziony.

Ja miałem to szczęście, ale kiedyś zdarzyło się to moim dzieciom i bardzo wtedy żałowałem, że nie mogłem zlokalizować telefonu, tak jak można to zrobić przy użyciu dzisiejszej techniki.
Być może zawitałbym do czyjegoś mieszkania z tekstem "Dzień dobry. Tutaj jest mój telefon. Bardzo dziękuję za jego przechowanie".

Kierując się wyborem obecnego telefonu nie wiedziałem, że dysponuje on funkcją jego lokalizacji, możliwości blokady ponownej aktywacji, czy nawet wysłania osobie, która go znalazła (ukradła?) wiadomości na ekran ;) Tego typu rzeczy można robić przy pomocy Samsunga Galaxy S5.


Treść komunikatu można edytować na bardziej sensowną...
Treść komunikatu może być bardziej sensowna...
Przedstawię więc bliżej co jest potrzebne do tego, abyśmy mogli zdalnie wysłać uroczy komunikat (nie dłuższy niż 40 znaków) na ekran naszego telefonu lub robić inne rzeczy przydatne przy zgubieniu telefonu.

Przede wszystkim należy mieć konto Samsung, które można utworzyć w witrynie http://findmymobile.samsung.com.
Jeżeli tego nie zrobimy, zostaniemy poproszeni o jego założenie przy próbie uruchomienia opcji Zdalna kontrola, do której dostajemy się przez Ustawienia → Bezpieczeństwo. To właśnie ta opcja odpowiada za możliwość zdalnego zarządzania telefonem.
Jednym słowem tworzymy konto i łączymy z nim nasz telefon.

Od teraz po zalogowaniu się do witryny findmymobile.samsung.com otrzymujemy panel do zarządzania naszym telefonem wśród którego znajdziemy m.in.:

 • Lokalizację telefonu na mapie Google'a (w telefonie musi być włączona usługa Lokalizacja),
 • Możliwość zadzwonienia na telefon wraz z wysłaniem wiadomości do 40 znaków (jak na screenie po lewej stronie)
 • Pobranie rejestru wykonanych połączeń, 
 • Możliwość zdalnego wyczyszczenia telefonu, 
 • Możliwość blokady ekranu naszym kodem PIN.
Funkcja Lokalizacja potrzebna do lokalizacji telefonu
Funkcja Lokalizacja potrzebna do lokalizacji telefonu 

Strona http://findmymobile.samsung.com z ekranem lokalizującym położenie telefonu
Strona http://findmymobile.samsung.com z ekranem lokalizującym położenie telefonu

Ostatnia z wymienionych opcji jest szczególnie ciekawa, ponieważ blokuje ekran telefonu kodem PIN, jednocześnie wyświetlając na nim ustawioną przez nas wiadomość (do 100 znaków) i możliwość zadzwonienia jedynie na zdefiniowany przez nas numer telefonu. 
Zablokowany ekran telefonu
Zablokowany ekran telefonu
Tym samym dajemy szansę osobie, która znalazła nasz telefon na kontakt z nami. Jeżeli natomiast ktoś nie będzie się chciał z nami skontaktować, to lokalizujemy telefon i wpadamy tam z brygadą GROM na delikatne perswazje ;) 

Powyższe funkcje są bardzo ciekawe i wydają się być pomocne w zastosowaniach do których zostały stworzone. Mają jednakże jedną ogromną wadę - ludzką naturę, która w większości przypadków każe nam szukać tego typu rozwiązań wtedy kiedy jest już za późno. Idę o zakład, że większość osób posiadających SGS 5 nie ma powyższych opcji skonfigurowanych, bo o nich nie wie, lub szkoda im na nie czasu. 

Warto też, aby telefon miał blokadę ekranu, jeżeli nie na PIN to przynajmniej na symbol rysowany palcem, ponieważ tylko to pozwoli zabezpieczyć telefon przed szybkim wyłączeniem w nim Internetu i funkcji lokalizacji.

Podobne zabezpieczenia dostępne są także w urządzeniach Apple'a oraz z pewnością u innych androidowych producentów.

No cóż. Życzę wszystkim, aby czytali ten tekst ze świadomością "co mogą zrobić", a nie "co mogli zrobić" z telefonem, aby zabezpieczyć go przed zgubą / kradzieżą. 

4 komentarze:

 1. Jeżeli smartfon nie uruchamia się prawidłowo i nie możecie dostać się do Ustawień, trzeba wykonać następujące czynności:
  Wyłącz smartfon lub tablet.
  Przytrzymaj jednocześnie przycisk zmniejszenia głośności i klawisz zasilania/ blokady przez kilka sekund (uruchomi się tzw. fastboot urządzenia z systemem Android).
  Zobaczycie menu z kilkoma opcjami. Nawiguj za pomocą przycisków głośności. Wybierz Factory (Ustawienia fabryczne). Telefon zrobi resztę za Ciebie i przywróci się do ustawień fabrycznych w zaledwie kilka minut.

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak tylko ze jezeli "szczesliwemu znalazcy" uda sie przywrocic ustawienia fabryczne to funkcja zlokalizowania telefonu nie jest mozliwa :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno bardzo potrzebna rzecz, warto wiedzieć;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.