wtorek, 14 października 2014

Synology - niedostępna opcja "iSCSI LUN (poziom bloku)"

Posiadam macierz Synology i ostatnio chciałem utworzyć na niej LUN (dla przypomnienia podam, że LUN jest widoczny dla podłączonych komputerów jako dysk lokalny), ale taki, który byłby obsługiwany nie na poziomie pliku, ale bloku. Okazało się, że obydwie opcje dotyczące tego ustawienia miałem nieaktywne.

Niedostępne opcje "iSCSI LUN (poziom bloku)"
1. Niedostępne opcje "iSCSI LUN (poziom bloku)"
Co zatem należy zrobić aby móc z nich skorzystać?


Pobawiłem się nieco, aby obczaić temat i oto są wyniki. Chcę zaznaczyć, że niniejszy tekst nie będzie poruszał wyższości jednego rozwiązania nad drugim. Ma on służyć przede wszystkim wyjaśnieniu w jakich sytuacjach dostępne są poszczególne opcje, lub co należy zrobić, aby były one dostępne.
UWAGA! - usuwanie wolumenów i grup dysków powoduje utratę zapisanych na nich danych. Jeżeli więc chcecie zmieniać ich rozkład, miejcie tego świadomość.

Urządzenie iSCSI LUN (zwykłe pliki)

Jest to opcja najbardziej przyjazna i pewnie najczęściej wykorzystywana, ponieważ LUN-y możemy tworzyć na istniejącym już wolumenie w ramach dostępnego miejsca.

Schemat logiczny wykorzystania opcji Urządzenie iSCSI LUN (zwykłe pliki)
2. Schemat logiczny wykorzystania opcji Urządzenie iSCSI LUN (zwykłe pliki)
Zgodnie z powyższym schematem, aby można było skorzystać z tej opcji należy najpierw utworzyć grupę dysków (czyli RAID) na której następnie utworzony zostanie wolumen. Wolumen może zajmować całe dostępne miejsce lub wybrany fragment. Dopiero na wolumenie, dzięki opcji Urządzenie iSCSI LUN (zwykłe pliki) można utworzyć LUN oparty o pliki.

Jednostka LUN utworzona na istniejącym wolumenie
3. Jednostka LUN utworzona na istniejącym wolumenie
Jeżeli całe dostępne miejsce na dyskach przeznaczyliśmy na wolumen, na którym przechowujemy pliki, to jest to jedyna opcja do tworzenia LUN-ów z jakiej możemy skorzystać.


iSCSI LUN (poziom bloku) - pojedyncza LUN w RAID

Jest to druga opcja do wyboru i - jak zaznacza sam producent - jest ona nastawiona na wydajność.
Schemat logiczny pojendynczej jednostki LUN w RAID
4. Schemat logiczny pojendynczej jednostki LUN w RAID
Jej utworzenie wymaga, aby na macierzy nie było ustawionej grupy dysków, czyli żadnego trybu RAID, lub aby były dostępne dyski, które nie są objęte już istniejącym RAID-em. Dopiero wtedy, próbując utworzyć jednostki LUN opcja iSCSI LUN (poziom bloku) - pojedyncza LUN w RAID jest aktywna. Podczas jej tworzenia wybierane są dyski na których ma być ona utworzona i definiowany jest dla niej tryb RAID.

Wybranie dysków na których ma być utworzony LUN
5. Wybranie dysków na których ma być utworzony LUN

Wybranie typu RAID dla tworzonego LUN-a
6. Wybranie typu RAID dla tworzonego LUN-a
Oczywiście podczas tworzenia tego LUN-a nie ma konieczności przydzielania mu wszystkich wolnych dysków twardych. Na przykład dwa dyski można przeznaczyć do założenia LUN-a, zaś dwa pozostałe na utworzenie wolumenu dla danych.
Po utworzeniu LUN-a, menu Wolumen, jak też Grupa dysków nie prezentują żadnych danych. Za to menu iSCSI LUN została wzbogacona o informacje Disk info i Dostępne dyski Hot Spare.

Szczegółowe informacje dot. pojedynczego LUN-a w RAID
7. Szczegółowe informacje dot. pojedynczego LUN-a w RAID
Jak więc widać, jest to opcja dzięki której utworzymy LUN bezpośrednio na grupie dysków (czyli RAIDzie).


iSCSI LUN (poziom bloku) - wiele LUN w RAID

Opcja ta jest kompromisem pomiędzy wcześniej wymienionymi, ponieważ dzięki niej można uzyskać wolumen z danymi przechowywanymi w "tradycyjny" sposób (foldery udostępnione, serwery FTP itd.), a jednocześnie pozwala ona na utworzenie jednego lub kilku LUN-ów dostępu blokowego obok istniejącego wolumenu. Warunkiem tutaj jest utworzenie wolumenu nie korzystającego z całego miejsca dostępnego w ramach grupy dysków, lecz pozostawienie odpowiedniej ilości na LUN-y. Wolumen i LUN-y w tej strukturze są "obok siebie".
Zastosowanie opcji iSCSI LUN (poziom bloku) - wiele LUN w RAID do utworzenia wolumenu oraz 2 LUN-ów typu blokowego
8. Zastosowanie opcji iSCSI LUN (poziom bloku) - wiele LUN w RAID do utworzenia wolumenu na dane oraz 2 LUN-ów typu blokowego
Poniżej przykład przeniesienia schematu logicznego ze schematu nr 8 na macierz. 
Wolumen o pojemności 5000GB oraz 2 LUN-y o łącznej pojemości 3370GB
9. Wolumen o pojemności 5000GB oraz 2 LUN-y poziomu blokowego o łącznej pojemości 3370GB
Szczegółowy widok na utworzone LUN-y
10. Szczegółowy widok na utworzone LUN-y

Inną możliwością wykorzystania opisywanej opcji jest rezygnacja z tworzenia wolumenu na dane, a całe dostępne miejsce powstałe w wyniku utworzenia grupy dysków przeznaczyć na kilka LUN-ów typu blokowego.

Zastosowawnie opcji iSCSI LUN (poziom bloku) - wiele LUN w RAID do utworzenia dwóch LUN-ów typu blokowego
11. Schemat logiczny wykorzystania opcji iSCSI LUN (poziom bloku) - wiele LUN w RAID do utworzenia dwóch LUN-ów typu blokowego
Zgodnie ze schematem nr 7 utworzono dwa LUN-y typu blokowego o łącznej pojemności 8730GB. Brak wolumenu na dane.
12. Zgodnie ze schematem nr 7 utworzono dwa LUN-y typu blokowego o łącznej pojemności 8730GB. Brak wolumenu na dane.

Łączenie różnych typów

Oczywiście można dokonywać kombinacji poszczególnych typów, jak na poniższym przykładzie, gdzie na istniejącym wolumenie utworzono jeden LUN typu plikowego oraz obok wolumenu dwa LUN-y typu blokowego. 
Schemat logiczny połączenia LUN-u typu plikowego z LUN-ami typu blokowego
13. Schemat logiczny połączenia LUN-u typu plikowego z LUN-ami typu blokowego

Informacja o pojemności wolumenu (na nim utworzony został LUN typu plikowego, ale tutaj nie jest wyróżniony) oraz sumaryczną pojemnością LUN-ów blokowych
14. Informacja o pojemności wolumenu (na nim utworzony został LUN typu plikowego, ale tutaj nie jest wyróżniony) oraz sumaryczną pojemnością LUN-ów blokowych

LUN typu plikowego oraz dwa LUN-y typu blokowego na jednej macierzy
15. LUN typu plikowego oraz dwa LUN-y typu blokowego na jednej macierzy

Podsumowanie

Jak widać tworzenie LUN-ów na macierzach Synology jest bardzo elastyczne, pozostawiając wiele możliwości. 
Mam nadzieję, że powyższy opis przybliżył temat osobom, które przymierzają się, lub już zaczęły, wdrażać u siebie LUN-y. 

4 komentarze:

 1. Hi Daniel, Very helpful information!

  I found this via link in synology forums. Thanks for your excellent explanation, this should be in the synology documentation.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry wpis. Bardzo mi pomógł w ogarnięciu tematu tworzenia poszczególnych typów lun'ów.

  Zaznaczyłeś na początku, że nie będziesz opisywał zalet poszczególnych rozwiązań.
  A ja właśnie mam pytanie o wydajność poszczególnych typów lun'ów. Czy możesz podzielić się swoimi doświadczeniami oraz konkretnymi liczbami związanymi z wydajnością zapisu i odczytu. Pomocny byłby także link do materiałów omawiających tę kwestię ale z konkretnymi liczbami tzn. podpięcie dysku po iscisi lun blokowy zapis 90MB/s, lun plikowy 60MB/s. (oczywiście liczby są wymyślone)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć :)

   Dzięki za opinię :)
   Jeżeli chodzi o zalety poszczególnych rozwiązań. Z tego co pamiętam miałem tutaj bardziej na myśli zalety w stylu logicznego zarządzania pojemnością dysków itd, niż kwestie wydajności.
   Przyznam szczerze, że nawet nie pomyślałem, że mogą występować różnice w wydajności w zależności od użytego LUN'u. Można by to było sprawdzić. Nie sądzę jednak, aby to były różnice odczuwalne. Jeżeli nawet będą to raczej widoczne tylko na "papierze".

   Niemniej jednak temat ciekawy i zapiszę go sobie do listy. Kiedyś postaram się mu przyjrzeć bliżej.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.