piątek, 4 marca 2016

Test UPSa Green Cell model Micropower 800VA - czyli niedrogiego zasilacza awaryjnego

Wstępne spostrzeżenia

Dzięki uprzejmości firmy ŚwiatBaterii.pl otrzymałem do testów UPS-a sygnowanego logiem Green Cell, model 800VA (tutaj można kupić).

Całość dotarła w niewielkim, biało zielonym pudełku z nadrukowanymi zdjęciami dwóch wersji zasilaczy awaryjnych. Jeden z nich wyposażony w wyświetlacz LCD, drugi w sygnalizację diodową.

Na szczęście, po wyjęciu z pudełka testowanego egzemplarza okazało się, że mój posiada wyświetlacz - ufff.... :)

Jak już to kilkukrotnie podnosiłem, nie ma nic gorszego, niż piszczący i mrugający diodami - na styl generatora liczb losowych - UPS.

Kilka razy zdarzyło mi się diagnozować w ten sposób zasilacze awaryjne w pracy i zapewniam Was, że jest to jeden z lepszych sposobów na podniesienie sobie ciśnienia :/No nic. Na szczęście tutaj mamy wyświetlacz. Duży plus na start ;)

W pudełku odnajdziemy także:
 • kabel USB typu A do USB typu B,
 • płytę z oprogramowaniem UPSilon 2000 (do pobrania także tutaj)
 • instrukcję użytkownika (po angielsku).

Forma czy treść?

Po wyjęciu urządzenia z pudełka ukazuje nam się klasyczny kształt w czarnym kolorze.

Urządzenie zbudowane jest z plastiku typowego dla UPS-ów. Lepiej nim nie rzucać ;)

Green Cell Micropower 800VA
Green Cell Micropower 800VA


Przód nie jest za bardzo skomplikowany. Odnajdziemy na nim przycisk włączania i wyłączania oraz wspominany wcześniej wyświetlacz prezentujący podstawowe informacje wśród których są:
 • napięcie wejściowe,
 • stan naładowania baterii,
 • tryb pracy UPS-a (z zasilania, z baterii, awaria),
 • napięcie wyjściowe,
 • poziom obciążenia zasilacza,
 • ikona przeciążenia (miga w przypadku zbyt mocnego obciążenia urządzenia).Wyświetlacz Green Cell Micropower 800VA
Wyświetlacz Green Cell Micropower 800VA

Tył oferuje nieco większe urozmaicenie.
Możemy tam znaleźć:
 • port USB do podłączania komputera,
 • dwa gniazda RJ-11 do zabezpieczenia linii telefonicznych (modemowych),
 • bezpiecznik automatyczny,
 • 2 gniazda na zwykłe wtyczki.


Green Cell Micropower 800VA z tyłu
Green Cell Micropower 800VA z tyłu
Będąc przy temacie wtyczek muszę napisać, że kompletnie nie rozumiem dlaczego do tej pory UPS-y miały gniazda na wtyczki tzw. komputerowe. Na szczęście producenci od tego odchodzą na rzecz tradycyjnych gniazd, czego przykładem jest opisywany właśnie Green Cell.

Widocznym minusem jest brak możliwości wymiany baterii przez użytkownika. Elektronik pewnie poradzi sobie bez zająknięcia z takim problemem, ale zwykły użytkownik raczej nie.
Chciałbym sprostować, iż po napisaniu niniejszego tekstu dostałem informację, że zasilacz posiada taką możliwość i trzeba w tym celu jedynie rozkręcić obudowę. No cóż. Nie sprawdziłem tego za co niniejszym przepraszam.
Dane techniczne UPSa Green Cell Micropower 800VA
Pojemność 800VA
Akumulator 12V 9.0Ah
Czas ładowania 6 - 8 godzin to 90% po pełnym rozładowaniu
Ochrona
 • przed rozładowaniem,
 • przez nadmiernym przeładowaniem,
 • przed przeciążeniami
Typ Line Interactive AVR
Kształt sinusoidy W instrukcji pisze "modified sine wave" - wykres sinusoidy znajdziecie na końcu posta w wyedytowanej części
Wymiary 298 x 101 x 142 mm
Waga 4,7kg
Środowisko pracy 0°C - 40°C

Oprogramowanie

Jak wspomniałem wcześniej, UPS posiada gniazdo USB służące do połączenia zasilacza z komputerem. Dzięki temu, oraz dzięki oprogramowaniu, które otrzymujemy na dołączanej płycie, funkcjonalność urządzenia może wzrosnąć. A czy wzrasta? To zależy od funkcji oprogramowania.

Sprawdźmy to więc. 

Po zainstalowaniu aplikacji pierwsza niespodzianka. W pasku narzędziowym pojawiła się ikonka informująca o braku podłączenia baterii. 

Komputer nie wykrywa podłączonego UPSa
Komputer nie wykrywa podłączonego UPSa
Szybkie sprawdzenie połączeń kablowych. Wszystko OK. Zaglądnijmy więc do programu zarządzającego. I już wszystko jasne. W konfiguracji, na zakładce Ustawienia Ogólne należy wybrać typ połączenia jako Mega(USB).

Wybranie typu połączenia w konfiguracji programu
Wybranie typu połączenia w konfiguracji programu
Po zatwierdzeniu zmiany, okno z informacją "UPS Connected" informuje nas o nawiązaniu przez komputer połączenia z zasilaczem. Skoro tak, to zróbmy przegląd możliwości programu.

I tutaj pierwsze zaskoczenie! UPS za około 260zł, a możliwości całkiem pokaźne!

Ale zacznijmy od początku.

Przegląd opcji

Oprogramowanie po uruchomieniu wygląda jak poniżej. Jeżeli chodzi o stylistykę ... no cóż. Mam inne gusta ;)

Jak widać już na pierwszej zakładce, nazwanej Miernik, oferuje całkiem pokaźną ilość informacji. Od napięć wejściowych po wyjściowe, od naładowania baterii po obciążenie. Dodatkowo dość bogaty system logów oraz szacunkowy pozostały do całkowitego rozładowania czas.


UPSilon 2000 zakładka Miernik
UPSilon 2000 zakładka Miernik
 Kolejna zakładka prezentuje podobne dane, jednakże zamiast mierników analogowych, dane przedstawiane są cyfrowo.

Z kolei trzecia zakładka, zwana Blok jest czymś naprawdę interesującym, bo dzięki niej użytkownik może dowiedzieć się jak działa UPS. I nie chodzi tutaj o fakt, czy działa w danym momencie na zasilaniu sieciowym, czy bateryjnym - bo to widać bez uruchamiania programu - ale o to jak prąd przepływa gdy urządzenie pracuje na zasilaniu sieciowym.

Jak widać na poniższym schemacie blokowym, UPS pracując na zasilaniu sieciowym, pracuje w trybie Bypass, tzn. prąd pobierany z gniazdka, dostarczany jest bezpośrednio na gniazda wyjściowe, bez użycia baterii.

UPS pracuje na zasilaniu sieciowym
UPS pracuje na zasilaniu sieciowym 
Brak zasilania powoduje uruchomienie drugiego obwodu, tzn. baterii oraz inwertera przetwarzającego napięcie z baterii do poziomu 230V. Zostało to przedstawione na screenie poniżej.

UPS pracuje na wbudowanej baterii
UPS pracuje na wbudowanej baterii

Opisany wyżej typ pracy nazywa się Line Interactive, a oznacza ni mniej ni więcej, ale że UPS nie interweniuje dopóki nie zabraknie prądu. A gwoli ścisłości Micropower 800VA to model Line Interactive AVR, tzn. że interweniuje nie tylko w przypadku braku zasilania, ale także w przypadku przekroczenia jego parametrów, np. gdy nastąpi skok, lub zbyt duży spadek napięcia.

Ostatnia zakładka, zwana Wykres, pozwala śledzić wykres napięcia wejściowego oraz wyjściowego. Przydatne jeżeli podejrzewamy, że coś niedobrego dzieje się z naszą siecią (np. skoki napięć), to dzięki takiemu wykresowi można to wychwycić. Do tego przyda się także funkcja logowania danych opisana w dalszej części.

No dobrze, funkcje informacyjne programu są zaiste z półki, której nie spodziewałbym się w tej cenie.

Ale zobaczmy co jeszcze możemy dzięki temu oprogramowaniu zrobić.

Zamykanie systemu


W ustawieniach programu, poza wymienioną wcześniej konfiguracją połączenia z zasilaczem, odnajdziemy wiele innych opcji. Jest ich na tyle dużo, że przedstawienie każdej zajęłoby zdecydowanie zbyt wiele miejsca i pewnie by Was zanudziło :) Tym samym, pozwoliłem sobie dokonać subiektywnej oceny ich przydatności i według tego kryterium je Wam przedstawić.

A więc.
Jedną z ważniejszych funkcji każdego oprogramowania zarządzającego zasilaczami awaryjnymi jest gwarancja zamknięcia systemu przed całkowitym rozładowaniem baterii. UPSilon 2000 oferuje tutaj możliwość skorzystania z własnych opcji wyłączania komputera, lub skorzystanie z konfiguracji ustawionej w systemie Windows.

Opcje zamykania w programie UPSilon 2000
Opcje zamykania w programie UPSilon 2000
UPSilon 2000 umożliwia m.in. ustawienia dokładnych czasów rozpoczęcia sekwencji zamykania, czy uruchamiania własnych plików wykonawczych.

Opcje zamykania w systemie Windows 10
Opcje zamykania w systemie Windows 10
Konfiguracja dostępna z poziomu systemu operacyjnego nie jest już tak bogata. No, ale lepiej mieć wybór sposobu zamykania, niż go nie mieć.


Wysyłanie powiadomień na e-mail

Pewnie większość osób czytających niniejszy tekst posiada już telefon z dostępem do Internetu. A wobec tego, nowego znaczenia nabiera możliwość skonfigurowania programu UPSilon 2000 do wysyłania powiadomień na pocztę elektroniczną. 
Dzięki niemu i ustawieniu programu UPSilon 2000 do wysyłania powiadomień tą drogą, będziecie zawsze wiedzieć co się dzieje z Waszym zasilaczem. 

Wymyślenie sytuacji kiedy taka opcja może się Wam przydać pozostawiam Waszej inwencji twórczej :)

Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z tej funkcji, to na poniższym screenie zawarta jest działająca konfiguracja dla kont pocztowych na serwerach onet.pl.

Prawidłowa konfiguracja programu do współpracy z kontami e-mail na onet.pl
Prawidłowa konfiguracja programu do współpracy z kontami e-mail na onet.pl
Wiadomości e-mail informujące o braku zasilania oraz jego przywróceniu
Wiadomości e-mail informujące o braku zasilania oraz jego przywróceniu
Treść wiadomości jest taka sama jak jej temat. Zawarta jest w niej nazwa i adres IP komputera (w moim przypadku są to trzy adresy, ponieważ mam jeszcze zainstalowane oprogramowanie do wirtualizacji) oraz komunikat stanu.

Komunikaty można spersonalizować w oprogramowaniu na zakładce ..... Uyari Mesaji, czyli po turecku "Komunikaty ostrzegawcze" - zna się ten turecki :);) 

Zakładka Uyari Mesaji, czyli Komunikaty ostrzegawcze
Zakładka Uyari Mesaji, czyli Komunikaty ostrzegawcze
He, he, he :) Zakładka umożliwia spolszczenie komunikatów, a sama nie została poprawnie spolszczona :) Śmieszny zbieg okoliczności ;)

Nie ma to jak poczucie humoru admina :D 

No. Nieważne. Pośmialiśmy się, więc przejdźmy dalej.

Planowanie zadań

Z głównego menu programu możemy przejść do opcji Tasks gdzie będziemy mogli ustawić zadania do wykonania wraz z ich harmonogramem. 

Listę dostępnych zadań widać na screenie poniżej. 

Okno Planowanie z otworzonym na pierwszym planie oknem dodawania nowego zadania
Okno Planowanie z otworzonym na pierwszym planie oknem dodawania nowego zadania

Logowanie pomiarów

To już tak na koniec omawiania programu, ponieważ pewnie niewiele osób będzie tym zainteresowanych, ale wspomnę o czymś co zawsze przyjmuję z wielką atencją, tzn. logowanie danych (zbyt wiele razy korzystałem z tego typu funkcji, żeby się z nich nie cieszyć). Program udostępnia je w zakładce Log File i umożliwia logowanie poniższych parametrów:
 • Data i czas,
 • Napięcie wejściowe,
 • Napięcie wyjściowe,
 • Częstotliwość,
 • Obciążenie,
 • Pojemność,
 • Temperatura (tego chyba UPS nie mierzy bo cały czas miałem 0.0°C).
Wyniki logowania mogą zostać wyeksportowane do pliku *.txt lub *.csv rozdzielanego przecinkami, który potem można zaczytać do arkusza kalkulacyjnego w celu zwizualizowania danych.

Przykładowy wykres wykonany na podstawie logowanych danych
Przykładowy wykres wykonany na podstawie logowanych danych


Parę słów na koniec

UPS niestety nie oferuje wymiennej baterii. I to jest chyba jedyny minus tego urządzenia.
Jednak biorąc pod uwagę, że całe urządzenie kosztuje niewiele więcej niż sama bateria wymienna do zasilaczy renomowanych marek, można to przeżyć.
Jak już sprostowałem to we wcześniejszej części tekstu, UPS oferuję wymianę baterii po rozkręceniu obudowy.

Ktoś może się zastanawiać, czy model 800VA będzie wystarczający dla jego komputera. Postanowiłem to zobrazować. W tym celu podłączyłem do wyłączonego UPSa dwie lampki z żarówkami, które pobierały 0,228A, co przy napięciu 238V (tyle średnio mam w gniazdku) daje ~54W pobieranej energii, czyli mniej więcej tyle co średni zestaw komputerowy. 

Rozładowywanie UPSa
Rozładowywanie UPSa
No i zgadnijcie jak długo zasilacz był w stanie podtrzymać te lampki? 

Prawie godzinę! 


Proces rozładowywania zarejestrowany multimetrem
Proces rozładowywania zarejestrowany multimetrem
Tak więc, o ile nie gracie w gry na grafice potrzebującej prywatnej elektrowni atomowej, to do zwykłego komputera biurowego moc tego zasilacza będzie wystarczająca.

Ogólnie podsumowując UPS zaskoczył. Zaskoczył pozytywnie. Niewielki jak na 800VA, z bogatym oprogramowaniem. Wyposażony w podświetlany na niebiesko wyświetlacz informujący o parametrach pracy i gniazda do których można podłączyć "zwykłe" wtyczki.
Minusem z pewnością jest brak wymiennej baterii.

Jakby nie było, stosunek możliwości do ceny jest chyba nie do przebicia.


Edycja:

Dzięki mojemu szanownemu koledze (thx. Sinerq :)) udało mi się zdobyć wykres sinusoidy na wyjściu UPS-a. Poniżej screeny z oscyloskopu Siglent SDS1202CNL+.

Wykres "sinusoidy" na wyjściu UPS-a. Środek okresu.
1. Wykres "sinusoidy" na wyjściu UPS-a. Środek okresu.

Wykres "sinusoidy" na wyjściu UPS-a. Góra okresu.
2. Wykres "sinusoidy" na wyjściu UPS-a. Góra okresu.

Wykres "sinusoidy" na wyjściu UPS-a. Dół okresu.
3. Wykres "sinusoidy" na wyjściu UPS-a. Dół okresu.

Przybliżenie "sinusoidy". Przybliżenie okresu.
4. Przybliżenie "sinusoidy". Przybliżenie okresu.

No cóż. Jeżeli chodzi o kształt sinusoidy, to już nie jest tak pięknie. 

22 komentarze:

 1. Dlaczego nie jest pięknie jeśli chodzi o kształt sinusoidy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tej sinusoidy nie ma ;)

   Usuń
  2. W skrócie można napisać, że faktycznie tej sinusoidy nie ma. Natomiast to co widać powyżej, ten prostokątny przebieg, jest jednym z trzech typów sinusoidy, która w UPSach może przybierać postać powyższego prostokąta, przebiegu schodkowego, lub pełnej sinusoidy. Przebieg prostokątny jest "najmniej rasowy" i może czasami powodować problemy z urządzeniami innymi niż zasilacze komputerowe, monitory itd.

   Usuń
  3. Dzięki, dokładnie o to mi chodziło - potrzebuję UPSa do systemu monitoringu - rejestratora i kamer więc taka informacja jest zdecydowanie pomocna :). Może polecisz coś do urządzeń o których wspomniałem?

   Usuń
  4. Hmm... Nie wiem jakiego rejestratora używasz, ale o ile nie jest to coś nietypowego, to powyższy UPS powinien się znakomicie sprawdzić. Sam mam w pracy 2 rejestratory Siemensa (16 kamer + 8 kamer), które podtrzymywane są podobnym UPSem, również z prostokątnym przebiegiem sinusoidy, i nie mam z takim połączeniem żadnego problemu.
   Jeżeli już miałbym Ci coś doradzać przy wyborze UPSa do monitoringu, to aby był on na tyle duży, żeby był w stanie jak najdłużej podtrzymać rejestratory, bo spośród tych z którymi miałem do czynienia, żaden rejestrator nie obsługiwał sygnału od UPS-a o konieczności zamknięcia systemu. Tak więc, jeżeli bateria w UPSie pada, to i rejestrator pada, bez zamknięcia systemu. A to może powodować problemy z dyskami, strukturą plików i kto wie czym jeszcze.
   W razie wątpliwości pisz i na ile będę w stanie, na tyle będę pomagał :)

   Usuń
  5. Mogę dodać od siebie, że napięcie o przebiegu prostokątnym (tzw. sinus-modyfikowany) nie nadaje się do zasilania urządzeń napędzanych silnikami szczotkowymi / indukcyjnymi - pompki CO / wiertarki już nie podłączysz. Wszystko co posiada transformator czyli wszelkiej maści "mała" elektronika powinna działać bez problemu.

   Usuń
  6. Cześć Posio i dziękuję Ci bardzo za dodatkowe informacje :)

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel.

   Usuń
 2. Całe mnóstwo bardzo wartościowych informacji. Jeśli chodzi o zastosowanie UPSa, to w moim przypadku problemem są mikro przerwy w dostawach energii (kilka do kilkudziesięciu sekund), które w miejscu instalacji momentami występują naprawdę często, zdarza się, że nawet parę razy dziennie. Nie zależy mi więc na wielkości UPSa, co na jego niezawodności, gdyż w przypadku dłuższego braku energii nie ma problemu - sam budynek zasilanie awaryjne posiada.
  Podsumowując - zakup dokonany, wszystko działa, za jakiś czas na pewno ocenię urządzenie :). Dzięki za wszystko Daniel.

  Pozdrawiam, Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Łukaszu:)
   Cieszę się, że tekst Ci się przydał.
   Co do UPSa - niech Ci służy jak najlepiej:)

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel

   Usuń
 3. Witam Daniel! A ja mam małą zagwozdkę z tym zasilaczem. Mam do niego podłączony telewizor plazmowy LG. Jest on dość duży bo 60cali, Maksymalny pobór jaki zanotowałem to ok 300W. Jednak przy ustawionych opcjach "ECO" na średni nie przekracza on 160W. Log zasilacza ustawiony co 1s, w trakcie pomiaru nie wykazuje obciążenia większego niż 41% (typowe 19%). Przy zaniku zasilania zasilacz przełączą się od razu w tryb "awaria", jakby następowało przeciążenie. Raz (dosłownie) zasilacz przełączył się prawidłowo na zasilanie bateryjne na ok. 10s - ikona obciążenia na pierwszej kresce, w logu 20% i po chwili włącza się znów "awaria". Na drugiej "plaźmie", mniejszej ale starszej generacji (marki Panasonic) z porównywalnym poborem nie ma żadnego problemu. Mam 2 takie zasilacze więc to nie kwestia wadliwego modelu. Z komputerem oba pracują również prawidłowo - również z zimnego startu. wszystkie próby przeprowadzane były na tej samej fazie, więc teoretycznie na tej samej jakości "prądu". Dodam, że u mnie na wsi akurat z tą fazą są ciągłe problemy jakościowe. Napięcie potrafi zejść do granicy polskiej normy czyli 207V. Zazwyczaj jest to 211-215V. Funkcja AVR obu zasilaczy działa jednak jak należy. Od razu zaznaczę, że nie zależy mi na oglądaniu czegokolwiek podczas awarii zasilania. Chcę mieć tylko czas na prawidłowe wyłączenie telewizora podczas awarii. Dodam również, że ta plazma LG nie ma fizycznego wyłączenia zasilania wyłącznikiem. Przechodzi tylko w stand-by. Za wszelkie podpowiedzi z góry wielkie dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Adamie :)
   Ciężko powiedzieć o co chodzi... ale mam propozycję. Jeżeli możesz to ściemnij telewizor na maksa, ścisz całkowicie i wtedy odłącz zasilanie. Zobaczymy czy UPS mu podoła.

   Pozdrawiam serdecznie
   Daniel.

   Usuń
 4. Danielu, zakupiłem UPS POWER WALKER VI 800 SW/FR, który optycznie wydaje się praktycznie identyczny z prezentowanym przez Ciebie. W "moim" modelu jest informacja, że generuje on pełną sinusoidę - ciekawi mnie, czy to przypadkiem nie jakaś marketingowa ściema, i czy to nie są te same modele inaczej zbrandowane.
  Mój domowy sposób przetestowania UPSa polegał na podpięciu do niego działającego, ale nieobciążonego komputera oraz dwóch lamp po 75W każda. UPS zadziałał, komputer pracował stabilnie, jednak sam UPS wydawał dźwięku kojarzące się z iskrzeniem a podłączone lampki nie świeciły stabilnie, tylko "mrugały". Podobny zestaw podłączony do Evera CDS 1200 zachowywał się dużo lepiej, ciszej i "mruganie" było praktycznie niezauważalne. Zastanawiam się, czy takie zachowanie mojego POWER WALKERA jest prawidłowe i czy nie przeszkodzi to w jego podstawowym zadaniu, czyli skutecznym chronieniu mojego komputera. Będę wdzięczny za Twoją opinię. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć zbijusYT :)
   Jeżeli chodzi o Power Walkera to miałem z tą firmą do czynienia do tej pory tylko raz przy teście, który robiłem dla benchmarka. Power walker to jest raczej dość znana firma w zakresie UPS-ów. Nie tak popularna jak APC, czy EATON, ale jednak nie sądzę, aby pozwalała sobie na "marketingowe ściemy".
   Co do dziwnego zachowania UPSa.
   Faktycznie to co opisałeś nie wróży zbyt dobrze. Wygląda jakbyś osiągał granice jego możliwości...
   Sprawdziłem jego specyfikację i producent deklaruje, że może on "pociągnąć" maksymalnie 480W. Czyli 480W - 150W (dwie żarówki) = 330W. Tyle miałeś zapasu dla komputera. Być może Twój komp ciągnie blisko tej wartości stąd takie zachowanie UPSa.
   Zaś przy mocniejszym Everze mogło być wszystko Ok...

   Wiesz.. z mojej strony trudno mi Ci coś doradzić. Wg mnie UPS nie powinien się tak zachowywać. Mruganie żarówek oznacza wahania napięcia, które mogą być niebezpieczne dla komputera. Normalnie nie będziesz miał z tego powodu problemu, ale jeżeli mocno obciążysz kompa (np. podczas grania) i zasilacz zacznie dawać niestabilne napięcie to możesz sobie kompa uszkodzić...

   Jeżeli masz gdzieś pod ręką watomierz, to po prostu sprawdź, ile Twój komp ciągnie przy maksymalnym obciążeniu. Jeżeli będzie to blisko deklarowanej przed producenta wartości 480W, to postaraj się zmienić UPSa.

   Sorki za chaotyczną odpowiedź.
   W razie pytań pisz. Jak tylko będę w stanie to postaram się pomóc.

   Pozdrawiam
   Daniel.

   Usuń
 5. Udało sie komuś zainstalowac soft obsługiwany przez Linuxa - np. CentOS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że trochę późno piszę, ale udało mi się skonfigurować pod Ubuntu 16.10 po dość długim przekopaniu sieci. Sterowniki z płytki dostarczonej z UPS nie działały (jedne są z 1998 roku, drugie z 2011), ale z strony http://networkupstools.org/stable-hcl.html udało mi się uzyskać informację na temat sterownika. Posiadając tą informację użyłem Network UPS Tools (NUT).

   Moje rozwiązanie dla potomnych:
   1. Zainstalować nut i nut-client (sudo apt-get install nut nut-client)
   2. Wyedytować plik /etc/nut/nut.conf na: "MODE=standalone"
   3. Plik /etc/nut/ups.conf na:
   "[greencell]
   driver = blazer_usb
   langid_fix = 0x409
   port = auto
   "
   Ważne by pozbyć się domyslnego parametru maxretry=3 znajdujacego sie na koncu pliku.
   4. Następnie komenda 'sudo upsd' powinna zwrócić coś podobnego do:
   "
   Network UPS Tools upsd 2.7.4
   fopen /var/run/nut/upsd.pid: No such file or directory
   listening on 127.0.0.1 port 3493
   listening on ::1 port 3493
   Connected to UPS [greencell]: blazer_usb-greencell
   "
   5. Ostatecznie można połączyć się z UPS komendą: 'sudo upsc greencell@localhost'

   Dokumentacja nut pod linkiem: http://networkupstools.org/documentation.html

   Pozdrawiam
   Mateusz

   Usuń
  2. Wiem, że trochę późno piszę, ale udało mi się skonfigurować pod Ubuntu 16.10 po dość długim przekopaniu sieci. Sterowniki z płytki dostarczonej z UPS nie działały (jedne są z 1998 roku, drugie z 2011), ale z strony http://networkupstools.org/stable-hcl.html udało mi się uzyskać informację na temat sterownika. Posiadając tą informację użyłem Network UPS Tools (NUT).

   Moje rozwiązanie dla potomnych:
   1. Zainstalować nut i nut-client (sudo apt-get install nut nut-client)
   2. Wyedytować plik /etc/nut/nut.conf na: "MODE=standalone"
   3. Plik /etc/nut/ups.conf na:
   "[greencell]
   driver = blazer_usb
   langid_fix = 0x409
   port = auto
   "
   Ważne by pozbyć się domyslnego parametru maxretry=3 znajdujacego sie na koncu pliku.
   4. Następnie komenda 'sudo upsd' powinna zwrócić coś podobnego do:
   "
   Network UPS Tools upsd 2.7.4
   fopen /var/run/nut/upsd.pid: No such file or directory
   listening on 127.0.0.1 port 3493
   listening on ::1 port 3493
   Connected to UPS [greencell]: blazer_usb-greencell
   "
   5. Ostatecznie można połączyć się z UPS komendą: 'sudo upsc greencell@localhost'

   Dokumentacja nut pod linkiem: http://networkupstools.org/documentation.html

   Pozdrawiam
   Mateusz

   Usuń
  3. Dzięki wielkie za szczegółowy opis :)

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń
  4. Jakby przez przypadek ktoś tu trafił, to sposób opisany przez Mateusza działa cały czas :)

   Dzięki i pozdrowienia z 2021 :)

   Usuń
 6. A czy taki UPS wystarczy do stacji roboczej HP Z420 (zasilacz 600W ale oczywiście nie chodzi na maksa) z monitorem LCD 27 cali?

  OdpowiedzUsuń
 7. Musiałbyś sprawdzić jakimś miernikiem energii ile Twoja stacja pobiera prądu, ale obawiam się, że taki UPS mógłby być za słaby. Wystaczyloby mocniejsze obciążenie sprzętu i mogłoby nastąpić przeciążenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czesc Daniel,
  Nie wiesz czy to oprogramowanie UPSilon 2000 da sie zainstalowac na Hyper-V Server 2016? (https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/virtualization/hyper-v/hyper-v-server-2016)
  Pytanie zasadne o tyle, ze nie jest to pelnoprawny Windows z pulpitem. Duzo aplikacji dziala, ale czy ta bedzie?
  Pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Pawle :)

   Czy ta akurat będzie to nie mam pojęcia.
   Mam postanowioną od kilkunastu dni wirtualkę z Windowsem Hyper-V 2016 i chciałem przetestować to o co pytasz, ale nie mogę znaleźć oprogramowania UPSilon do pobrania.
   UPSilon 2000 to jednak dość leciwe oprogramowanie i może nie działać poprawnie na tak nowym systemie i to w dodatku tak specyficznym.

   Pozdrawiam
   Daniel

   Usuń

Bardzo proszę o zachowanie netykiety.