poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Recenzja dysku SSD HyperX Savage 240 GB (model SHSS37A)

Odwołując się do historii napiszę, że kilka lat temu gdy mówiło się o wydajności komputerów wspominało się przede wszystkim procesor. Każdy megaherc był niemalże na wagę złota :) Jak w tym wszystkim był traktowany dysk twardy? Ot, na zasadzie - "ja mam taką pojemność, a ja taką"... Nic więcej się nie liczyło.

Potem nastąpiła rewolucja. Zaczęliśmy zwracać uwagę na to, że poza procesorami, w ogólnej wydajności systemu, dyski twarde także pełnią niebagatelną rolę. Standardowe miały prędkość obrotową talerzy 5400rpm, zaś jeżeli ktoś miał kasę to kupował 7200rpm. Oczywiście przekładało się to na osiągi, ale też w nie mniejszym stopniu na lans ;)

środa, 24 sierpnia 2016

Asustor AS6104T: Omówienie migracji systemu + iSCSI + iSCSI snapshots

Wiedząc o tym, że mam otrzymać do testu NAS Asustor AS6104T zapoznawałem się bliżej z tym co on oferuje, a w szczególności w czym tkwi różnica pomiędzy nim, a NASami innych firm.

Okazało się, że jedną z takich funkcji jest System Migration, czyli po naszemu Migracja systemu. Bardzo mnie to zaciekawiło, ponieważ było to dla mnie novum, więc temat zgłębiłem i okazało się, że jest to coś z czego nie korzysta się na co dzień, ale jakże warto aby wszyscy producenci zaimplementowali tego typu funkcję w swoich NASach (a może już to mają, tylko ja o tym nie wiem?...).

No ale zacznę od wyjaśnienia czym ona jest.

sobota, 6 sierpnia 2016

Bardzo szybki pendrive - HyperX Savage 64GB (HXS3/64GB)

Dzięki uprzejmości firmy Kingston (dziękuję:) otrzymałem możliwość przetestowania jednego z najszybszych pendrajwów na rynku - HyperX Savage w wersji 64 GB.

Pendrajw został mi dostarczony kurierem prosto z Wielkiej Brytanii. W pudełeczku ochronnym znajdował się blister z przedmiotem niniejszego tekstu, tj. HyperX Savage 64GB (strona produktu).

Zanim przejdę dalej, wyjaśnię tylko, że producentem jest HyperX będąca firmą "córką" giganta w produkcji nośników pamięci, takich jak pendrajwy, dyski SSD, czy karty SD (microSD) jakim jest Kingston.
Dzięki temu możemy mieć pewność, że wykorzystane podzespoły są naprawdę dobrej jakości.

A czy jakość przełoży się na wydajność? O tym w dalszej części tekstu :)